Maribor zavit v črno: Umrl nekdanji nogometaš ...

0 02.08.2022 11:43:13

Kolajna kot pika na i uspešnim nastopom

Gašper Kusar Stojaković
AZS
Slovenska odprava na Ofemu, sodelovalo je ducat slovenskih atletov in atletinj, se je iz slovaške Banske Bystrice domov vrnila z eno kolajno – srebro je v teku na 800 metrov osvojil Žan Ogrinc.

Na večdnevnem Olimpijskem festivalu evropske mladine je nastopilo 12 slovenskih atletov in atletinj. Prvi dan je v skoku v daljino nastopila Ajda Meglič in se s 5,30 metra uvrstila v finale. To ni uspelo Gašperju Kušarju Stojakoviću, ki je s časom 50,21 osvojil tretje mesto v svoji skupini teka na 400 metrov in je izpadel iz nadaljnjega tekmovanja. Črt Pfeifer zaradi poškodbe ni nastopil v teku na 100 metrov.

Drugi dan so mladi slovenski atleti in atletinje nanizali nekaj odličnih uvrstitev, za prvo odličje se ni izšlo. Najbližje kolajni je bila Nuša Lužnik, ki je nastopila v finalu meta diska in osvojila četrto mesto. Orodje je zalučala 38,92 metra in za medaljo zaostala 55 centimetrov. V metu kladiva je Andraž Rajher osvojil peto mesto. V finalu je orodje vrgel 66,44 metra. V finalu je nastopila tudi skakalka v daljino Ajda Meglič. Skočila je 5,43 metra, kar je zadoščalo za končno deveto mesto. Odlično je v predteku na 800 metrov nastopil Žan Ogrinc, ki se je s časom 1:55,45 brez težav uvrstil v finale. Daša Kernel je izpadla v teku na 100 metrov. V kvalifikacijah je tekla 12,38 (-1,5 m/s). Brez finala je ostala tudi Lorina Pušnik Žnidaršič, ki je s časom 1:05,22 osvojila peto mesto v svoji skupini teka na 400 metrov z ovirami.

Tretji dan so imeli v atletskih vrstah dve predstavnici, obe sta bili uspešni. Pika Bikar Kern, hči nekdanje odlične slovenske sprinterke Alenke Bikar, je nastopila v prvem krogu teka na 200 metrov in se je s časom 25,59 (-0,5 m/s) uvrstila v polfinale. V teku na 1500 metrov je odlično nastopila Tia Tanja Živko, ki je s časom 4:34,86 zmagala v svoji predtekmovalni skupini in se zanesljivo uvrstila v finale.

Četrti dan Olimpijskega festivala evropske mladine so si mladi slovenski atleti priborili tri finalne nastope. Hana Sekne se je v finale teka na 100 metrov z ovirami prebila z novim osebnim rekordom 13,77. Val Velkavrh je v tretji skupini teka na 200 metrov osvojil drugo mesto in se s časom 22,40 prav tako neposredno prebil v finale. Za tretji finale je v suvanju krogle poskrbela Nuša Lužnik, ki je kroglo sunila 12,92 metra. Pika Bikar Kern je nastopila v polfinalu teka na 200 metrov, s časom 25,22 pa je za las zgrešila uvrstitev v finale. Tekmovanje je končala na devetem mestu.

Peti dan je Slovenija osvojila prvo atletsko odličje na letošnjem festivalu. V finalnem teku na 800 metrov je s časom 1:57,98 zaostal le za francoskim tekmecem in osvojil srebrno odličje. Val Velkavrh je v finalu teka na 200 metrov s časom 22,56 osvojil sedmo mesto. V finalu je nastopil tudi metalec kopja Niko Štajmec. Orodje je vrgel 53,23 metra in osvojil deseto mesto.

Že v dopoldanskem delu petega dne je Hane Sekne nastopila v finalu teka na 100 metrov z ovirami in s časom 14,15 osvojila sedmo mesto. Nuša Lužnik je v finalu suvanja krogle s sunkom, dolgim 13,21 metra, osvojila končno deseto mesto. Ženska štafeta 100 + 200 + 300 + 400 metrov v postavi Hana Sekne, Daša Kernel, Pika Bikar Kern in Lorina Žnidaršič Pušnik se je s časom 2:16,78 ni prebila v finale. Zadnji atletski dan je imela Slovenija v ognju še zadnjo predstavnico. Tia Tanja Živko je nastopila v finalu teka na 1500 metrov in končala na petem mestu s časom 4:28,38. Prepričljivo je slavila Turkinja Ajca Fidanoglu (4:21,25).