Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Gregor Lisec
Gregor Lisec
23. 09. 2025 · 12:00
Deli članek:

Taka je resnica o našem ‘prepiru in pretepu’ – kapetan odkrito in iskreno

alesfevzer.com

Emir Taletović se je kot pravi kapetan oglasil in spregovoril o težkem poznem poletju v Velenju ter povedal, kaj lahko navijači pričakujejo od rokometašev Gorenja.

Velenjski rokometaši na letošnjo sezono zamujajo. Zaenkrat jih še ni bilo spregled na slovenskih ali mednarodnih igriščih, vsaj ne tiste ekipe Zorana Jovičića, ki se je spomnimo iz prejšnjih let. Med tem, ko Zokijev razglašeni orkester na prvo zmago še čaka, smo s kapetanom pokramljali, kje in zakaj se je izgubilo staro dobro Gorenje ter kdaj in kako ga bodo našli.

Če navijači Gorenja v teh dneh kaj zaidejo na spletno stran novega bronastega pokrovitelja njihovega rivala Celja Pivovarne Laško, ki vodi statistični pregled in beleži vse rezultate na enem mestu, pogled na profil velenjske ekipe ni prav lep. Poraza s Kriens-Luzernom (25:27 in 25:32) za izpad iz evropske lige, remija s Krko v Novem mestu (29:29) in Svišem v domači dvorani (29:29) ter nazadnje zanesljiv poraz v Škofji Loki (20:25) je pred lokalnim derbijem s Slovenj Gradcem bilanca slovenskih podprvakov. To pomeni skromno osmo mesto po treh krogih lige NLB.

Začetek, kot si ga v Velenju niso želeli in si ga tudi niso predstavljali, zato stanje duha v garderobi Rdeče dvorani, si predstavljamo, ni najboljše. »Ni enostavno. Pričakoval sem več, glede na to, kako smo izkoristili priprave in kakšni smo bili videti na pripravljalnih tekmah. Obeti so bili veliko boljši. Potem pa se je zgodil padec, ki ga nismo pričakovali, niti ne vemo, zakaj je prišel. Iz tekme v tekmo ponavljamo iste napake, nimamo igre, ki bi si jo želeli – takšne, kot smo imeli, odkar je Zoki trener v Velenju. Novi igralci morajo sprejeti to igro in začeti razmišljati o tem, da naredijo, kar se od njih zahteva. Jaz še vedno verjamem, da smo sposobni, da lahko. Je pa treba nekatere stvari spremeniti,« je začel izkušeni kapetan velenjskih os Emir Taletović.

Zakaj Gorenje danes doma ne zmore premagati Sviša in v gosteh pade brez izstreljenega naboja proti Škofji Loki – za oba tekmeca bi bila uvrstitev med najboljših osem v državi lep uspeh –, je vprašanje, ki nima enostavnega odgovora. Je Jovičiću po odhodih sina Eneja, Urbana Pippa, Tineta Poklarja, Vlada Matanovića, Malika Tatarja in Tea Jezernika naposled zmanjkalo kakovosti za nekaj več, pri čemer je v fazi rehabilitacije najboljši igralec Gorenja Tilen Sokolič, pa tudi povratnik Nejc Hriberšek? Andrej Yankovskyy, Karpo Sirotić, Mihael Ivanov, Amir Bašič, Nikolaos Corcinis, Vid Kačičnik in nekaj mladih upov kot nasledniki naštetih enostavno niso dovolj, da bi Velenjčani ostali 'top 4' ekipa lige, ki skoraj vsako leto vzame kako trofejo ali pa se zanje vsaj resno poteguje? Ali pa Jovičić, kot je napovedal tudi sam, potrebuje le čas, da razglašeni orkester znova uglasi, da na koncu ne bo igrala le tišina. Da bi se trener Gorenja izpel, ali da bi po sedmih letih prišlo do zasičenosti, si je težko predstavljati ravno iz razloga, da je ekipa praktično povsem prenovljena.

alesfevzer.com

Zamuda plače ne vpliva na nikogar

No, po rokometnih kuloarjih se omenja še ena teorija, zakaj velenjski rokometaši za zdaj niso videti kot ekipa, pred katero bi se nasprotnikom – kateremukoli v ligi NLB – šibila kolena. Da zaradi zamude (ene) plač(e) igralci morda niso z glavami povsem pri stvari. Pri Taletoviću, otroku velenjskega kluba, te bojazni ni, on živi za ta klub in z njim. Pa lahko tako reče tudi za vse svoje soigralce? »Da zamuja kakšna plača, ni nič takega. Zgodilo se je samo čez poletje, ampak tega smo tako ali tako že vajeni, saj zaradi dopustov včasih kakšna malo zamudi. Čez sezono se to potem vedno uredi,« je zagotovil Taletović, ki torej meni, da to ne vpliva niti na soigralce: »Mislim, da ne. Igralci, ki smo od prej, vemo, kako je. Tudi povedali smo vsem, da s tem ni težav. Vse se je vedno 'poglihalo'. Upam, da ne vpliva na nikogar in verjamem, da ne. Bolj imamo težave z uigranostjo kot s čim drugim ...«

Garderoba drži skupaj

Tudi z enotnostjo v garderobi nimajo težav, kot je odločno nadaljeval priljubljeni Tale, ki se je odzval na govorice, ki se širijo po družabnih omrežjih – da naj bi si velenjski rokometaši po spodrsljaju s Svišem skočili v lase. »Ne, na temu ni nič. Nas je kar nasmejalo, ko smo zasledili zapis, v katerem se je pisalo o tem, kako smo se stepli, skregali … V temu ni resnice. Sami se zavedamo, da slabo igramo, nihče si tega ni želel. Vsi si želimo zmagovati. Ampak se normalno pogovarjamo, ne pa da bi se kregali, ker niti nimamo konfliktnih oseb v garderobi. Sam stojim za mnenjem, da se lahko vedno vse razčisti na normalen način in tako tudi delujemo,« je zagotovil.

alesfevzer.com

Tudi na sestanku z navijači ni bilo napetosti. Na fotografijah, ki jih je klub objavil na družabnih omrežjih, je bilo videti kar vedre obraze, tako za omizjem navijačev kot tistim, izza katerega so odgovarjali trener Zoran Jovičić, direktor Roman Pungarnik in ob Jerneju Drobežu tudi Emir Taletović. »Sem bil kar malo presenečen. To niso bili tisti 'facebook navijači', ampak res tisti pravi, stari navijači, ki so s klubom dlje od mene. Njihovo podporo se pa res da čutiti, oni so res del tega kluba in to je lepo videti. Tako mi kot oni bi si seveda želeli, da bi se lahko udeležili več gostujočih tekem, ampak situacija je takšna, kot je. Enkrat nekateri nimajo časa, drugič se je malo težje dogovoriti zaradi financ ali česa drugega, ampak vemo in se zavedamo, da so z nami,« je za podporo hvaležen dolgoletni vratar Gorenja.

Res si želim zmage nad Slovenj Gradcem

Tudi na petkovem (18.00) sosedskem obračunu s Slovenj Gradcem bodo Velenjčani imeli podporo s tribun. Videli bodo obračun vročega Slovenj Gradca, ki tudi po dvoboju s Celjem ostaja neporažen v tej sezoni, in hladnega Gorenja, ki gre v lov na prvo zmago sezone. Kaj lahko navijači pričakujejo (od njih), pa je razmislil Emir Taletović: »Upam, da bomo dali glave skupaj in odigrali tako, kot smo avgusta na tekmah, ki niso bile pomembne. Sam si res želim te zmage, ker to je derbi in nihče si ne želi več puščati točk, še posebej ne doma in ne na taki tekmi. Slovenjgradčani so proti nam vedno 'napaljeni', igrajo na milijon odstotkih, vedno je težko. Ekipo imajo dobro, dolgo so že skupaj, dobili so še okrepitve. Tako da pričakujem težko tekmo, ampak dati moramo vse od sebe, da končno zmagamo eno tekmo v tej sezoni. Upam, da se fantje malo razbremenijo, mogoče je ravno ta tekma priložnost, da spustimo ročno zavoro. Ker pri nekaterih igralcih je za občutiti, da si nalagajo pritisk, ki si ga ne bi smeli.«

No, sezona bo še dolga, Velenjčani so imeli tudi v prejšnjih svoje krize, pa so se nazadnje borili za najvišja mesta. Morda pa tudi letos, kdo ve … »Vidim nas tam. Iskreno povedano pred začetkom priprav nisem vedel, kam bi nas dal, kdo sploh pride, kakšna bo ekipa. Ampak karakterno in igralsko sem v avgustu videl, da fantje zmorejo, so sposobni, dobri tako na terenu kot v garderobi. Ko se nam vse poklopi in bo vse, kot mora biti, bomo na koncu spet igrali za najvišja mesta,« je zaključil Emir Taletović.