tp
tp
29.08.2014 22:10:13

EP za mladince: Pokazali, zakaj so favoriti

Slovenski mladinci so evropsko prvenstvo, ki ga gostita Češka in Slovaška začeli s porazom proti Poljakom z 1:3 (-15, -17, 20, -16).

Še preden so mladi slovenski odbojkarji sploh stopili na parket dvorane v Brnu, so lahko gledalci spremljali dve izjemno izenačeni tekmi, ki sta se v korist Romunov in Belgijcev končali šele po petih nizih. To je le potrdilo besede slovenskega selektorja Iztoka Kšele pred začetkom prvenstva, da gre za izjemno izenačeno skupino, kjer lahko vsak premaga vsakogar, po kakovosti pa odstopajo le Poljaki.

To so lahko slovenski odbojkarji v začetni postavi Jernej Vrhunc, Primož Vidmar, Jan Kozamernik, Žiga Donik, Sergej Drobnič, Tonček Štern in Jan Gašparin na lastni koži izkusili že v uvodnih minutah, ko so jim poljski vrstniki že dali vetra in povedli s 4:0. To je bil le začetek prevlade ekipe, ki ob Rusiji sodi v najožji krog favoritov za zmago, saj kljub polminutnim odmorom in menjavam Kšela in njegovi varovanci niso našli odgovora na odlično igro nasprotnikov, sami pa so k izidu 15:25 v prvem nizu prispevali še z lastnimi napakami.

Niz za pozabo, bi lahko rekli. Kot bi se otresli začetnega krča, so tudi slovenski odbojkarji v nadaljevanju zaigrali bolj odločno in bolj borbeno, v pomoč jim je bila tudi glasna podpora slovenskih navijačev. Iskali so svoje priložnosti, da se približajo Poljakom, ki so še vedno narekovali ritem igre, njihova prednost ob drugem tehničnem odmoru je znašala tri točke (13:16), nakar sta sledila dva uspešna napada in tudi na Poljskem izjemno cenjeni selektor in nekoč trener Dejana Vinčića pri Belchatowu, Jacek Nawrocki je bil prisiljen zahtevati pol minute odmora. In to v pravem trenutku, bi lahko rekli, kajti Kšelovim varovancem so do konca niza prepustili le še dve točki.

Šele na začetku tretjega niza smo lahko gledali tisti obraz slovenskih odbojkarjem, s katerim so si priigrali neposredno pot na evropsko prvenstvo. Ekipi sta bili ves niz izjemno izenačeni, tokrat za spremembo so slovenski odbojkarji v rokah držali minimalno vodstvo. In ko je bilo to najbolj potrebno, so odigrali najbolj zbrano in odločno ter  v velikem slogu Poljakom odščipnili niz (25:20).

Žal pa so se v četrtem nizu spet prebudili Poljaki, ki niso dovolili, da bi se tekma zavlekla v peti nih kot na preostalih tekmah in na koncu so slavili s 3:1. Jutri ob 17.30 pa slovensko reprezentanco čaka še pomembnejša tekma proti domačinom Čehom, kjer bodo vsekakor iskali vse tri točke in priključek vrhu skupine II.

Takoj po poraz so bile misli slovenskih odbojkarjev usmerjene v prihodnje tekme, kjer bodo iskali svoje priložnosti za uvrstitev med najboljših osem na stari celini. "Začeli smo res slabo, toda predvsem v tretjem nizu smo lahko bili zadovoljni z našo igro. Poljska je vendarle reprezentanca na najvišji ravni. Če bomo podobno kot v tretjem nizu zaigrali tudi jutri, se lahko nadejamo zmage," je po koncu tekme povedal selektor Iztok Kšela.

Slovenija - Poljska 1:3 (-15, -17, 20, -16)

Slovenija: Drvarič, Štern 14, Kozamernik 5, Drobnič 8, Vrhunc 2, Donik 1, Okroglič 6, Rojnik, 4, Gašparin, Uremovič, Kök 3
Poljska: Zweich 6, Fornal, Bucko 12, Bienkowski, Sliwka 25, Szymura 8, Droszynski 2, Kochanowski, Zablocki, Piechocki, Mordyl 5

1. krog

Skupina I (Nitra, Slovaška): Rusija - Francija 3:0 (14, 13, 15), Slovaška - Bolgarija 0:3 (-21, -20, -17), Italija - Srbija 3:0 (22, 23, 19)
Skupina II (Brno, Češka): Belgija - Turčija 3:2 (19, -25, 20, -22, 13), Češka - Romunija 3:2 (14, -20, -13, 23, -12), Slovenija - Poljska 1:3 (-15, -17, 20, -16)

2. krog (sobota)

Skupina I (Nitra, Slovaška): Bolgarija - Francija (15.00), Rusija - Slovaška (17.30), Srbija - Rusija (20.00)
Skupina II (Brno, Češka): Romunija - Turčija (15.00), Češka - Slovenija (17.30), Poljska - Belgija (20.00)