Mednarodna atletska zveza je Rusinjo kaznovala, ker so bile v njenem biološkem potnem listu velika odstopanja od normalnih vrednosti. Zaradi dopinga so bili črtani vsi njeni dosežki od 16. februarja 2009. Evropska atletska zveza (EA) je sporočila, da so po sankciji Iaaf odvzeli njeno zlato medaljo, ki jo je osvojila leta 2009 v Torinu.
Zlato medaljo na 1500 m za EP 2009 je tako osvojila Španka Natalia Rodriguez (4:08,72), srebro Romanova (4:11,42), bron pa Irka Roisin McGettigan (4:11,58). S tem se je Sonja Roman povzpela za eno mesto in postala evropska dvoranska podprvakinja, kar je ena najboljših uvrstitev slovenskih atletov na evropskih dvoranskih prvenstvih. Zlato je izmed slovenskih predstavnic osvojila le Jolanda Batagelj, ko je leta 2002 na Dunaju postavila dvoranski svetovni rekord na 800 m, drugi pa so bile še Brigita Bukovec na 60 m ovire leta 1996 v Stockholmu, Alenka Bikar na 200 m leta 2000 v Gentu in Marija Šestak v troskoku leta 2009 v Torinu.
"Do te srebrne medalje nimam nobenega čustvenega odnosa. Po pravici povedano mi je kar malo hudo, da moram zamenjati bronasto medaljo, ker se je okrog nje vse dogajalo. Ni mi tako hudo, kot je verjetno Španki, ki na tekmi ni slišala državne himne, ali Irki, ki sploh ni bila na zmagovalnem odru. Dvomim celo, da bi se mi finančno kaj več poznalo, če bi osvojila srebro. Tega sem tako dobila po šestih letih, kar je kar dolga doba. Nisem pa si nikoli mislila, da bom to doživela," je dejala Romanova.
V tej poletni sezoni bo prvič nastopila 29. maja v Nemčiji, kjer bo tekla na 1500 m. "Sezono bom začela na krajši razdalji. Kot sem dejala že lani pa bo glavni poudarek na 5000 m, kjer bom lovila tudi normo za svetovno prvenstvo v Pekingu. Kljub temu, da so norme zelo ostre, pa sem prepričana, da jo bom dosegla. Optimistično odhajam v sezono. Po letošnji dvoranski sezoni sem bila tri tedne na pripravah na Portugalskem. Vse poteka po načrtih in ne vidim ovire, da ne bi bila sezona uspešna," je priprave strnila Romanova.