Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(nj)
(nj)
31. 08. 2022 · 10:49
Deli članek:

Tjaš Til Kupsch prvo slovensko ime

Roberto Pontarollo
Tjaš Til Kupsch

Pretekli konec tedna so slovenski kajakaši, kanuisti in kajakašice zopet blesteli. Mirnovodašica Anja Osterman je zmagala na superpokalu v Združenih državah Amerike, slalomisti Luka Božič, Benjamin Savšek, Eva Terčelj in Ajda Novak pa so se veselili kolajn na svetovnem pokalu v slalomu na divjih vodah v Pauju. Na evropskem prvenstvu v spustu na divjih vodah za mladince in mlajše člane v Banjaluki so odlično veslali tudi naši mladi divjevodaši.

Prvi in najuspešnejši med mladimi divjevodaši v slovenski ekipi je bil Tjaš Til Kupsch, ki se je iz Bosne in Hercegovine vrnil s tremi kolajnami – dvema zlatima in srebrno. Dijak Gimnazije Vič si je v disciplini sprinta na divjih vodah priveslal naslov mladinskega evropskega prvaka med kajakaši najprej v posamični konkurenci, nekaj ur kasneje pa še v ekipni tekmi. V tej preizkušnji sta poleg njega veslala Klemen Breznik in Jon Šenk. Še ena kolajna je »padla« dan kasneje, ko je Tjaš Til priveslal do srebrnega odličja v klasičnem spustu.

Tri kolajne je osvojil tudi kanuist Martin Gale, ki je bil drugi med mladinci v sprintu, skupaj z Nejcem Gradiškom in Aljažem Markom Golobom pa je bil še tretji v ekipnih tekmah kanuistov do 23 let v sprintu in klasiki.

Ana Šteblaj, kajakašica, ki je letos navdušila že na svetovnem pokalu v spustu v Celju, je postala evropska podprvakinja do 23 let v sprintu, skupaj z Živo Jančar in Niko Ozimc pa so bile tretje med mlajšimi članicami v ekipni tekmi sprinta.

Kupsch prvenstvo zaključil s tremi kolajnami

"Takšnega razpleta nikakor nisem pričakoval. Upal sem, da bo kakšna medalja. Trenirali smo dobro in veliko. Vedel sem, da sem sposoben doseči dober rezultat, osvojiti medaljo. A da bom v samem vrhu v obeh disciplinah, pa nikakor nisem pričakoval," je ob uspehu povedal Tjaš Til Kupsch, ki se je nad kajakaštvom navdušil v času družinskih izletov, nato pa se zaradi bližine doma pridružil ljubljanskemu klubu.

Prvo kolajno na evropskih prvenstvih v spustu na divjih vodah za mladince in mlajše člane si je priveslal lani, ko je prvenstvo stare celine za tekmovalke in tekmovalce do 18 in 23 let gostil Solkan. Na soških brzicah je Ljubljančan lani v preizkušnji klasičnega spusta osvojil bron, tokrat pa je prišel še višje, na daljši preizkušnji na reki Vrbas je bil v klasiki drugi, v sprintu pa je postal prvak.

"Ne vem, ali so bila pričakovanja višja, sem pa že lani dokazal, da sem konkurenčen najboljšim mladincem v Evropi. Ostal sem na tej ravni in letos poskušal le še dodati," je ob tem povedal mladi kajakaš.

Prve kajakaške zavesljaje je naredil v družinskem krogu, ko pa se je odločil resneje spoprijeti s kajakaštvom, se je najprej posvečal divjevodaškima disciplinama slaloma in spusta. Zdaj se je posvetil tudi sprintu na mirnih vodah.

"Letos smo večino časa veslali na mirni vodi, saj sem se šele v prejšnji sezoni usedel v mirnovodaški čoln. Bil sem še precej nestabilen in moral sem pridobiti veliko izkušenj. Večino časa sedimo v 'mirnovodašu', ampak treningi so popolnoma enaki za vso ekipo, ne glede na to, ali si spustaš ali mirnovodaš," je povedal.

Iz Banjaluke neposredno v Szeged

S prvenstva stare celine v kanjonu Tijesno pri Banjaluki je odpotoval neposredno v Szeged, kjer je ta teden na sporedu svetovno prvenstvo v sprintu na mirnih vodah za mladince in mlajše člane. Enako je storila tudi kajakašica Ana Šteblaj, ki tekmuje v konkurenci do 23 let.

"S Santiagom (Lebanom Parado, op. p.) tekmujeva v K2 500 metrov in K2 1000 metrov. Glede na to, da sva se na evropskem prvenstvu uvrstila v finale in bi se morala uvrstiti še v drugi finale, je najin cilj finale," je cilje za nastop na Madžarskem razkril Kupsch.

Kombiniranje dveh disciplin – spusta na divjih vodah in sprinta na mirnih vodah – mu ne povzroča težav. Prav nasprotno, mirnovodaški treningi imajo dober vpliv tudi na spust. "Definitivno se izboljša tehnika in samo veslanje po mirni vodi ter sposobnost ohranjanja tempa na mirni vodi. Vedno več tekem spusta je na prizoriščih, kjer je voda mirnejša, predvsem klasika. Prihodnje leto bo svetovno prvenstvo na Češkem, v Rudnicah, kjer je klasika popolnoma mirna. V takšnem primeru ti mirne vode izjemno koristijo. Tehnika postane veliko boljša, sposoben si priti do višje hitrosti in jo tudi vzdrževati dlje časa. Nasploh se dobro veslaško razviješ," je dodal mladi športnik, ki se je nekoč ukvarjal z nogometom in plavanjem, navdušuje pa se tudi nad atletiko in fotografijo.