Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(psno)
(psno)
08.11.2023 11:14:06
Deli članek:

Poštena duša, predana plesu

osebni arhiv
Družina Vodlan na SP 2010

Kot trener se je Dušan Vodlan trudil ustvarjati športnika in tudi človeka. Zelo dobro je vedel, da če želi biti uspešen kot trener in učitelj, je pomembno tisto, kar nosi v srcu, in ne v rokah.

Kot trener je Dušan skrbel za vsestransko pripravo svojih varovancev. V uspešne priprave vsakega plesalca je poleg razteznih vaj na začetku vsakega treninga vključeval tudi osnovno tehniko posameznega plesa, vizualizacijo programa in koreografije ter sprostitvene vaje in razne tehnike meditacije, pa tudi razplesavanje ob zaključku treningov. Najbolj obetavnim tekmovalcem je sestavljal kondicijske treninge in program treningov ter program tekmovanj za vsak dan posebej. Njegovi varovanci so dolgo naskakovali prvo mesto na svetovnem prvenstvu. Leta in leta so osvajali državna in evropska prvenstva ter osvajali finale in bronaste kolajne na svetovnih prvenstvih, ki so bila največkrat v Reisi v Nemčiji. To je Vodlan dosegel s pravimi in raznovrstnimi treningi, za katere je skrbel kot trener.

S poučevanjem družabnih plesov je deloval praktično po vseh osnovnih šolah Posavja in širše. S svojimi najboljšimi tekmovalci se je udeležil tekmovanj po vsej Sloveniji in v tujini. Prizorišča so bila London, New York, Providence, Orlando Blackpool, Mannheim, Wels, Riesa, Berlin, Dresden, Cervia, Allasio, Beograd, Zagreb, Bjelovar, Grubišno polje, Samobor, Sarajevo, Skopje, Varaždin, Dunaj, Lienz, Københaven, Trst, Udine, Bassano del Grappa, Benetke, Karlovi Vari, Praga …

Številna priznanja

V vseh teh letih pa je dobil tudi nekaj priznanj za razvoj in delovanje na plesnem področju. Leta 1979 je za pet let prejel jubilejno značko Zveze kulturnih organizacij Slovenije in Združenja folklornih skupin Slovenije za aktivno in plodno delo na področju obujanja in negovanja slovenskega ljudskega izročila. Leta 1984 je za več kot desetletno delo prejel jubilejno značko Zveze kulturnih organizacij Slovenije in Združenja folklornih skupin Slovenije za aktivno in plodno delo na področju obujanja in negovanja slovenskega ljudskega izročila. Februarja 1992 je bil dobitnik bronaste Prešernove plakete za zasluge pri ustvarjanju in širjenju ljubiteljske kulture. Avgusta 1994 je prejel srebrno Prešernovo plaketo za zasluge pri ustvarjanju in širjenju ljubiteljske kulture. Junija 1996 je sledilo priznanje občine Krško za zasluge pri razvoju plesne dejavnosti v Krškem in širše. Junija 1997 je bil prejemnik zlate značke ob 50. obletnici Zveze prijateljev mladine Slovenije za delo z otroki in zanje. Julija 1999 je prejel bronasto plaketo KS Krško, septembra istega leta pa še srebrne plesne čevlje ob 25. obletnici delovanja na plesnem področju. Julija 2000 je PK Lukec prejel zlato plaketo KS Krško za posebne zasluge in neprecenljive prispevke trajnega pomena za KS Krško pri njenem vsestranskem razvoju. 15. marca 2006 je bil nominiran v ožji izbor za naj Posavca/naj Posavko za leto 2005 po izboru poslušalcev Radia Brežice in bralcev časopisa SavaGlas. Aprila 2007 je bil nominiran v ožji izbor za naj Posavca/naj Posavko za leto 2006 po izboru poslušalcev Radia Brežice in bralcev časopisa SavaGlas. 30. maja 2008 je PK Lukec prejel priznanje ob 40. obletnici delovanja Društva Sožitje Krško za nesebično pomoč pri delovanju društva. Leta 2014 je postal dobitnik zlatega priznanja Zveze kulturnih društev Slovenije za življenje s plesom. Ob občinskem prazniku Mestne občine Krško 7. junija 2023 je župan Janez Kerin Dušanu Vodlanu podelil znak Mestne občine Krško za ustvarjalno delo, posebne uspehe in pomemben prispevek k razvoju lokalne skupnosti, za življenjsko delo na področju plesne umetnosti.

Tudi ekstremni kolesar

Ker je Dušan Vodlan v vseh teh letih vzgojil tudi kar nekaj stalnih mentorjev in plesnih učiteljev, je imel sam več prostega časa in tako se je leta 2002 začel ukvarjati tudi s kolesarstvom. Na začetku je bilo to le rekreativno kolesarjenje dvakrat do trikrat na teden. Od leta 2004, ko je prevozil 2000 kilometrov na odprtje OI v Atenah in ustanovil Kolesarski klub Olimp 2004 Krško, je postal tudi ekstremni kolesar. Nekaj njegovih ekstremnih dosežkov: 29. 7. 2004 v trinajstih etapah na odprtje OI 2004 v Atene, 16. 9. 2004 12-urna vožnja 327 km, 30. 7. 2005 24-urna vožnja 521 km, 8. 5. 2008 Dos-Ras 48 ur 670 km, 15. 6.–19. 6. 2008 Kruševo–Begunje 1200 km, 2. 7.–5. 7. 2008 po jadranski magistrali 741 km. Med temi podvigi mu največ pomenita kolesarjenje v 13 dneh iz Krškega v Atene na odprtje olimpijskih iger 2004 (2000 km) in v štirih dneh iz Kruševa (Makedonija) v Begunje v spomin na angelskega pevca Tošeja Proeskega in v počastitev 55. obletnice Avsenikove glasbe 2008 (1200 km). V tem času se je vsako leto avgusta udeleževal tudi svetovnih prvenstev za veterane v St. Johanu na Tirolskem v Avstriji na cestni dirki in v kronometru.

Ljudje smo čarobna bitja

Dušan rad pove, da je v svojem bistvu poštena duša, predana plesu ter zasvojena s kulturo in športom. Njegov način življenja sta ples in šport. Ko bo drugo leto dopolnil okroglih 50 let, bo to obeležil temu primerno. Kot aktivni plesalec in kot trener s svojimi športnimi plesalci in plesalkami je neizmerno užival na treningih in vajah, pa tudi na tekmovanjih in nastopih. Seveda najbolj in predvsem na vseh tekmovanjih svojih dveh sinov Sebastijana in Luke. S svojim znanjem in izkušnjami ter spodbujanjem in bodrenjem jima je bil vedno v oporo, tako ob uspehih kot ob razočaranjih, ki so prav tako sestavni del vsakega športa.

Ob tej priložnosti pa je povedal še nekaj misli, ki so ga vodile in ga še vodijo na njegovi poti pri doseganju različnih zmag. Pomagajo mu pri premagovanju ovir, s katerimi se je kot vsak človek nemalokrat soočal: "Ples je navadna hoja v določenem ritmu. Uporabljaj možgane, uporabljaj mišice, le tako in za to je vredno živeti. Vsak poraz je stopnička več do uspeha, zmage. Kar te ne ubije, te okrepi. Vsak dan se zbudi z ogromno dobre volje in pozitivne energije ter si zadaj dnevni cilj. Do končnega cilja je treba doseči vmesne cilje, a vedno pred sabo vizualiziraj končni cilj."

Dušan verjame, da smo ljudje čarobna bitja, bitja zavesti, bitja, neznana samim sebi, zvrhano polna neverjetnih sposobnosti, ki jih nikoli ne izkoristimo. Kot pravi, k modrosti vodijo tri stvari: premišljevanje, najbolj plemenita pot, vzgoja, najlažja pot, in izkušnja, najbolj neprijetna pot.