Glavni cilj projekta je bil jasen in srčen: s pomočjo juda odpreti vrata športa otrokom z motnjami v duševnem razvoju ter s tem graditi vključujočo in spodbudno skupnost – na tatamijih in zunaj njih.
Slovenska ekipa kot del močne evropske povezave
Judo klub Bežigrad je bil s številnimi trenerji, sodelujočimi klubi (JK Sokol, Mala šola juda, Polyteam, Bushido, Koper) in partnerji (Center Janeza Levca, Bolnišnica za otroke Šentvid pri Stični) pomemben gradnik slovenskega prispevka k evropski pobudi. V projekt se je aktivno vključilo okrog 30 otrok z motnjami v duševnem razvoju iz Ljubljane in okolice, ki so jeseni 2024 začeli z rednimi treningi juda. Ti so potekali ob pomoči v okviru našega projekta usposobljenih trenerjev ob močni podpori šol, staršev in vzgojiteljev.
Vrhunec domačega dela projekta je bil mednarodni judo festival v Ljubljani marca 2025, kjer je več kot sto udeležencev iz petih držav soustvarilo enkraten dogodek. Judo tekme za otroke s posebnimi potrebami, prilagojene njihovim psihofizičnim sposobnostim, so bile varne, spoštljive in polne navdušenja. Vsak otrok je domov odnesel medaljo, starši pa nepozabno izkušnjo.
V Romunijo – z avtobusom, judo opremo in otroškim smehom
Zaključni festival JUDO4ID se je konec junija 2025 odvijal v mestu Bacău. Slovenska odprava – več kot 40 ljudi: 22 otrok, trenerji, učitelji, spremljevalci in dva šoferja – je na dolgo pot krenila z avtobusom, a to nikakor ni bil le prevoz.
Na poti tja in nazaj so si ogledali rudnike soli v Turdi, raziskali čudovito mesto Sibiu, se kopali v bazenih in si privoščili sladoled. V gorskem zdraviliškem kraju Slănic Moldova so okušali mineralne vode, videli tudi "gorečo vodo", in večer preživeli ob plesu in večerji z romunsko živo glasbo. Dolga vožnja je postala nepozabna pustolovščina.
Zaključni festival v Bacăuju – tekme, znanje in praznovanje
Festival v Bacăuju je trajal tri dni. Otroci so sodelovali na treningih, tekmovanjih in kulturnih dejavnostih. Razvrstitev po sposobnostih – t. i. divisioning – je omogočila, da so se vsi otroci lahko varno borili v primerni kategoriji. Tisti z več motorične spretnosti so tekmovali stoje (Tachi-waza), ostali v borbah na tleh (Ne-waza).
Tekme so potekale po prilagojenih pravilih, s pomočjo novega digitalnega orodja PLAY-SN. Zadnji dan je prinesel tudi mešano ekipno tekmo, skupinsko slavje, podelitev medalj, diplome in ples z dobro voljo.
Navdušenje otrok in ganjeni odzivi staršev
Slovenski otroci so bili nad festivalom iskreno navdušeni – tako nad potjo kot nad dogajanjem v Romuniji. Po vrnitvi so trenerji prejeli številna osebna in ganjena sporočila staršev, ki so poudarjali, kako zelo dragocena je bila ta izkušnja za njihove otroke – in zanje kot družine.
Zapuščina: znanje, orodja in dolgoročni program
Projekt je pustil konkretne rezultate
- usposobljenih 30 trenerjev in učiteljev,
- priročnik in e-vodnik za organizacijo tekmovanj,
- digitalno tekmovalno orodje PLAY-SN,
- animirano serijo o vrednotah juda za otroke z motnjami v duševnem razvoju,
- in kar je ključno – trajnostno nadaljevanje treningov v Ljubljani za otroke iz centra Janez Levec, ki so že vključeni tudi v Letni program športa MOL.
Zaključek: šport, ki ustvarja prostor za vse
JUDO4ID je več kot projekt. Je dokaz, da lahko z malo prilagoditve in veliko volje šport odpira vrata, ki so bila predolgo zaprta. Ustvarja priložnost za napredek, za občutek pripadnosti, in za veselje, ki ga delimo na tatamiju in zunaj njega.
Več o projektu JUDO4ID: https://www.judo4id.com