Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
12. 04. 2025 · 15:59
Deli članek:

V Ljubljani sestavljajo mega ekipo, ki bo konkurenčna tudi na evropski sceni

alesfevzer.com

Ljubljana je prestolnica Slovenije, države z izjemnimi športnimi dosežki. Glavno mesto ima največ prebivalcev, v Ljubljani je največ mednarodnih in domačih velikih podjetij, torej največ denarja, zato posledično tudi največ kruha za športne klube.

In, da ne pozabimo na ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je velik ljubitelj športa in ga tudi izdatno podpira. Verjetno MO Ljubljana nameni več denarja za šport kot dve tretjini ostalih slovenskih občin skupaj. In klubi? Nogometna Olimpija je na dobri poti, da postane slovenski prvak, če košarkarska Cedevita Olimpija ne bo slovenski prvak, bo to velika senzacija, tudi hokejska Olimpija je najmočnejši klub v državi v tem športu, prav tako Krim v ženskem rokometu. V tej sezoni so s finančnimi injekcija prebudili nekdaj velikana slovenskega rokometa Slovana, odbojkarski ACH pa je že desetletje najboljša moška ekipa v državi.

Kaj pa v evropskih pokalih? No, tu pa so ljubljanski klubi malce kratki. ACH in Krim sta sicer igrala v ligi prvakov(inj), a sta bila kratke sape, nogometna Olimpija je igrala v tretji evropski ligi, Cedevita Olimpija v drugi, hokejska Olimpija v regionalni ligi ni bila najbolj uspešna … Za preboj med pomembne evropske deležnike je treba v nogometu, košarki in hokeju potrošiti preveč denarja, v ženskem rokometu ga je Krim sicer imel, a je bila športna politika kluba očitno povsem zgrešena, odbojkarji pa so naredili največ, kar so lahko z igralci, ki so jih imeli na voljo. In ravno pri odbojkarjih je očitno potreben najnižji vložek, ki bi pripeljal do solidne evropske ekipe. A Ljubljana se je že opekla na primeru Krima, tako da za uspeh seveda ni nobene garancije – ne denar ne vrhunska imena.

Sestavljanje velike ekipe poteka
Pri ACH-ju so se tako lotili 'evropskega' projekta. Po dolgih letih se bo v Slovenijo vrnil kapetan izbrane vrste Tine Urnaut, ki je nekoč davno že igral v dresu ACH-ja. Ob njem naj bi se v domovino, v novo super ljubljansko ekipo, vrnili še trije reprezentanti - Alen Pajenk, Gregor Ropret in še Tonček Štern. Če je vrnitev Pajenka in Ropreta razumljiva, pa je toliko bolj presenetljiva vrnitev Tončka Šterna, ki v tem trenutku velja za enega od najboljših korektorjev na svetu, in ki trenutno igra v zelo močni in tudi bogati turški ligi. Ob tem, kar oranžni zmaji že imajo (Šket, Kovačič, Štalekar, Videčnik, Kök ...), bi bilo to res izjemno moštvo.

»Za ACH je edini sprejemljivi konec sezone naslov državnih prvakov,« je najprej spregovoril direktor kluba Aleš Jerala, ki je nakazal, da so si v ligi prvakov želeli več: »Manjka kakšen presežek v ligi prvakov, zavedajoč se, da je v taki konkurenci težko. Imeli smo vsaj eno ali dve tekmi, na katerih bi lahko iztržili več. Morda manjka nekaj stalnosti na ravni vrhunske igre, kar pa je razumljivo, saj smo igrali veliko tekem s slabšimi nasprotniki, na katerih je težko najti motiv. Manjka nam težkih tekem. Tudi srednjeevropska liga je vedno slabša in ne boljša. V tej ligi ni prave prihodnosti. Poskušali smo, da bi se pridružili klubi iz balkanske lige, a so Srbi odklonili. Predvsem zato, ker je srednjeevropska liga nima sponzorja in bi bili stroški preveliki.«

Pri ACH-ju naj bi že delali na pobudi, ki je prišla iz ust Tineta Urnauta in ljubljanskega župana, da se naredi super ekipa. »V tej sezoni je bil proračun okoli milijona evrov, za naslednjo sezono in naprej pa ga še oblikujemo. Načelno smo z določenimi igralci že dogovorjeni, dokončno pa bomo vse skupaj zaključili konec aprila, ko bo znan tudi proračun za naslednjo sezono. Res delamo na tem, da bi naredili močno ekipo. Če bomo to uresničili, bo proračun realno na ravni iz leta 2010 in 2011,« je ambiciozen projekt potrdil Jerala in dodal: »Takratni proračun je bil 1,6 milijona evrov, a od tega je 15 let. Zagotovo pa ne bo proračun več kot tri milijone evrov kot se je slišalo v javnosti. Tudi razmerje med nami in najboljšimi klubi bo ostalo približno enako. Takrat so imeli najboljši okoli pet milijonov evrov proračuna, danes ga imajo okoli osem.«

Torej je načrtovanje mega odbojkarskega kluba v polnem teku. »Da. Blizu tega smo, da to tudi formalno zaključimo in potrdimo. Delamo na tem, da bi bila ekipa čim bolj slovenska, kombinacija izkušenejših in mlajših. Cilj pa je, da bi bili bolj konkurenčni v Evropi. Delamo pa tudi na tem, da bi se v evropski odbojki malce spremenil sistem, da bi imeli več tekem,« je poudaril Jerala, ki je potrdil tudi to, da se pogovarjajo z novim trenerjem: »Z Matjažem Hafnerjem na trenerski klopi smo zadovoljni, res pa je, da se pogovarjamo tudi z Igorjem Kolakovićem, črnogorskim trenerjem, ki je bil v Ljubljani že od leta 2010 do 2012. Je eden od tistih s katerimi se pogovarjamo.«

Rabimo močno slovensko ligo
Zanimalo nas je tudi, kaj o mega ljubljanskem odbojkarskem projektu menijo drugi. Predsednik v zadnjih letih največjega tekmeca Calcita, Gregor Hribar ima nekatere pomisleke: »Po eni strani je to dobro za mesto Ljubljana, saj bo imela vrhunsko ekipo. S tega vidika to podpiram. Po drugi strani pa je že zdaj razkorak med ACH-jem in ostalimi ekipami v ligi tako velik, da so tekme med nami skoraj nesmiselne. Moje mnenje je, da bi morali več pomoči nameniti drugim klubom. V smeri, da bi imeli lahko tudi drugi klubi dobre ekipe. In vem, da bi bilo to dobro tudi za ACH. V slovenski ligi igraš s tako ekipo, kot jo ima zdaj ACH le šest ali sedem dobrih tekem na leto, na ostalih tekmah pa igraš s slabimi, skoraj rekreativnimi ekipami. Potem pa igraš v ligi prvakov in sploh ne dojameš, kaj se dogaja, saj so vse stvari povsem drugačne. S to težavo se ACH srečuje že v tej sezoni. Tako velik projekt, kot je na vidiku, je torej dober za Ljubljano, za slovensko odbojko pa bi bil dober le v tem primeru, če bi okrepili tudi druge klube – Kanal se je prebudil, Maribor sodi v vrh, mi ... Da bi imeli vsaj štiri solidne slovenske ekipe, ki bi se vsaj malo upirale super ACH-ju.«

V resnici je tako, da bi imela super ljubljanska ekipa v naslednji sezoni prave tekme le v ligi (kvalifikacijah?) prvakov. »Tudi super ekipa ni nobena garancija, da bi recimo postali evropski prvaki. Govorimo o preskoku dveh kakovostnih razredov, če res hočeš nekaj narediti,« je še dodal Hribar. Ali ima sploh smisel sestaviti super ekipo za deset tekem v sezoni? »Ne vem. To je njihova želja, to so njihovi načrti. Morda pa bi bilo za njihove želje in načrte precej boljše, če bi imeli močno slovenski ligo. Za močno slovensko ligo pa ne dela nihče,« je na to temo končal Hribar.