Ekipa
© 2026 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
27. 02. 2026 · 19:57
Deli članek:

Šlamparija Slovencev ali napaka Laniška? To niso več smučarski skoki

Profimedia
Anže Lanišek

Anže Lanišek, drugi najboljši slovenski tekmovalec v smučarskih skokih, je bil pred skokom v kvalifikacijah diskvalificiran.

Nerazumljivo je, da se slovenskemu taboru dogajajo take napake kot se so zgodile pri diskvalifikaciji Laniška v kvalifikacijah poletov v Kulmu. 

Za Sportal je vodja panoge smučarski skoki na Smučarski zvezi Slovenije Gorazd Pogorelčnik pojasnil: "Na vrhu naleta merijo dolžino razkoraka. Če je ta nižji od predvidenega za določenega tekmovalca glede na njegove mere, potem se zgodi diskvalifikacija. Dejstvo je, da gre tu vedno za milimetre, vsi tekmovalci so na meji, tako da se lahko zgodi takšna stvar, kot se je Anžetu. Kot je dejal sam, se je tik pred meritvijo spotaknil, skoraj padel, dres mu je malenkost zlezel in tukaj je izgubil tiste milimetre."

Profimedia
Anže Lanišek

Lanišek je torej malce nerodno stopil in bil zaradi tega diskvalificiran? Norost. Torej je lahko vsaka nerodnost razlog za diskvalifikacijo? Zakaj ne naredijo dresov takih, da ne bodo hodili po ostrini britvice in bodo varni pred diskvalifikacijo četudi bo tekmovalec malce nerodno stopil? Ali je treba res iti povsem do konca? Do zadnjega milimetra, do zadnjega limita? Ali tisti milimeter zaradi katerega Slovenci toliko tvegajo res prinese 5 ali 10 metrov na poletih? 

Zdi se, vsaj tako je razumeti iz pojasnila Pogorelčnika, da gre vse skupaj predaleč. Zakaj ne naredijo dresov takšnih, ki bodo v okviru pravil tudi, če tekmovalcu 'pade majoneza na hlače'?

Vse skupaj je šlo predaleč. To ni več normalno. To niti ni več šport kot smo ga poznali. To je boj z milimetri, pravilno hojo, raztegovanjem, boj z jutranjo žemljo in rezino ogrske salame. 

Neumnost in norost. To niso več smučarski skoki. To je samo še iskanje nekih skrajnih mej pravil, ki skoraj mejijo na goljufijo. Če že to ne, pa vsaj na izzivanje pravil do skrajnega roba. Ali je res vse skupaj samo še sreča, da te merijo takrat, ko ti ni spodrsnilo in ko si dobro razpoložen? To res ni več šport, ki ga imamo radi.