Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Patricia Nagashi Brilli
Patricia Nagashi Brilli
13. 01. 2023 · 11:10
Deli članek:

Sodniki postavljajo trende tudi v plesu

JERNEJ ŠERJAK

Letni zbor sodnikov Združenja plesnih sodnikov Slovenije (ZPSS), ki so ga v Ljubljani izvedli prvi konec tedna v novem letu, je hkrati napovednik za novo tekmovalno sezono.

Poleg pregleda preteklih letnih poročil in zastavljanja novih ciljev je ZPSS organiziralo še skupno predavanje o različnih tehnikah sojenja breaking plesa. Predaval je Uroš Skulj, dolgoletni poznavalec, plesalec in trener omenjenega plesa, ki ga bomo kot edino plesno disciplino gledali tudi na olimpijskih igrah leta 2024.

Sodniška komisija pri modernih tekmovalnih plesih (MTP) se kljub zrahljanim ukrepom po pandemiji nekoliko presenečeno ozira na preteklo sezono, saj je bilo – kot je poudarila Darja Šuster, ena od članic komisije – v pretekli sezoni zaznati precej več odpovedi sodnikov v zadnjem trenutku. Predsednica sodniške komisije pri MTP Azra Pucko dodaja, da so se v zadnjih treh letih spoprijemali s številnimi težavami, ki jih prej niso imeli. Meni, da so se s tekmami, ki so bile v času pandemije organizirane prek spleta, sodniki malo odvadili, da morajo biti na tekmi fizično prisotni dan, dva ali pa pet. "Mislim, da je korona super izgovor za nekaj, kar se nam ne da," še razmišlja in dodaja, da je v nekem mediju zasledila, da nikoli prej ni bilo toliko izgovorov, kot so "slabo se počutim", "glava me boli", "otrok je pozitiven"… Sodniška komisija je bila po njenem mnenju v pretekli sezoni v precejšnjem stresu, saj so zaradi omenjenih odpovedi včasih iskali druge sodnike tudi na dan tekmovanja.

Različni strahovi

Za Puckovo je to že drugi mandat in štiri leta predsedovanja so ji prinesla tudi veliko izzivov. Največji je bil po njenem mnenju koronsko obdobje, saj so se, kot pravi, soočali z različnimi strahovi. Ob tem omenja tudi starost sodnikov, saj je med njimi tudi nekaj takih, ki so zaradi starosti spadali med rizične skupine. Plesne tekme so se v tistem obdobju preselile na splet, a Puckova poudarja, da to ni bilo tako preprosto, kot se sliši: "Sodniki so v svojih dnevnih sobah sedeli za računalnikom tudi po 16 ur, pri tem pa ohranjali zbranost."

"Za nami je tudi obdobje, ko smo bili veseli, da so tekme sploh bile," nadaljuje Puckova, ko opisuje obdobje tekem v živo in kvalifikacijskih turnirjev, ki so pomenili vstop na državno prvenstvo. "Velik poudarek na letošnjem zboru sodnikov so bili pokalni turnirji, ki jih spet uvajamo v tekmovalni koledar," pravi Puckova in dodaja, da bo treba sodnike ves čas opominjati, da pokalne tekme dajejo točke posameznikom in dvojicam, zato so pomembna prav vsa mesta. "To bo tudi odločalo, kdo bo šel naprej na državno tekmovanje in dalje na mednarodna tekmovanja," pojasnjuje Puckova, ki je tudi sama sodnica z državno in mednarodno licenco.

Prvič predzadnja

Kadar je sama v vlogi sodnice, pravi, se vedno zaveda, da njena odločitev vpliva na trend plesa v prihodnji sezoni. "Prihodnjo sezono se namreč vsi zgledujejo po zmagovalcih ali finalistih, zato čutim veliko moralno odgovornost, da s svojimi odločitvami vplivam, kam naj bi razvoj plesa šel v prihodnje," dodaja Puckova, ki je tudi lastnica Hiše plesa, v okviru katere deluje njeno plesno društvo Libero.

Svojim plesnim varovancem in njihovim staršem rada pove anekdoto o svojih tekmovalnih začetkih. Pravi, da je prvič na tekmovalni oder stopila z desetimi leti, zaradi strahu pa je celo plesno točko odplesala s hrbtom obrnjena proti sodnikom. Tisto tekmovanje je zaključila s predzadnjim, 41. mestom, a je to ni ustavilo. "Danes sem predsednica prav tem sodnikom, ki so me postavili na predzadnje mesto," hudomušno ugotavlja.

A s sodniki in ocenami se kasneje v svojem tekmovalnem obdobju nikoli ni obremenjevala: "Moja plesna učiteljica je bila Mimi Marčac Mirčeta in nikoli ni uspeha pogojevala z rezultati sodnikov." Pravi, da se kot mala punčka še vedno spomni javnega ocenjevanja, ko so sodniki po odplesanih finalih dvigovali ocene nad glavo.

Že pri 17 letih

V vlogo trenerke je Puckova stopila z rosnimi 17 leti, in kot pravi, takrat ni bila psihično dozorela. Dodaja, da so ji bile takrat pomembne le stopničke: "Tako mi je bilo lažje najti izgovor za neuspeh v sodnikih kot pa pri sebi ali plodu svojega dela." Zdaj, ko je sodnica, vidi, da sodniki ne morejo vplivati drug na drugega, da se ne morejo dogovoriti, kdo bo zmagal.

Ne nazadnje je eden od ciljev v njenem mandatu, da organizira srečanje trenerjev in sodnikov, ki bi jim razložili sodniške poglede in način sojenja, saj kot pojasnjuje, en ali dva sodnika ne moreta vplivati na končne rezultate.

Poleg omenjenega si je v tem mandatu začrtala še pridobiti čim več mednarodnih sodnikov iz domačih vrst, ki bodo specializirani po posameznih plesnih zvrsteh, zato želi v prihodnje organizirati opravljanje izpita v Sloveniji. Tudi doma želi izpeljati nekaj sprememb: "Do zdaj smo imeli sodnike, ki so sodili vse, želim pa uvesti bolj usmerjeno izobraževanje, da bomo imeli tudi na domačih tekmah sodnike, ki bodo specializirani po posameznih zvrsteh." Pravi tudi, da bo treba usposobiti še nove glavne sodnike.

Cilje si je zastavila tudi na mednarodni ravni, kjer želi doseči, da bi se pri zvrsteh, kjer plesalci plešejo na glasbo organizatorja (posamezniki in dvojice), pridobilo več časa za korektno sojenje posameznih nastopov.

Vsak zmagovalec nekdaj poraženec

Azra Pucko, ki volontersko predseduje sodnikom MTP, je danes veliko bolj pomirjena kot v letih, ko je imelo njeno društvo v vseh starostnih kategorijah svetovne ali evropske prvake v formacijah. Plesalce spodbuja, naj vztrajajo, saj vse pride ob svojem času: "Vsak zmagovalec, ki ga vidiš na stopničkah, je bil nekoč poraženec." Kot poudarja, so vzponi in padci del življenja, a je pri tem najbolj pomembno to, da imaš ob sebi ljudi, ki ti lahko spet pomagajo na noge.