Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(zšis-spk)
(zšis-spk)
19. 11. 2024 · 11:27
Deli članek:

Dober uvod v odbojkarski Odbito

Jernej Brodarič
To so pedagogi, ki bodo širili dober in pozitiven glas o parašportu.

Letošnje leto so obeležile paralimpijske igre, na njih pa so navdušile naše odbojkarice sede, ki so zasedle izvrstno šesto mesto ter opozorile nase; tako z rezultatom kot načinom in odnosom, z obilo odrekanja in truda. Vse to so pozitivne športne vrednote, ki jih želijo naše parašportnice in parašportniki prenašati na posameznike v družbi, ki imajo šport radi.

Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite (Zveza ŠIS – SPK) skupaj z dolgoletnim partnerjem in zlatim pokroviteljem Lidlom Slovenija v šolskem letu 2024/25 organizira športno-ozaveščevalni projekt Odbito – prvi turnir v odbojki sede za osnovnošolce. Projekt smo uradno začeli v soboto na dogodku "Švicajte z nami malo drugače", ki ga je minuli vikend organizirala Lena Gabršček, odbojkarica sede in kapetanka slovenske reprezentance v odbojki sede, sicer pa strokovna koordinatorka projekta ODBITO.



Mag. Branko Mihorko predstavil odbojko sede

Dogodek "Švicajte z nami malo drugače" je bil namenjen promociji odbojke sede, ki jo želimo približati širši javnosti. Na ta dogodek smo povabili tudi mentorje z osnovnih šol, ki bodo sodelovale in tekmovale v projektu Odbito. Tako so na uvodnem srečanju prejeli nekaj teoretičnih informacij, ki jih je podal mag. Branko Mihorko, dolgoletni uspešni parašportni delavec, ki danes predsednikuje Evropski paraodbojkarski federaciji. Ko so podelili osnovna znanja, so se vsi pedagogi preizkusili v para-različici odbojke. "Verjamem, da jim bo praktična izkušnja dala največ osnove za prenos znanja na svoje otroke v šolah," je dejala Lena Gabršček. "Odbojko sede želimo približati vsem in vedno bolj postaja športna disciplina, ne le parašport. V svetu je trend, da jo otroci zelo radi igrajo, ker jim odbojka sede predstavlja naravno gibanje in jo uporabljajo kot edukacijski del za ostale športe," je ob izobraževanju in druženju z mentorji s šol povedal Branko Mihorko.


Šole, ki so pristopile k projektu

Projekt Odbito spodbuja enakost in vključevanje vseh otrok in mladostnikov v športne aktivnosti, ne glede na telesne oviranosti ali gibalne sposobnosti. Od novembra 2024 do marca 2025 bodo na devetih slovenskih osnovnih šolah, ki so se odzvale povabilu Zveze ŠIS – SPK, v okviru obšolskih dejavnosti potekali treningi odbojke sede. V projekt so se vključile OŠ Selnica ob Dravi, OŠ Rodica, OŠ Prestranek, OŠ Hruševec – Šentjur, OŠ Lucija, OŠ Vavta vas, OŠ Stranje, OŠ Štore, OŠ Frana Kranjca Celje. Športni pedagogi na šolah bodo treninge izvajali pod mentorstvom članic in članov slovenske reprezentance v odbojki sede. Cilj projekta Odbito je spodbuditi osnovnošolce h gibanju, ukvarjanju s športom in aktivnemu načinu življenja ter obenem otrokom, strokovnim delavcem na šoli in lokalni skupnosti približati parašport. Projektu se je pridružilo devet osnovnih šol, kjer bodo otroci pod mentorstvom članov in članic slovenske reprezentance v odbojki sede in šolskih športnih pedagogov trenirali to priljubljeno športno disciplino, primerno tako za invalide kot neinvalide, ter se ob zaključku projekta pomerili na Lidlovem turnirju v odbojki sede – Odbito.


Otroci imajo radi parašport

"Prihajam z OŠ Lucija. Da pristopimo k projektu Odbito, smo se odločili, ker smo doslej že dvakrat organizirali tudi Paralimpijski šolski dan, ob katerem so bili otroci vsakič znova navdušeni. Redno sodelujem tudi na posvetu učiteljev, ki jih organizira pri Zvezi za šport invalidov Slovenije-Slovenski paralimpijski komite. Na prvem srečanju za projekt Odbito smo predvsem v živo videli, kako je videti odbojka sede in kako se igra. Z novimi znanji bomo zdaj to lahko lažje prenašali na učenke in učence," je po predavanju in igranju v Braslovčah povedal učitelj Aleš Belšak.
Vsi udeleženci "Švicajte z nami malo drugače" so prejeli tudi posebne spominske kolajne, ki so jih izdelali otroci iz Ciriusa Kamnik, Javnega zavoda za vzgojo, izobraževanje in celostno usposabljanje otrok in mladostnikov z gibalno oviranostjo.