V torek je dejal, da je bil to zanj eden najtežjih dni na kolesu in da se ne spomni, kdaj je v cilj nazadnje pripeljal tako prazen. V sredo je padel že na samem začetku in še vedno prazen dejal, da si bo vzel dan, dva, da si opomore. V četrtek je kot prvi pripeljal na enega najtežjih vzponov dirke.
Šestintridesetletni Purito Rodriguez je bil na begu praktično ves dan in medtem ko so soubežniki eden za drugim počasi odpadali, je on skozi soparo in lokalne nevihte počasi kolesaril drugi letošnji etapni zmagi naproti, kar je vsekakor čudovit obliž po dveh obupnih dneh in milo rečeno skromni uvrstitvi v skupnem seštevku. Eden tihih favoritov iz ozadja namreč zaseda šele 15. mesto, skoraj štirinajst minut za rumeno majico.
V četrtek je bil to Purito v svoji najboljši podobi. "Sem kot Atletico Madrid, nikoli ne veš, kaj pričakovati od mene." Tisti, ki veterana Katjuše bolje poznajo in ki so kolesarili z njim ter ob njem, pravijo, da nihče ne more trpeti toliko kot Purito, kar se je včeraj na pobočjih Plateau de Beille znova potrdilo. A tokrat je bilo trpljenje poplačano. Ta slabih 16 kilometrov dolgi vzpon s povprečnim naklonom 7,9 stopinje je bil na jedilniku Toura šele šestič, pred Puritom pa so tu zmagovali Marco Pantani (1998), Lance Armstrong (2002 in 2004), Alberto Contador (2007) in Jelle Vanendert (2011), z izjemo slednjega pa so imena najbrž sama po sebi dovolj zgovorna.
Nižje po hribu se je iskrilo tudi med veliko peterico, pravzaprav so glavni favoriti z napadi in protinapadi nakazali, kako razburljiv bi lahko bil letošnji Tour, če seveda ne bi bilo tiste prve pirenejske etape, ko je Sky deklasiral konkurenco. Tako pa je Chris Froome sklepno dejanje pirenejskega trojčka preživel tako rekoč brez prask, če pa je že pokazal luknje v oklepu, jih je ob pomoči znova izjemnega Gerainta Thomasa kaj hitro tudi zakrpal. Thomas je zgodba zase; (nekdanji?) specialist za klasike lahko na letošnjem Touru iz dneva v dan parira tudi tistim najbolj čistokrvnim hribolazcem. "Všeč mi je, ko dežuje tako kot danes. Kot da bi bil doma v Walesu," je po soparnem in deževnem dnevu dejal Valižan, ki je skupno na visokem petem mestu, sekundo pred Contadorjem.
ASTANA IN NIBALI PRED LOČITVIJO?
Še zgodba iz zakulisja: kot vse kaže, je dokončno počilo v razmerju med Vincenzom Nibalijem in Aleksandrom Vinokurovom. Šef Astane je milo rečeno nezadovoljen s predstavami svojega kapetana, Morskega psa iz Mesinske ožine, ki je očitno nekje pozabil svoje zobe. "Katastrofa," je bila beseda, s katero je olimpijski prvak opisal predstave Nibalija, ki je trenutno na 9. mestu v skupnem seštevku, po pisanju španskega časnika As pa naj bi Kazahstanec Italijanu že dejal, naj si začne iskati novo ekipo. Njegove letošnje predstave naj nikakor ne bi bile vredne štirih milijonov, kolikor jih v žep letno pospravi lanski zmagovalec Toura, in če ne bo dobil Vuelte, ki mu jo je Vinokurov med vrsticami že obljubil, potem se bodo v Astani najbrž res začeli ozirati za novim kapetanom za velike tritedenske dirke, logični kandidat pa je seveda Fabio Aru.
Izidi: 1. Joaquim Rodriguez (Špa/Katjuša) 5:40:14 2. Jakob Fuglsang (Dan/Astana) + 1:12 3. Romain Bardet (Fra/AG2R La Mondiale) 1:49 4. Gorka Izagirre (Špa/Movistar) 4:34 5. Louis Meintjes (Jar/MTN - Qhubeka) 4:38 6. Jan Barta (Češ/Bora-Argon) 5:47 7. Romain Sicard (Fra/Europcar) 6:03 8. Mikael Cherel (Fra/AG2R La Mondiale) 6:28 9. Alejandro Valverde (Špa/Movistar) 6:46 10. Christopher Froome (VBr/Sky) 6:47 ... 114. Kristijan Koren (Slo/Cannondale-Garmin) 33:34 - skupni vrstni red: 1. Christopher Froome (VBr/Sky) 46:50:32 2. Tejay Van Garderen (ZDA/BMC Racing Team) + 2:52 3. Nairo Quintana (Kol/Movistar) 3:09 4. Alejandro Valverde (Špa/Movistar) 3:58 5. Geraint Thomas (VBr/Sky) 4:03 6. Alberto Contador (Špa/Tinkoff-Saxo) 4:04 7. Robert Gesink (Niz/LottoNL-Jumbo) 5:32 8. Tony Gallopin (Fra/Lotto Soudal) 7:32 9. Vincenzo Nibali (Ita/Astana) 7:47 10. Bauke Mollema (Niz/Trek Factory Racing) 8:02 ... 72. Kristijan Koren (Slo/Cannondale-Garmin) 1:19:25