Turški Mersin se je še enkrat več izkazal kot srečen kraj za slovensko balinanje. Njegovi predstavniki so v obmorskem mestu na jugovzhodu Turčije v zadnjih sedmih letih osvojili kopico medalj. S štirimi se je v ponedeljek zjutraj v domovino vrnila zasedba, ki je pod vodstvom selektorja Davorja Janžiča in pomočnika Damjana Sofronievskega branila slovenske barve na pravkar končanem prvenstvu stare celine za ženske in mešane discipline.
Slovenija med najboljšimi v Evropi
Slovenija je ponovno potrdila svojo kakovost in po številu osvojenih kolajn zasedla četrto mesto. V slovenskem taboru so se najbolj razveselili srebra Polone Premru v igri v krog, ki se je z nekaj težavami prebila v polfinale, v katerem je v sobotnih jutranjih urah po pravem trilerju in dveh podaljških s 24:21 premagala Italijanko Valentino Basei, nato pa morala v opoldanskem velikem finalu po porazu s 16:26 stisniti roko Hrvatici Nives Jelovica.
Po začetnih težavah do srebra
"Glede na slabši začetek sem s srebrom izjemno zadovoljna. Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem se na težkih igriščih ujela pri bližanju. Pika na i je bila polfinalna zmaga proti Basei, medtem ko v finalu proti izjemno razpoloženi Jelovici nisem imela pravih možnosti," je pojasnila nova evropska podprvakinja.
Do medalj tudi debitanti
Slovenska vrsta, v kateri so ob Premrujevi in izkušeni Tadeji Petrič nastopile kar tri debitantke na največjih tekmovanjih Jacqueline Košir, Rebecca Martulaš in komaj 16-letna Eneja Ozbič Primc ter debitant na članskih evropskih prvenstvih Jaka Štremfel, je bila blizu finalu še v dveh disciplinah. Koširjeva je klonila v polfinalu hitrostnega zbijanja proti Italijanki Natalie Gamba s 37:39, ženska štafeta Košir - Ozbič Primc pa je v polfinalu s 40:41 izgubila proti domači navezi Inci Ece Ozturk - Mine Turker.
"Na evropsko prvenstvo sem odšla z mešanimi občutki, saj sem se v zadnjem tednu dni mučila s poškodbo, ki je vplivala na treninge. Tiha želja je bila medalja. Glede na to, da sem osvojila kar dve, sem vsekakor zadovoljna. Grenak priokus je pustil nastop v štafeti, v kateri sva bili blizu finala, a se nama zadnja minuta nastopa ni posrečila. V polfinalu hitrostnega zbijanja je bila po mojem slabšem začetku tekmica premočna. Nabrala sem si dragocene izkušnje za naslednja tekmovanja," je razkrila Jacqueline Košir.
S polfinalom sta do brona prišla tudi Rebecca Martulaš in Jaka Štremfel v mešanem štafetnem zbijanju, medtem ko je Petričeva v igri posamezno osvojila peto mesto, tako kot dvojica Premru - Ozbič Primc, na sedmem mestu pa je tekmovanje v natančnem zbijanju zaključila Martulaševa.
Strokovni štab zadovoljen z izkupičkom
Selektor Janžič je takole povlekel črto na dogajanjem v Mersinu: "Pomlajena reprezentanca se je izkazala z borbenostjo. Igre sicer niso bile na najvišjem nivoju, malenkosti pa so nas ločile od še kakšnega finala. Z dobrim delom lahko tudi naslednje leto na svetovnem prvenstvu pričakujemo boj za najvišja mesta. Prihodnost je zagotovo svetla."
"Nastop v Mersinu ocenjujem kot uspešen, saj smo v sedmih disciplinah osvojili štiri kolajne. Grenak priokus je pustil predvsem polfinale štafetnega zbijanja, v katerem smo bili na dobri poti do finala, a se nam žal ni izšlo. V zasedbi so bile tri debitantke na velikih tekmovanjih, tako da lahko v prihodnje pričakujemo še kakšen finale več," je dodal Sofronievski.
Izjemna žetev odličij za Slovenijo
Slovenija je tako na članskih ter mladinskih evropskih in svetovnih prvenstvih ter svetovnih in sredozemskih igrah v obdobju samostojnosti osvojila že 276 medalj, od tega 72 zlatih.