Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ue
ue
16. 05. 2024 · 18:37
Deli članek:

Minister na srečanju s športnimi zvezami o razvoju športa

arhiv Ekipe
Matjaž Han

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je skupaj s sodelavci in vodstvom Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenjem športnih zvez predstavnikom nacionalnih panožnih športnih zvez predstavil načrte ministrstva na področju športa za leto 2024. Ministrstvo je lani za več kot 20 odstotkov povečalo sredstva za šport, letos pa še za dodatnih devet odstotkov, na skupaj 45 milijonov evrov.

Minister Matjaž Han je ob tem dejal: "Vesel sem, ker smo začeli športu vračati tisto, kar si zasluži. Ne samo v finančnem smislu, ampak tudi s priznanjem pomena in vseh njegovih dobrobiti za našo državo. S športnimi panogami smo vzpostavili zelo konstruktiven dialog in takšno srečanje imamo sedaj že drugič zapored. Panožnim športnim zvezam smo predstavili dosedanje delo in načrte za naprej, slišali pa smo tudi dobre dodatne predloge za prihodnje. Skupaj vidimo potrebo, da moramo čim več mladih talentov spraviti v šport in finančno razbremeniti njihove starše. Želimo vzpostaviti tudi sistematično sofinanciranje velikih mednarodnih športnih tekem v Sloveniji, ministrstvo pa intenzivno dela tudi na področju nacionalnega programa športa, ki ga želimo sprejeti jeseni." Ob tem je minister zaključil: "Naredil bom vse, da šport, ta naš zaklad očuvamo, saj nas Slovence šport povezuje in ne deli, poleg vseh ostalih dobrobiti."
Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenjem športnih zvez Franjo Bobinac je ob tem poudaril: "Vesel sem, da je bilo danes že drugo letno srečanje in naše članice pozdravljajo takšno kontinuirano dobro sodelovanje z državo. Tokrat smo jim lahko predstavili že konkretne premike in rezultate našega skupnega dela, kot je na primer tudi več sredstev za šport. Kot krovna organizacija skušamo skrbeti, da slovenski šport funkcionira. Zato našim članicam, še posebej manjšim, nudimo podporo, tako finančno, računovodsko, logistično, pravno, medijsko in marketinško. Prav slednji del je še posebej pomemben letos, v olimpijskim letu."
Predsednik OKS je predstavil tudi aktivnosti na področju komuniciranja tako v Sloveniji in kot na mednarodni ravni, tako v okviru Mednarodnega olimpijskega komiteja, kot drugih nacionalnih olimpijskih komitejev. "Tudi zato, da bomo lahko pripeljali še več športnih prireditev v Slovenijo," je bil jasen Bobinac in glede letošnjih olimpijskih iger poudaril: "Na tokratnih olimpijskih igrah bo skoraj zagotovo nastopila najštevilčnejša delegacija doslej, pričakujemo številko blizu stotici." Glede priprav pa je pojasnil: "Ker smo imeli danes na srečanju tudi olimpijske zveze, ki bodo imele svoje športnike na letošnjih igrah v Parizu, smo jim predstavili, kje smo s pripravami in kakšno dogajanje smo pripravili tako v slovenski hiši kot s spremljajočimi dogodki. V slovenski hiši bomo slavili športne uspehe naših športnikov, skupaj z navijači in partnerji ter predstavili Slovenijo na celovit način skupaj z gospodarstvom, turizmom, kulturo in diplomacijo. Postregli bomo kar nekaj zanimivih dogodkov z domačimi in tujimi gosti. Izpostavili bomo teme, kot so zeleni prehod in trajnost, opolnomočenje žensk ter druge kariere športnikov, kjer bomo gostili kar nekaj olimpijcev."

Aktivnosti na področju športa v letošnjem letu
Ministrstvo je športu letos namenilo 45 milijonov sredstev, kar predstavlja dodatnih 9 odstotkov več kot lani. Do zdaj je objavilo vse štiri za letos načrtovane javne razpise. Za izbor izvajalcev letnega programa športa ter za izbor izvajalcev in sofinanciranje plač trenerjev v programih nacionalnih panožnih športnih šol sta bila razpisa zaključena, odločbe o sofinanciranju pa bo ministrstvo izdalo predvidoma do konca maja. Za sofinanciranje organizacije velikih mednarodnih športnih prireditev bo sredstva letos prejela Kajakaška zveza Slovenije za organizacijo evropskega prvenstva v kajaku maja letos. V teku pa je razpis za sofinanciranje investicij v javno športno infrastrukturo, in sicer je za letos in prihodnje leto skupaj namenjenih kar 32,4 milijona evrov. Rok za prijavo je 31. maj 2024.
Ministrstvo namerava podpreti tudi dva pomembna projekta Evropskega socialnega sklada, ki jih bosta do leta 2028 izvajala OKS-ZŠZ in Zveza za šport invalidov Slovenije - Slovenski paralimpijski komite. Gre za projekt »Zmigaj se do vadbe, katerega cilj je povečati telesno dejavnost odraslih, zanj pa bo namenjenih dobrih 4,4 milijona evrov. Cilj drugega projekta “Aktivno inkluzivno« pa je povečanje vključenosti invalidov v šport, zanj pa bo namenjenih pet milijonov evrov.
Ministrstvo poleg tega pripravlja tudi Nacionalni program športa za naslednje desetletno obdobje (2024 – 2033). Ta strateški dokument potrjuje pomen športa za razvoj posameznika in družbe ter prispeva k zmanjševanju neenakosti na področju dostopnosti do športne vadbe. Določa naloge nacionalnega in lokalnega pomena, s katerimi bomo lahko zagotovili pogoje, da bi se prebivalci Slovenije več in bolj kakovostno ukvarjali s športom in gibalnimi dejavnostmi ter na ta način skrbeli za ohranjanje zdravja.
Poleg tega pa namerava ministrstvo spremeniti tudi Zakon o športu v delu, ki se nanaša na ureditev področja velikih mednarodnih športnih prireditev, in sicer sistem vlaganja vlog za pridobitev soglasja za kandidaturo in sofinanciranje velikih mednarodnih športnih prireditev.

Podpora športu v 2023
Lani je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport povečalo sredstva za šport za več kot 20 odstotkov sredstev kot leto prej, in sicer na višino 41,2 milijona evrov. Ministrstvo je tudi vzpostavilo napovedano tristebrno sistematično podporo športu. Preko javnega razpisa Letni program športa v RS za leto 2023 je s 13,7 milijoni evrov podprlo 64 izvajalcev športnih dejavnosti. Sistematično je začelo vlagati v športno infrastrukturo in z dobrimi 7 milijoni evrov preko razpisa sofinanciralo 83 občinskih investicij. Poleg tega pa je podprlo tudi organizacijo in izvedbo Olimpijskega festivala evropske mladine v Mariboru ter štirih velikih mednarodnih športnih prireditev (Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju v Planici, Evropsko prvenstvo v veslanju na Bledu, Evropsko prvenstvo v košarki za ženske ter 29. kolesarsko dirko po Sloveniji) v skupni višini skoraj 6,5 milijona evrov.
S spremembo Zakona o Bloudkovih priznanjih je poskrbelo za ustrezno priznanje najpomembnejših športnih dosežkov slovenskih športnikov, in sicer z avtomatično podelitev Bloudkovih nagrad vsem dobitnikom medalj na največjih tekmovanjih, tj. na olimpijskih igrah, paralimpijskih igrah, olimpijadah gluhih ter šahovskih olimpijadah.