Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
10. 08. 2015 · 08:33
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Potočnik: Ponekod nam je uspelo presenetiti

Arsen Perić

V ruskem Kazanu se je končalo 16. svetovno prvenstvo v plavanju in vodnih športih.

Slovenski tabor je uresničil pričakovanja, selektor Miha Potočnik pa ocenjuje, da pravih presežkov kljub številnim zelo dobrim nastopom v Kazanu ni bilo, zato je ocena nastopov solidno.

Končni izplen deseterice slovenskih plavalcev je finale Damirja Dugonjića na 50 m prsno, tri uvrstitve Anje Klinar v deseterico in še tri uvrstitve med najboljših 16.

"Večina prvenstva je potekala brez presežkov. Nastopili smo zelo solidno, prevečkrat pa se je pojavil termin blizu. Držimo pa korak s svetom in morda se še malo bolje obrne prihodnje leto," je dejal selektor Potočnik.

Reuters
Ta je med dosežki na prvo mesto postavil Damirja Dugonjića in njegov evropski rekord v predtekmovanju na 50 m prsno. "Je naš edini finalist, a od njega sem več pričakoval na 100-metrski razdalji. Blizu njega je s tremi odličnimi nastopi Anja Klinar, Gaja Natlačen je osvojila 11. mesto, polfinalist Peter John Stevens 12., Tjaša Oder kljub malce slabši formi 15. Malo je zmanjkalo Nastji Govejšek. Kar nekaj plavalk in plavalcev se je uvrstilo med najboljših 16, a to še ni to, kar smo pričakovali, in upam, da se bomo še bolj zadovoljni vračali prihodnje leto z olimpijskih iger v Braziliji."

Olimpijske igre bodo naslednji izziv in ekipa iz Kazana je tudi okvir ekipe za Rio. "Želim si, da se ji priključi še kateri od mlajših plavalcev. Poskušali bomo tudi s štafetami, kjer so uvrstitvi na igre najbližje dekleta na 4 x 200 m prosto. A pred tem sta na sporedu še dve evropski prvenstvi, najprej decembra kratki bazeni, nato pa London, ki bo zadnje sito za nastop na olimpijskih igrah," še pravi selektor Potočnik.

arhiv Ekipe
Ta opozarja, da se v Sloveniji s plavalci dela dobro, da pa plavanje za še boljše dosežke potrebuje tudi večjo podporo. "Smo del širšega svetovnega vrha, a potrebnih bo več vlaganj v tekmovanja in priprave. Medalje na Ofemu kažejo, da imamo mlad perspektiven rod, a bo ta ob neprimernem vložku postal povprečen. Finančna situacija na zvezi je trenutno težka in skrbi me že, kako bo zveza financirala olimpijsko sezono za najboljše. Upam, da se bo nekako vse skupaj rešilo."

Kot pravi Potočnik, največjo krivdo nosi izvršni odbor zveze. "Tam je kar nekaj sposobnih ljudi, ki pa so zelo neaktivni. V ozadju so močni klubski interesi in lobiji, ni pa skupnega interesa za plavanje. Bolj ali manj smo odvisni od sistemskega financiranja in če sponzorskih sredstev ne bo, je ogrožen že osnovni program priprave reprezentance."

V mednarodnem merilu Potočnik pravi, da večjih presenečenj ni. "Plavanje je objektivno merljivo. Vedeli smo, kam gremo in kam sodimo. Znotraj tega smo poskusili presenetiti. Ponekod nam je to uspelo, drugje ne. V mednarodnem merilu so tukaj razočarali Američani, ki seveda imajo izjemne posameznike, a kot ekipa so razočarali."

vszi
In Američani so razočarali vso svetovno srenjo. Blestela je Katie Ledecky, popoln polom pa je doživela moška vrsta, saj je edino medaljo v kravlu na 50-metrski razdalji osvojil srebrni Adrian Nathan, ostali kravlaši so se vrnili praznih rok. Ameriška štafeta na 4 x 100 m prosto je prvič v zgodovini ostala brez finala, na 4 x 200 m prosto je po petih zaporednih naslovih ostala brez medalje. Pri tem ne gre pozabiti, da so bili Američani brez Michaela Phelpsa, ki pa se vrača za Rio de Janeiro.

V Riu strokovnjaki napovedujejo veliko novih svetovnih rekordov. Znanilec je bil že Kazan, kjer je število preseglo tistega z zadnjih dveh prvenstev skupaj. Razprava o najboljših plavalcih pa z izjemo pri Ledeckyjevi še poteka. V moški konkurenci je izstopal Kitajec Sun Yang, ki pa je obremenjen z izredno kratko kaznijo zaradi jemanja nedovoljenih poživil, kratka je bila kazen tudi za rusko zvezdnico Julijo Jefimovo in prav enotna kaznovalna dopinška politika bo ena od teh, ki jih bo morala Fina urejati po hitrem postopku.