Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
sta
sta
16.10.2015 20:01:06
Deli članek:

OKS praznoval in podelil nagrade

STA

Olimpijski komite Slovenije, združenje športnih zvez (OKS), je danes v Portorožu obeležil 24-letnico ustanovitve samostojnega slovenskega olimpijskega gibanja.

To so storili dan po uradnem rojstnem datumu, obenem pa so podelili nagrade za prispevek k razvoju športa pri nas.

"Mislim, da je bil prvi mejnik ta, da smo se odločili ustanoviti olimpijski komite, še pred tem, ko je bila Slovenija mednarodno priznana, kar je pripomoglo k njeni prepoznavnosti. Potem smo bili sprejeti v druščino olimpijskih komitejev, sledilo pa je še nekaj mejnikov ... Sprejeli smo zakon o športu, ki je postavil šport na ustrezno mesto, in nastopali na olimpijskih igrah, letnih ali zimskih, od koder smo se vračali s kolajnami, tudi zlatimi. S tem je rasel šport v kakovosti, v zvezah, ki so prepoznale, da je treba narediti piramido. Imeti bazo, kjer lahko posamezniki postanejo dobri in so dobri. Vlagali smo v šport, tako država kot tudi lokalna skupnost, in za to financiranje upam, da se bo stabiliziralo, v prihodnje," je ob slovesnosti med drugim povedal predsednik OKS Bogdan Gabrovec, ki je bil na ta položaj izvoljen decembra lani, ko je nasledil Janeza Kocijančiča, ki je OKS vodil od njegove ustanovitve naprej.

Podelili so letošnja priznanja OKS. Častne listine OKS pa prejeli Iztok Rems za dolgoletno delo v košarki, Jože Senica, ki je bil tudi trener Miroslava Cerarja, za dolgoletno strokovno in organizacijsko delo v športu, Marjan Fabjan za izjemen prispevek k uspehom juda, plaketi OKS pa sta prejela Stanko Kerčmar za življenjsko delo v športu in Aljaž Blitvič za izjemno delo v cheerleadingu.

Pred 24 leti je bilo 15. oktobra ustanovljeno samostojno slovensko olimpijsko gibanje, ko sta slovensko olimpijsko listino v Štihovi dvorani Cankarjevega doma poleg slovenskih športnih zvez, olimpijskih panog in tistih, ki jih priznava mednarodna olimpijska družina, podpisala tudi nosilca zlatih olimpijskih odličij Leon Štukelj in Miro Cerar. OKS je bil polnopravno vključen v olimpijsko družino 5. februarja 1992.

Tega leta je samostojna slovenska olimpijska reprezentanca prvič nastopila na zimskih OI, na teh in poletnih igrah po so odtlej slovenski športniki in športnice med drugim osvojili šest zlatih, 10 srebrnih in 18 bronastih medalj.

"Še naprej si bomo prizadevali za množičnost, heterogenost v športu. To je zelo pomembno, ker so v tem mladi, pri katerih ob vsej tej globalizaciji in modernih tehnologijah obstaja bojazen, da bi se mladi 'zasedeli', da se ne bi aktivno ukvarjali z gibanjem. Zato jim skušamo s tekmovanji mladih dajati zgled, da vidijo še ta drugi aspekt življenja, šport je za to najboljša priložnost," je povedal Gabrovec.

Slovenska krovna športna organizacija je tako že dalj časa v polnih pripravah na največji športni dogodek prihodnjega leta - olimpijske igre v Riu de Janeiru. "Že dve leti sodelujemo, program je namreč dveleten. To sodelovanje pa ni le verbalno, pač pa tudi realno. Gre za sofinanciranje štirih selekcij, a, b, c in d. Pri čemer je d tisti kader, ki ima sicer malo možnosti, a je vložen denar vsekakor razvojni potencial za naslednje OI. To se je do zdaj že izkazalo za dobro, ko so te generacije že bile blizu kolajn, ali pa so jih celo osvojile," je še dejal Gabrovec.