Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
kotiček Gen-i
kotiček Gen-i
25. 07. 2025 · 06:50
12:13
Deli članek:

Podvodni hokej – šport tišine, moči in ekipnega duha

psno

V Sloveniji se že od leta 1995 igra tudi podvodni hokej, ki trenutno deluje s tremi klubi.

Zgodovina

Podvodni hokej je, kot že ime pove, hokej pod vodo – in to na en dih. Nastal je leta 1954 v britanskem klubu British SubAqua, ko so potapljači iskali zabavo in način za ohranjanje kondicije med zimskimi meseci. Sprva so ga poimenovali The pushers, kasneje pa se je prijelo ime Oktopush, preden je končno postal podvodni hokej. V Sloveniji se je zgodovina podvodnega hokeja začela leta 1995, ko se je ekipa Norik Sub udeležila evropskega prvenstva na Nizozemskem, kar štejemo za začetek slovenske podvodne hokejske zgodbe.


Oprema, pravila in posebnosti igre

Igralci so opremljeni z masko, dihalko, plavutmi in silikonsko okrepljeno rokavico, ki ščiti roko pri stiku z bazenskim dnom. Vsak uporablja kratko, ukrivljeno palico, dolgo približno 30 centimetrov, s katero potiska težek plošček (t. i. pak), ki tehta okoli 1,3 kilograme.

Igra poteka na dnu bazena, ki meri približno 25 x 15 metrov, globina pa je vsaj dva metra. Na vsaki strani se nahaja tri metre dolg kovinski žleb, ki služi kot gol. V vodi je istočasno šest igralcev na ekipo, dodatni štirje pa čakajo na robu bazena za menjave, ki so možne kadar koli med igro. Nad potekom tekme bdijo štirje sodniki. Trije v vodi in eden zunaj, ki s pomočjo zvočnega signala ustavi igro ob prekrških ali doseženem zadetku. Ker gre za nekontakten šport, so poškodbe redke, voda pa izenači fizične razlike med igralci, zaradi česar je igra primerna tako za moške kot ženske vseh starosti.

Tisto, kar podvodni hokej res loči od drugih športov, sta tridimenzionalnost in tišina. Vse se dogaja pod vodo. Brez komunikacije, brez krikov in navodil. Igra je izjemno dinamična, saj se akcija odvija ne le levo – desno in naprej – nazaj, temveč tudi gor in dol. Zato je sodelovanje v ekipi ključnega pomena. Igralec mora zaupati svojim soigralcem in se naučiti delovati kot del celote. Ekipa mora biti usklajena kot eno telo. Vsak gib, vsak potop, vsak premik mora biti usklajen z drugimi. Ko enemu zmanjka zraka, mora brez oklevanja vlogo prevzeti nekdo drug. Zmage v podvodnem hokeju niso rezultat posameznikove genialnosti, temveč rezultat popolne timske sinhronizacije in medsebojnega razumevanja.


Podvodni hokej v Sloveniji

Podvodni hokej v Sloveniji ostaja manj znan šport, a je kljub temu del mednarodne, zelo povezane skupnosti. Trenutno imamo tri aktivne klube – v Ljubljani, Kranju in Mariboru. Slovenski igralci se redno udeležujejo turnirjev po Evropi, kjer sodelujejo z ekipami iz različnih držav. Poleg tekmovalnosti spodbujajo tudi prijateljstvo in izmenjavo izkušenj. Slovenci pa nismo zgolj udeleženci, temveč tudi aktivni promotorji športa v drugih državah, kot so Poljska, Češka in Nemčija.

Med najvidnejše uspehe slovenske reprezentance spadata četrto mesto na Evropskem prvenstvu v Marseillu leta 2005 in tretje mesto na Svetovnem prvenstvu v Bariju leta 2007.


Osebna zgodba Namika Salievskega

"S podvodnim hokejem sem se prvič srečal leta 2017. Prijatelj je od sodelavke slišal, da njen mož igra podvodni hokej in išče nove obraze. Zdelo se mi je dovolj noro, da sem šel pogledat, če ne drugega, za dobro anekdoto. A že po prvem stiku z vodo me je šport popolnoma prevzel. Vedno sem se rad potapljal in bil v vodi, a to je bilo nekaj povsem drugega.

Ko sem se prvič potopil s palico v roki in poskušal usmerjati težek pak, medtem ko sem zadrževal dih in pazil na soigralce, sem občutil čisto tišino, zbranost in nenavaden mir. Hkrati pa srčni utrip ni padal, ravno nasprotno. Podvodni hokej mi je izboljšal telesno pripravljenost in razvil sposobnost osredotočanja. Naučil sem se dihati učinkovito, zadrževati sapo dlje časa in bolj nadzorovati stres. Po vsakem treningu se počutim spočito in psihično regenerirano, kot bi znova pritisnil na reset."

Podvodni hokej ni le šport, je tudi skupnost, način razmišljanja in predvsem izkušnja, ki te zaznamuje. Morda nikoli ne bo medijsko odmeven, kot sta nogomet ali košarka, a tisti, ki ga poskusijo, hitro ugotovijo, da je nekaj posebnega.

Če iščete šport, ki bo prebudil vaše telo, izostril um in vas popeljal v svet, kjer štejeta le tišina in ekipna energija, potem je morda čas, da se potopite.

Galerija