O zadnjih tednih smo se v ponedeljek, ko se je vrnil v domovino, pogovarjali z generalnim sekretarjem Hokejske zveze Slovenje in menedžerjem članske reprezentance Dejanom Kontrecem, ki je teden dni po doseženem cilju še vedno sijal od sreče. Tudi on se je v trenutni vlogi, ki jo opravlja od leta 2010, načakal tega imenitnega uspeha izbrane vrste.
V PRETEKLOSTI PREVEČ AMBICIOZNI
"To je bil edini cilj, ob finančni sanaciji zveze, ki nam ga ni uspelo doseči. Ko smo nazadnje obstali med elito, sem še jaz igral, moja generacija je bila zadnja, ki ji je to uspelo. Da to ponovi zdajšnja generacija, je bila res velika želja," je uvodoma dejal Kontrec.
"To je eden večjih uspehov slovenske reprezentance v njeni zgodovini. In sploh na način, kako je bil dosežen. V preteklih poskusih smo šli v elito precej bolj ambiciozni, imeli igralce v vrhunskih formah, ki so bili nosilci igre v svojih klubih in tudi z Anžetom Kopitarjem na čelu … pa nam ni uspelo," je dodatno ocenil storjeno na severu Evrope.
13. mesto je Slovenija zasedla na SP v Stockholmu in Herningu.
"Letos smo se odločili, da damo priložnost mladim, da ti nabirajo izkušnje, to so si nenazadnje zaslužili s prikazanim v mladih reprezentancah. Imeli smo odličnega vratarja, odličen strokovni štab. Vsi so res veseli, da se nam je končno poklopilo. Velikokrat smo bili blizu, pa nas je zapustila tudi športna sreča, ki je bila tokrat na naši strani in za tak uspeh jo preprosto potrebuješ. Tako je bilo tudi na dveh olimpijskih kvalifikacijah, ko se je plošček odbil v prave smeri," je uspeh pomladi 2025 Kontrec primerjal z velikima uspehoma na kvalifikacijah za OI leta 2013 in 2017.
NIKOLI NE POZABIMO NA STAREJŠI ROD
Kaj je bilo tokrat drugače od vseh prejšnjih poizkusov? "Mislim, da lahko izpostavimo športno srečo in to, da so šli mladi v Stockholm brez večjega pritiska. To je bila med drugim zanje priložnost, da se dokažejo na najvišji ravni tekmovanja, pred največjimi ogledniki in res so dali vse od sebe. Vesel sem za mlajši rod. A ne pozabimo, tudi starejši rod nam je prinesel velike uspehe, preboj na olimpijske igre in igranje na teh. To so bili res gromozanski uspehi. Tega ne smemo pozabiti. Tudi zdaj je bilo nekaj teh igralcev zraven in moram reči, da so oddelali svoje," je nadaljeval Kontrec.
PO TOLIKO NEUSPEHIH V TOLIKO LETIH …
Preden se je Slovenija preselila na sever Evrope, so se s starejšimi veliko pogovarjal. "Mogoče je bila po takih neuspehih v toliko letih energija že malo slabša, letos pa te slabe energije ni bilo. Pred SP sem dejal, da želim, da gremo na turnir brez pritiska, brez živčnosti, brez slabe energije in se nam je poklopilo. Od prvega dneva priprav do zadnjega dneva SP smo bili nekako vsi na isti valovni dolžini. Veliko je bilo dobre volje, vsi so bili zagnani, to je gotovo pomagalo. Hkrati je prav vsak član reprezentance oddelal svoje," je zatrdil.
ZADELI V PRAVEM TRENUTKU
Da je HZS poskrbela, da je Lukaš Horak postal Slovenec, je bila poteza vredna svoje nagrade, kajti Čeh je bil ključen pri majskem podvigu. "Priložnost je maksimalno izkoristil, pri čemer so mu veliko pomagali tudi njegovi soigralci," je izpostavil Kontrec in dodal: "Slovenija je vedno dosegala dobre rezultate, ko smo imeli dobre vratarje. Robert Kristan, Gašper Krošelj … Vedno so bili dodana vrednost, jeziček na tehtnici. A vseeno, jaz na hokej gledam kot na ekipni šport, kjer mora vsak prispevati svoje. Tudi gol mora nekdo dati."
Na SP v Švici 2026 bo Slovenija igrala v Fribourgu, njihov tekmec pa bo tudi reprezentanca Italije.
In prav to je Dejana Kontreca najbolj skrbelo tudi nazadnje, ko smo se pred slabima dvema mesecema pogovarjali z njim. Strelska učinkovitost. "Največkrat me to skrbi. Mi zelo težko dosegamo gole in tudi v Stockholmu jih nismo dali veliko, smo pa jih dosegli v pravem trenutku. In se v pravih trenutkih obranili pritiska."
ZA 13. MESTO 92 TISOČ EVROV
Obstanek med elito prinaša tudi svojo finančno nagrado, ki jo podeli Mednarodna hokejska zveza IIHF. Kolikšno? Za kaj se bo porabila? "Zneski nagrad so sicer javni. Reprezentance od 13. do 16. mesta dobijo 105 tisoč dolarjev oziroma dobrih 92 tisoč evrov. Ta nagrada se bo razdelila med igralce," je pojasnil naš sogovornik.
Teh 92 tisoč evrov (3680 na glavo) ne bo edini denar, ki ga bodo ali so ga že dobili hokejisti, vse finančne obveznosti HZS do igralcev so določene še preden se SP začne, kar je dolgoletna praksa. "Prav lani so me klicali Madžari in Italijani in me spraševali, kako to urejamo. Ti dve zvezi nista delovali na tak način, igralci pa so se zavzeli zase in Slovence podali kot primer. Povedal sem jim, kako je pri nas, da si take nagrade naši igralci zaslužijo in da s tem, da HZS te zagotovi, nimam nobenih težav," je razložil Kontrec in v isti sapi dodal, da mu je izredno pomembno, da je najprej finančno poskrbljeno za igralce. "Da se lahko oni osredotočajo samo na hokej in ne na kakšne druge stvari," nam je že stotič zatrdil naš sogovornik.
KARTE KUPUJE ENO LETO PREJ
HZS finančno ne bo dobila ničesar, še več, pojasnjuje Kontrec. "HZS je v bistvu preplačala to nagrado, ki smo jo dobili," je razkril. IIHF sicer z določenim zneskom pomaga pri plačilu potnih stroškov reprezentanc. "Letalske karte kupujemo eno leto prej, da so te čim cenejše," je boj za vsak evro opisal generalni sekretar.
Dodajmo, da so Američani za naslov dobili 1,2 milijona dolarjev, Avstrijci, ki so igrali v četrtfinali, so si zagotovili 513 tisoč evrov. Vse je določeno vnaprej, merilo je lestvica uspešnosti na SP.
VELIKA ZMAGA: ZAČENJA SE HOKEJSKA LIGA NARODOV EUROCUP
Kontrec se je šele v ponedeljek v Slovenijo vrnil tudi zato, ker je v zadnjih dneh v Stockholmu potekal tudi kongres IIHF. Na tem je bilo določeno, da bo Bled v naslednji sezoni gostil dve SP (U-20 in ženske), precejšnjo zmago na tej ravni pa je slavil prav Dejan Kontrec.
"V naslednji sezoni se bo začel Eurocup oziroma evropska liga. Hokejsko tekmovanje po vzoru nogometne lige narodov," je z veseljem dejal. Kontrec (in HZS) je bil veliki iniciator tega projekta, več let je na kongresih lobiral, da bi pripravljalni turnirji, ki se igrajo med sezono, za nekaj šteli. Kot kaže se bo zdaj oziroma v prihodnje to zgodilo. V prvi sezoni bo v to tekmovanje vključenih 12 reprezentanc.
"V prihajajoči sezoni se bo to testiralo, čez dve leti, ko nekaterim najmočnejšim reprezentancam, kot so Švedska, Finska in Nemčija, potečejo pogodbe za turnirje, ki jih gostijo vsako leto, in za televizijske pravice, pa bo to, upamo, postalo kot neke vrste evropsko prvenstvo. To je še daleč, čez dve leti bodo spet potekala pogajanja in upam, da se bo ustanovila hokejska liga narodov. Da se bo igralo za točke, da se bo izpadalo in napredovalo po skupinah itd. Tisti, ki lahko tako igramo, bomo to testno storili že v naslednji sezoni," je zadovoljen Kontrec.
Kaj člansko reprezentanco čaka v sezoni 2025/26?
Risi imajo že začrtano naslednjo sezono v novem tekmovanju, Eurocupu. Tako bodo novembra igrali na Poljskem, kjer se bodo pomerili z domačini, Madžari in Britanci, februarja bo turnir potekal na Bledu, kjer bodo risi igrali z Norvežani, Avstrijci in Madžari.
Projekt bo delno financirala tudi IIHF, kar bo prineslo tudi nekaj manj obremenitev za zveze, predvsem za tako mala okolja, kot je slovensko. Doslej so morale zveze te turnirje med sezono finančno popolnoma pokriti same, IIHF bo to zdaj sofinancirala. "Prej smo igrali za nič in zapravili 75 tisoč evrov za tak turnir. Zdaj bodo nekaj šteli in ves strošek ne bo samo na zvezah, turnir bomo lahko tudi tržili in podobno," je razložil.
LETO 2026 BO FINANČNO VELIKO BOLJ UGODNO
Kakšno pa je finančno stanje HZS? "Vrsto let smo HZS sanirali dokaj uspešno, letošnja sezona je slabša. Že covid nas je udaril, potem smo gostili SP v Tivoliju in ob manjku Avstrijcev in Francozov utrpeli precejšno finančno izgubo. Morali smo se zadolžiti in izgubo pokriti sami. Zaradi tega smo imeli zadnjih nekaj let zaplet z IIHF, tega smo rešili z določeno kompenzacijo, ki pa še zdaleč ne pokriva naše zadolžitve za tisto SP. Tu je še denar za izpeljavo moških in ženskih olimpijskih kvalifikacij, ki ga bomo dobili povrnjenega šele po koncu OI v Milanu, ko se bo naredil obračun. Tudi igranje med elito stane veliko več kot igranje v diviziji 1A. V zadnjem času je bilo treba kar precej denarja založiti in nabrati. Ko se bo vse poplačalo, pa pričakujemo, da bomo lahko vse sanirali. Leto 2026 bo finančno veliko bolj ugodno," je še dejal nekdanji napadalec.