Alpinistična odprava pod vodstvom Aleša Kunaverja je oktobra 1975 po prvenstveni smeri preplezala južno steno 8463 metrov visokega očaka in se s tem vpisala v zgodovino jugoslovanskega in slovenskega alpinizma.
Vrh, ki leži ob nepalsko-kitajski meji, je ob močni podpori preostalih članov odprave doseglo sedem alpinistov, prva sta na vrh očaka 6. oktobra stopila Stane Belak - Šrauf in Marjan Manfreda - Marjon, in sicer brez uporabe dodatnega kisika, 8. oktobra sta sledila še Janko Ažman in Nejc Zaplotnik, 10. oktobra pa Viki Grošelj in Ivč Kotnik ter dan pozneje še Janez Dovžan.
NAGRADIL JIH JE TUDI TITO
Čeprav je šlo za 21-člansko jugoslovansko odpravo, sicer pod okriljem Planinske zveze Slovenije, so v njej bili le slovenski alpinisti, ki so se vpisali v zgodovinske anale tako jugoslovanskega kot slovenskega alpinizma, saj je takratno Jugoslavijo in slovenske alpiniste postavila ob bok alpinističnim velesilam. Takratni dosmrtni predsednik SFRJ Josip Broz Tito je alpiniste nagradil z redom zaslug za narod z zlato zvezdo, dobili pa so tudi Bloudkovo nagrado.
Glede na to, da je šlo za povsem slovensko obarvano odpravo ne preseneča, da sta Grošelj in Kotnik takrat na vrh prinesla slovensko trobojnico z rdečo peterokrako zvezdo in ne takratne jugoslovanske zastave.
V ČETRTEK SPOMINSKI VEČER
Ob obletnici bodo v Slovenskem planinskem muzeju (SPM) v Mojstrani v četrtek, 26. novembra, ob 17.30 pripravili spominski večer z naslovom Makalu - 40 let, ki ga bo v soorganizaciji s Planinsko zvezo Nepala, Planinsko zvezo Slovenije in Slovenskim planinskim muzejem pripravil Generalni konzulat Republike Nepal v Sloveniji. Sodelujoči bodo osvetlili zgodovinski vzpon in vizionarsko delo Aleša Kunaverja - gradnjo slovenske šole za nepalske gorske vodnike. V muzejski avli bo na ogled manjša dokumentarna razstava o šoli.
Na osrednjem dogodku v veliki dvorani SPM bo Grošelj ob fotografijah predstavil vzpon na Makalu leta 1975 in jubilejno himalajsko odpravo Manang 2015. Bojan Pollak, dolga leta inštruktor v slovenski šoli za gorske vodnike v Manangu, bo spregovoril o šoli in njeni dejavnosti.
Praznovanja se bodo udeležili predsednika Planinske zveze Nepala in Slovenije Angtshering Sherpa in Bojan Rotovnik, veleposlanik Nepala v Berlinu Prakash Mani Paudel, častni generalni konzul Nepala v Sloveniji Aswin Kumar Shrestha in direktorica Gornjesavskega muzeja Jesenice - Slovenski planinski muzej Irena Lačen Benedičič.
Prireditev, ki jo bo vodila Marjeta Keršič Svetel, bodo z glasbo dopolnili nepalski kitarist Ravi Shrestha, šrilanška pevka Lasanthi Manaranjanie s skupino ter slovenski glasbeni ustvarjalci Vokalni oktet Vojnik, Kitarakon in Jožkova banda.
STA
Minilo 40 let od vzpona na Makalu
Letos mineva 40 let od prvega vzpona slovenskih alpinistov, takrat seveda še pod jugoslovansko zastavo, na himalajski osemtisočak Makalu.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke