Če želite posedovati ali nositi orožje, morate pridobiti ustrezen orožni list oziroma zdravniško spričevalo za orožni list. S to listino pridobite dovoljenje za posedovanje orožja, ki posamezniku poleg posedovanja, omogoča tudi prenašanje posameznega kosa orožja ter njegovo uporabo. Orožje se lahko nato uporablja v lovišču ali na strelišču, dovoljenje pa je izdano s trajno veljavnostjo. Če želite pridobiti orožni list pa je potrebno pridobiti tudi zdravniško spričevalo za orožni list.
Kaj vključuje zdravniški pregled za orožni list
Pregled, ki omogoča ugotavljanje zdravstvene zmožnosti posameznika za posedovanje ali nošnje orožja vključuje identifikacijo posameznika na podlagi osebnega dokumenta in anamneza. Anamneza je razgovor z zdravnikom ali specialistom medicine dela, prometa in športa, ki pregleda vašo preteklo zdravniško dokumentacijo in na podlagi tega oceni ali potrebujete dodatne preiskave. Pred samim pregledom bo tako potrebno izbranemu zdravniku posredovati zdravstveni karton vašega osebnega zdravnika, preventivni zdravstveni karton in morebitno predhodno oceno zmožnosti posedovanja ali nošenja orožja.
Izveden bo klinični pregled vseh organov in organskih sistemov s posebnim poudarkom na usmerjenem pregledu psihičnega stanja, stanja centralnega živčnega sistema in perifernega živčevja ter čutil. Na dan pregleda, vas bodo po sprejemu pregledali specialisti in testirali vaš sluh s šepetom, opravili psihološki pregled in opravili laboratorijske preiskave krvi. Prav tako bodo testirali urin na morebitno prisotnost psihoaktivnih substanc. V sam pregled je vključeno tudi testiranje vida in pregled zdravstvenega kartona.
Kaj lahko onemogoči uspešno opravljen zdravniški pregled
Med zdravstvene omejitve, ki lahko onemogočijo uspešno opravljen zdravniški pregled sodijo nenormalna psihična stanja ali bolezni, ki se kažejo kot intelektualna nezadostnost. Prav tako na uspešno opravljen zdravniški pregled vplivajo motnje, zmanjšanje ali odsotnost pazljivosti in koncentracije ter psihomotorična in senzomotorična upočasnjenost ter nekontroliranost. Poleg tega lahko na uspešnost opravljanja pregleda vplivajo tudi deviacije osebnosti, demenca in različne psihoze. Tudi izražene patološke in nevrotske motnje ter sindrom odvisnosti od alkohola ali nedovoljenih drog lahko vplivajo na uspešnost opravljenega pregleda.
V primeru medicinsko kontrolirane abstinence v roku 12 mesecev pa je pregled lahko opravljen uspešno.
Katere bolezni vplivajo na uspešnost opravljenega zdravniškega pregleda?
Na uspešno opravljen zdravniški pregled lahko vplivajo tudi nekatera bolezenska stanja in bolezni. Pri boleznih vidnega organa so v ospredju ostrina vida, korigirana ali nekorigirana, manjša od vrednosti 0,8 in protanopia ter deuteranopia. Pri boleznih ravnotežnega organa ter sluha imajo vpliv bolezni vestibularnega aparata s hujšimi motnjami ravnotežja ter praktična gluhost, ki jo iznačuje Fowler, ki je večji od 90%. Vplivajo tudi bolezni srca in krvnih žil kot so srčne okvare, koronarne bolezni in težje oblike hipertoničnih bolezni. Tudi bolezni respiratornega sistema, gastrointestinalnega sistema in urinarnega sistema lahko vplivajo na uspešno opravljen zdravniški pregled.
Kdo lahko preglede opravlja in kako se nanj pripraviti
Ker se na pregledu odvzema kri in urin, je pomembno da nanj pridete tešči. To pomeni, da vsaj šest do osem ur pred pregledom ne jeste in v tem času pijete le vodo ali nesladkan čaj. Tovrstnih pregledov splošni osebni zdravniki ne opravljajo. Za izvajanje le-teh so zadolženi zdravstveni zavodi, ki imajo zaposlene zdravnike specialiste medicine dela oziroma zasebni zdravniki specialisti medicine dela. Zasebni zdravniki morajo imeti pooblastilo za opravljanje zdravniških pregledov za ugotavljanje zdravstvene zmožnosti za posedovanje ali nošenje orožja.