Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Patricia Nagashi Brilli
Patricia Nagashi Brilli
25. 07. 2025 · 07:30
11:10
Deli članek:

Največ zlata plesalcem ljubljanskega Bolera

Jernej Šerjak
Savannah, PK Bolero

V začetku meseca se je zaključilo največje plesno državno prvenstvo v naši deželi: Državno prvenstvo v modernih tekmovalnih plesih, na katerem je bilo okronanih 160 državnih prvakov iz različnih disciplin in starostnih skupin.

Devetdnevno prvenstvo je potekalo v Športni dvorani Leona Štuklja v Novem mestu v organizaciji Športnega kulturnega društva Plesni studio Novo mesto in Plesne zveze Slovenije. Najuspešnejši plesni klub je postal ljubljanski Bolero, ki je prejel 48 različnih kolajn, od tega 25 zlatih.



Prvenstvo v dolenjski prestolnici

Obiskovalci so pohvalili organizatorja Robija Grmeka in njegovo štirinajstčlansko ekipo za odlično pripravo dvorane in tekmovanja. Največji izziv je Grmeku predstavljalo hlajenje dvorane, ker dvorana nima klimatskega sistema, a je za odlično hlajenje poskrbelo podjetje Inpro.

Organizator, ki je velik promotor plesa v dolenjski regiji, saj organizira tudi plesni festival Dance fest Novo mesto, pripravlja srednješolce na maturantsko četvorko in je tudi sicer lastnik največjega dolenjskega plesnega studia, je zadovoljen s potekom državnega prvenstva, ki vsako leto postaja večji zalogaj: "Brez prave ekipe in pomoči domačih mi ne bi uspelo." V veliko pomoč so mu bili tudi sponzorji in domača občina, ki so materialno ali finančno pripomogli k izvedbi tekmovanja.


Finalisti so navadno vsi odlični

Miha Lampič, ki je v vlogi sodnika in glavnega sodnika prvenstvo spremljal štiri dni, je poudaril razvoj plesa, ko je pred dobrimi tremi desetletji trajalo prvenstvo le dobre tri ure, danes pa so to devetdnevna celodnevna tekmovanja. V razvoju in vzponu so v različnih časovnih obdobjih po njegovem mnenju tudi posamezne discipline: "Zdaj je to hip hop, naslednjič bo morda druga disciplina. Nekatere discipline se spet pobirajo, druge padajo." Kot še opaža, so v veliki večini disciplin finalisti in zmagovalci res odlični.


Plesalci naj pripovedujejo zgodbe

Lampič veliko stavi na zgodbe, ki naj bi jih plesalci pripovedovali: "Tudi plesalec electric boogieja bi lahko v svojo tehniko in ples dodal nekaj dramaturške note." Prav tako pri disciplini show, kjer je show poudarjena vrednost, pogreša dobro izpeljane zgodbe.

"Pri jazzu me veseli, da je spet več teater točk, več je broadway sloga, starejšega sloga z veliko izolacijami, z akcenti," še pove in pojasni, da je bilo v preteklosti veliko liričnega jazza, ki je bil ob izvedbi zelo podoben disciplini modern.


Večinske ocene dajo rezultat

Kot sodnik je zbran cel dan. Včasih mu je po prvem krogu takoj jasno, kdo bo zmagal, a mora razporediti tudi plesalce, ki mu sledijo: "Pri street disciplinah so v večini vsi hkrati na odru, pri art disciplinah je to veliko težje, ker ima vsak svojo točko in je težko primerjati vrednosti med seboj. Tu lahko pride do težav. S svojim orodjem ocenjevanja potem plesalce razvrščam."

Kot še pove, so včasih razlike minimalne in v tem primeru 'skating' sistem računanja rezultatov poskrbi, da prevlada večinsko mnenje sodnikov. "Eno mnenje, ena sodniška ocena dejansko ne pomeni nič in mnogi tega ne razumejo, ko gledajo ocene. Tudi če bi se sodnik 'zmotil', njegova ocena ne more bistveno vplivati na rezultat, saj jo 'skating' sistem izloči," pojasni.


V Boleru so zelo zadovoljni

V ljubljanskem klubu Bolero so z rezultati zelo zadovoljni, saj so statistično gledano prejeli največ odličij. "So pa bile določene sodniške odločitve drugačne kot na prejšnjih pokalnih prvenstvih. Posebej, če pogledamo tudi konkurenco. Predvsem je to težko razumeti plesalcem in hkrati obrazložiti staršem," pove Matevž Česen iz Bolera, ki je bil na prvenstvu v vlogi sodnika in trenerja. Ob tem še poudari, da se zavedajo, da na to vpliva več dejavnikov, hkrati pa je ples res zelo subjektiven. "Ko imaš v sodniškem panelu dva nova, mlada sodnika, dva izkušena, starejša sodnika in dva sodnika, ki imata več izkušenj v kakšni drugi plesni zvrsti modernih tekmovalnih plesov, potem je jasno, da bodo ocene povsem razmetane," pojasni in doda, da se lahko zgodi, da je tudi kakšen rezultat popolno presenečenje.


Ples je subjektiven in se težko meri

Tudi njegov klubski kolega Tian Ćehić, ki je v Novem mestu stal ob odru kot trener, na odru pa kot tekmovalec, pove, da so se stvari rezultatsko sicer kje res malce obrnile, kar je po njegovem mnenju tipično za državno prvenstvo. "Tega smo že navajeni, saj sodniki na slovenskih tekmah gledajo tekmovalni ples vseeno malce drugače kot pa na mednarodnih tekmah. Zato v Boleru svoje plesalce vedno učimo, da je ples res subjektiven in se težko meri," pojasni razlike v rezultatih evropskega prvenstva, ki se je odvijalo pred domačo tekmo. Doda še, da sam vedno stavi na čustva, zgodbo, izvirnost in je mnenja, da sta srce in strast vedno zmagovalca, a zaključi: "Cenim pa tudi mnenja, kjer oči vidijo drugače."