Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
29.09.2024 17:10:46
Deli članek:

Kako je Pogačar prišel do naslova svetovnega prvaka

Profimedia

V živo smo spremljali cestno dirko na svetovnem prvenstvu v kolesarstvu.

CILJ: Dame in gospodje, Tadej Pogačar, svetovni prvak. Kakšna vožnja, kakšen kolesar! Ben O'Connor je prvi med navadnimi smrtniki, bron gre branilcu naslova van der Poelu.

2 KM DO CILJA: Če ne bo katastrofe v zadnjih dveh kilometrih, potem je Tadej Pogačar novi svetovni prvak. Tu je flamme rouge, hudičev jezik ...

6 KM DO CILJA: Kakšna dirka! Totalno kolesarstvo! V ozadju je napadel branilec naslova van der Poel, toda prednost Pogačarja je znova narasla krepko prek 40 sekund. Moralo bi zadostovati ...

15 KM DO CILJA: Prednost Pogačarja znaša okoli 40 sekund, a v zasledovalni skupini, v kateri je sedem kolesarjev (Mas, Hirschi, Healy, Skujinš, van der Poel, Evenepoel, O'Connor), na njegovo srečo ni neke pretirane složnosti.

20 KM DO CILJA: Se nam v zaključku vendarle obeta drama? Prednost Pogačarja pred Healyjem in Skujinsom je padla "le" na 47 sekund, prižigajo se prve lučke za alarm.

30 KM DO CILJA: Pogačar je iz minute v minuto, iz vrtljaja v vrtljaj, iz kilometra v kilometer bližje mavrici. Bolj kot kdo je zdaj vprašanje kaj lahko prepreči zmago Pogačarju.

40 KM DO CILJA: Stanje na cesti je že nekaj kilometrov bolj kot ne nespremenjeno, je pa za nekaj razburjenja poskrbel kar sam Pogačar, ki je na pomoč poklical moštveni avto. Kot vse kaže mu manjka gel. A neke velike drame vendarle ni bilo ...

51 KM DO CILJA: Sivakov ne more več, Pogačar je ostal sam na čelu! Remco je v ozadju kot vse kaže vrgel brisačo v ring. Nič ne bo od dvojnega dvojčka.

54 KM DO CILJA: Dva kroga pred koncem imata Pogačar in Sivakov še vedno 40 sekund prednosti pred najbližjimi zasledovalci (Onley, Healy, Skujins). Še nekaj sekund več zaostajata van der Poel in Evenepoel. Slednji deluje vse bolj frustrirano. Van der Poel je po drugi strani zapeljal na pločnik in bi lahko bil kasneje diskvalificiran.

66 KM DO CILJA: Zdi se, da zasledovalno skupino počasi zajema panika. Ni nekega sodelovanja, kar je seveda voda na Pogačarjev in Sivakov mlin. Primoža Rogliča ni več v prvi zasledovalni skupini.

72 KM DO CILJA: Pogačar (plus Sivakov) sam proti vsem! Pogačar se ne ustavlja, čeprav je Remco Evenepoel porabil že skoraj vse moštvene kolege, se prednost ne zmanjšuje.

78 KM DO CILJA: Pogačar je sam na čelu, a kot vse kaže bo počakal na Francoza Pavla Sivakova, sicer moštvenega kolega iz UAE Team Emirates.

80 KM DO CILJA: Do konca so še trije krogi, vodilna skupina, ki šteje 17 kolesarjev med katerimi sta tudi Pogačar in Tratnik, pa ima pred glavnino dobre pol minute prednosti. Tratnik stiska zobe, a Nizozemci in Belgijci so v ozadju navili ritem.

93 KM DO CILJA: Pogačar in Roglič sta večino leta tekmeca, danes sta moštvena kolega. Kako na vse skupaj gleda mlajši od njiju? "En kolesar manj, za katerega me je potrebno skrbeti. Ni slabo," je skozi smeh odvrnil Pogi.

96 KM DO CILJA: Tratnik je počakal Pogačarja in mu bo poskušal pomagati pri lovljenju vodilne skupine. Trenutno sta na nikogaršnji zemlji, komentatorji na Eurosportu pa so začudeni nad Pogačarjevo taktiko.

100 KM DO CILJA: Pogačar se je odločil pretegniti noge in potipati utrip tekmecev! Sto kilometrov pred ciljem ... Rekli bi nemogoče, če ne bi bilo govora o Pogačarju.

103 KM DO CILJA: Stvari je v svoje roke prevzel Domen "Traktor Lamborghini" Novak in prednost vodilne skupine, ki se je združila s prvo ubežno skupino dneva, je začela padati.

114 KM DO CILJA: Vrag je odnesel šalo. Skupina s Tratnikom, v kateri so še Belgijec de Plus, Italijan Cattaneo, Danec Cort, Francoz Sivakov, Britanec  Williams, Avstralec Vine, Američan Vermaerke, Norvežan Staune-Mittet in Nemec Lipowitz, ima že skoraj tri minute prednosti prednosti pred skupino s Pogačarjem in Rogličem. Kdo bo prvi reagiral? Belgijci, Nizozemci ali Slovenci?

125 KM DO CILJA: Od glavnine s favoriti se je odlepila manjša skupina z nekaj močnimi kolesarji (Jay Vine, Florian Lipowitz, Stephen Williams, Magnus Cort ...) Svojega predstavnika ima v Janu Tratniku tudi Slovenija, a idrijska lokomotiva razumljivo ne sodeluje pri narekovanju ritma. Prednost pred skupino s Pogačarjem in Rogličem se počasi bliža minuti.

128 KM DO CILJA: Na Zurichbergstraase je napadel Španec Pablo Castrillo, junak letošnje Vuelte, a mu Slovenci niso dovolili veliko prostora. Je pa zelena četa pokurila še dva kolesarja, Luka Mezgec je malo kasneje odstopil.

130 KM DO CILJA: Malo jih je, ki so osvojili oziroma si nadeli trojno krono kolesarstva, to kolesarsko različico teniškega zlatega slama. Lahko bi jih prešteli na prste ene roke. In to tiste zelo nespretnega mizarja. Eddy Merckx in Stephen Roche. To je to, to je seznam. Bo ta maloštevilen, a super ekskluziven klub po 37 letih končno dobil novega člana? Odgovor bomo dobili čez 130 kilometrov.

145 KM DO CILJA: Približujemo se polovici dirke, med tistimi, ki so že vrgli puško oziroma kolo v koruzo pa so tudi dvakratni svetovni prvak Julian Alaphilippe, Mattias Skjelmose, Mikel Landa, Joao Almeida ... Prvega člana je izgubil tudi slovenski oktet, odstopil je Matic Žumer. Šestindvajsetletnik je v ekipi vskočil po odpovedi Mateja Mohoriča, svojo nalogo pa je opravil v prvi polovici dirke.

153 KM DO CILJA: "Zgodovinska dirka, zgodovinska priložnost slovenski … prepir!?" se sprašuje naš kolumnist Andrej Miljković. Besede, ki odmevajo. Besede, ki dvigujejo prah in povzročajo nemir. A so tudi tako prekleto resnične - le da si jih nekateri pred skupnim nastopom Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča na zgodovinski cestni dirki upajo izreči, drugi pa ne ...

160 KM DO CILJA: Belgijci in Slovenci so v glavnini stopili na plin. Prednost šesterice ubežnikov (Silvan Dillier, Tobias Foss, Simon Geschke, Rui Oliveira, Piotr Pekala, Luc Wirtgen Luk) se je začela topiti in je padla na tri minute in pol.

165 KM DO CILJA: Igra rokenrol cela Jugoslavija, kolesari pa zgolj Slovenija. Na cestni dirki nastopa 57 držav, zanimov pa, da od držav s področja nekdanje Jugoslavije nastopa zgolj Slovenija. Medtem, ko imamo Slovenci osem kolesarjev, Srbi, Hrvati, Bosanci, Makedonci in Črnogorci nimajo svojega predstavnika.

177 KM DO CILJA: Igra na izpadanje se nadaljuje, po Julianu Alaphilippu sta se poslovila še Danec Mattias Skjelmose in španski veteran Mikel Landa. Skjelmose je bil (so)kapetan močne danske reprezentance in je sodil vsaj v širši krog favoritov, a po zajtrku naj bi napravil napačen gib in po domače rečeno ga je uščipnilo v križu. Slovenci držijo ubežnike na vajetih, prednost znaša dobrih pet minut.

180 KM DO CILJA: Bilo je konec lanskega leta, ko je razgrnil načrte za prihajajočo sezono in ko s(m)o ga pobarali, kaj bo glavni cilj sezone 2024. Prvič osvojiti Giro ali še tretjič Tour? "Svetovno prvenstvo," je Tadej Pogačar odvrnil z nasmeškom na obrazu. Nekateri so morda pomislili, da se šali, toda v naslednjih mesecih je na vprašanje ali rožnata ali rumena majica še nekajkrat kot iz topa ustrelil – mavrična. Toda če ste pomislili, da mu misel na SP in mavrično majico kratita spanec, ste se motili. "To je ena od zmag, ki mu še manjka. Res si želi mavrično majico. Eno je biti na vrhu lestvice UCI, a da lahko na dirkah leto dni nosiš mavrično majico, je neke vrste potrditev, da si najboljši na svetu. To je vsekakor eden od njegovih ciljev, a je miren, danes je celo prespal alarm, morala sem ga zbuditi. Še en običajen dan, toda dan, ki se ga res veseli," je za Eurosport dejala njegova zaročenka Urška Žigart.

190 KM DO CILJA: Ura je poldne in čas je za nedeljsko kosilo. Kanadčan Michael Woods, še eden tistih, ki pogledujejo proti zmagovalnem odru, si je namesto gelov privoščil pošteno kosilo.

200 KM DO CILJA: Prednost šesterice ubežnikov je narasla prek petih minut, toda v glavnini, ki ji ritem narekujejo fantje v zelenih dresih, ni panike. 

213 KM DO CILJA: Šok za močno francosko reprezentanco! Z izpahjneno ramo, ki jo je utrpel pri padcu, je odstopil dvakratni svetovni prvak Julian Alaphilippe. Čeprav bežen prelet letošnjih rezultatov morda tega ne razkriva, pa je Loulou letos znova našel svoj »mojo«. Za SP je imel velike načrte, a vsega je bilo konec že po kakšnih 60 kilometrih, ko so ga z izpahnjeno ramo naložili v reševalni avto. Nič ne bo od tretjega naslova prvaka. Igra na izpadanje se je začela.

P

217 KM DO CILJA: V glavnini je prišlo do padca, v katerega je bil med drugim udeležen Španec Pello Bilbao, eden tistih, ki sodijo v širši krog favoritov za zmagovalni oder. "Brez izgovorov, trasa je idealna za Španijo. Kolajna je realističen cilj," je pred začetkom dejal 34-letnik. Kot vse kaže je bilo zanj SP konec še preden se je sploh dobro začelo. 

220 KM DO CILJA: Slovenija je ena devetih ekip, ki je na start prišla z osmimi kolesarji. Poleg Slovenije imajo pravico do tega še Belgija, Velika Britanija, ZDA, Avstralija, Francija, Španija, Italija in Danska. Nizozemska pa je po zaslugi aktualnega prvaka van der Poela startala celo z devetimi kolesarji.

e76bbb1983583b171ebea17dc48c1bf8.jpeg

230 KM DO CILJA: Kot vse kaže, smo po 40 kilometrih vendarle dobili ubežno skupino dneva. Sestavljajo jo Silvan Dillier (Švi), Tobias Foss (Nor), Simon Geschke (Nem), Rui Oliveira (Por), Piotr Pekala (Pol) in Luc Wirtgen (Luk). Glavnina zaostaja poltretjo minuto. Čeprav je med ubežniki nekaj poznanih imen, pa so možnosti, da bi beg uspel in šel vse do konca, praktično nične.

235 KM DO CILJA: Je to najmočnejša ekipa na dirki? Belgija je kolesarska (vele)sila, v Švico pa so poslali izjemno ekipo. Prvo ime je seveda zlati deček Remco Evenepoel, ki danes lovi dvojni dvojček (po dveh zlatih kolajnah na OI bo poskušal to ponoviti še na SP), tudi spremljevalni orkester pa je zelo impresiven: Quinten Hermans, Maxim Van Gils, Jasper Stuyven, Tiesj Benoot, Victor Campenaerts, Laurens De Plus in Tim Wellens.

83381bd3e5daf4ed6788760b16cb9f12.jpeg

245 KM DO CILJA: Dolgo je kazalo, da bo slovenska reprezentanca na start prišla v najmočnejši postavi, toda potem je imel Matej Mohorič bližnje srečanje z makadamom. Sprva se je zdelo, da ga to ne bo ustavilo, toda na koncu je moral zaradi težav z roko vendarle odpovedati nastop. "Še sam sebi sem nevaren. S to roko. Sem poskušal na kolo in 'zareže' čez vsako špranjo. Ne morem se opreti na roko in tako ne morem držati krmila, zato na spustu niti ne bi prišel naprej. Pa še odstopil bi takoj, ko bi se me nekdo dotaknil, ker bi me nazaj raztrgalo. Samo 'štalo' imam," je za Val 202 govoril razočarani Mohorič in pri tem izrazil zaupanje v moža, ki ga bo nadomestil. Matica Žumra. "Bolje, da gre nekdo drug, kot da jaz še koga zlomim tam. In ta fant je zelo v redu, bo dal še dušo za Tadeja. Mi je žal, ampak tako pač je. Saj bodo dobro dirkali fantje."

250 KM DO CILJA: Kdo so pogrešani v akciji? Od tistih, ki bi tu lahko igrali vidno vlogo, med drugim manjkajo Belgijec Wout van Aert, Danec Jonas Vingegaard in Ekvadorec Richard Carapaz. Prva dva sta že končala letošnjo sezono, tretji pa se je zaradi zdravstvenih težav hčerke vrnil v domovino. Od prvih 20 kolesarjev z lestvice UCI manjkajo tudi čistokrvni sprinterji Jasper Philipsen, Tim Merlier in Jonathan Milan, ki na tej trasi ne bi imeli možnosti.

255 KM DO CILJA: Medtem, ko čakamo, da se oblikuje ubežna skupina, še enkrat omenimo glavne favorite. Gre za sandardne osumljence z največjih enodnevnih dirk. Zanimiv in pomenljiv je že podatek, da so 13 od zadnjih 14 najpomembnejših klasik (pet spomenikov ter SP in OI) dobili Tadej Pogačar, Remco Evenepoel in Mathieu van der Poel.

270 KM DO CILJA: Slovenija ima, ko govorimo o članski kategoriji, s svetovnih prvenstev tri kolajne. Prvo je leta 2001 v Lizboni privozil nekdanji selektor Andrej Hauptman. Na naslednjo je bilo potem potrebno počakati dolgih šestnajst let. Bilo je v norveškem Bergnu in bil je Primož Roglič, ki je v vožnji na čas zaostal le za letečim Holandcem Tomom Dumoulinom. In potem je tu še Tadej Pogačar, ki je lani v Glasgowu osvojil bron, potem ko je v zaključnem sprintu iz sebe iztisnil zadnje atome moči in presenetljivo ugnal Madsa Pedersena.

a31a70813af0885bc082847f4c519b9a.jpeg

START: Dirka se je pričela z minuto molka v spomin na tragično preminulo švicarsko najstnico Muriel Furrer.

V nasprotju z včerajšnjim dnem danes ne pada dež, na startu pa je bilo devet stopinj celzija. Vse kaže na idealne razmere za dirkanje.

Na startu je med drugim zadnjih pet svetovnih prvakov: Mathieu van der Poel (2023), Remco Evenepoel (2022), Julian Alaphilippe (2021 in 2020) ter Mads Pedersen (2019).


Končno je tu. Nedelja. Dan D. Sunday Cycling Sunday, če male spremenimo naslov uspešnice irskih rokerjev U2. Še nikoli nismo na sončni strni Alp tako nestrpno pričakovali svetovnega prvenstva. V pričakovanju nedelje in z njo začetka Pog in Rog 'n' rolla je kolesarska vročica naraščala iz dneva v dan.

O favoritih je bilo prelitega že veliko črnila. Vsekakor si ne gre lagati, ne gre se sprenevedati, s Tadejem Pogačarjem kot nespornim favoritom številka ena in Primožem Rogličem kot sijajnim adutom iz rokava, je cilj slovenskega okteta mavrična majica, kolajna pa higienski minimum.

A v kolesarstvu ne zmaga vedno najboljši, najmočnejši, svetovno prvenstvo, kjer ni radijskih povezav in kjer so ekipe precej manj uigrane ter uglašene, pa je na sploh zelo specifična dirka. Nepredvidljiva dirka, na kateri je možnih več scenarijev, temu primerno širok pa je krog tistih, ki pogledujejo proti zmagovalnemu odru. Na pot se bo podalo 196 kolesarjev, o mestu na zmagovalnem odru pa, če malce pretiravamo, sanja vsaj polovica njih.

Vse se začne ob 10.30, svetovnega prvaka pa naj bi dobili okoli 17. ure. Kolesarje na poti od Winterthura do Züricha čaka 273,9 kilometra in cca 4300 višinskih metrov. Po prvih 86 km sledi sedem krogov v okolici Züricha, ki ponuja številne priložnosti za napade in dva zahtevnejša klanca: Zürichbergstrasse (1,1 km/7,4 %) in Witikon (1,9 km/6,2 %). Vremenska napoved je boljša kot za žensko preizkušnjo, ob 14 stopinjah Celzija bo vreme namreč suho.

125f0f639f857ef3f180a9ef37de9d0b.jpeg

Slovenija ima, ko govorimo o članski kategoriji, s svetovnih prvenstev tri kolajne. Prvo je leta 2001 v Lizboni privozil nekdanji selektor Andrej Hauptman. Na naslednjo je bilo potem potrebno počakati dolgih šestnajst let. Bilo je v norveškem Bergnu in bil je Primož Roglič, ki je v vožnji na čas zaostal le za letečim Holandcem Tomom Dumoulinom. In potem je tu še Tadej Pogačar, ki je lani v Glasgowu osvojil bron, potem ko je v zaključnem sprintu iz sebe iztisnil zadnje atome moči in presenetljivo ugnal Madsa Pedersena.

177 KM DO CILJA: Igra na izpadanje se nadaljuje, po Julianu Alaphilippi sta se poslovila še Danec Mattias Skjelmose in španski veteran Mikel Landa. Skjelmose je bil (so)kapetan močne danske reprezentance in je sodil vsaj v širši krog favoritov, a po zajtrku naj bi napravil napačen gib in po domače rečeno ga je uščipnilo v križu. Slovenci držijo ubežnike na vajetih, prednost znaša dobrih pet minut.