Po slovesu Boštjana Božiča se je majhni ekipi Andreje Slokar pridružil izkušeni italijanski strokovnjak Stefano Costazza, njen kondicijski trener je še naprej Andrea Massi. V ekipi sta tudi Timotej Kostrevc in Luca Valenti.
Sedemindvajsetletna Ajdovka je z novo ekipo že opravila prvi preizkus in spoznavanje. Vrnili so se s prvega snežnega treninga.
"Skupaj smo naredili pripravljalni tabor, vse je v redu, dobro se razumemo, je pa popolnoma drugače od tega, česar sem bila vajena," je na novinarski konferenci v domači Ajdovščini dejala Slokarjeva.
"Prvi vtis je dober, zdaj pa moramo delati še naprej," je še dodala. Odločilni del se nanaša na odpravo morebitnih šibkosti. "Priprava na start na tekmo, gre za mentalno pripravo, pred startom imam še vedno preveč dvomov, ki jih ne bi smela imeti," je dejala.
In pri povrnitvi zaupanja in samozavesti ji bo pomagala ekipa, v kateri je en povsem nov član, Costazza, ki se veseli izziva: "Po delu v italijanski reprezentanci je prišel trenutek za spremembe, vesel sem vabila, veliko je za narediti. Sem hvaležen tudi prejšnjemu trenerju. Vsekakor je potencial dober, zmagi sta bili in tudi stopničke."
Massi je zadolžen za telesno in kondicijsko pripravo Slokarjeva, Kostrevc kot fizioterapevt za njeno okrevanje, Valenti pa skrbi za pripravo smuči.
Slokarjeva in njena ekipa ne skrivajo velikih olimpijskih načrtov. Cortina d'Ampezzo je po njenem mnenju pravšnja lokacija za lov na stopničke. Tem je bila na tem prizorišču v Dolomitih zelo blizu leta 2021, ko je na svetovnem prvenstvu premierno kolajno na velikih tekmovanjih v slalomu s petim mestom za malo zgrešila.
Tudi v Pekingu leta 2022 je bila zelo blizu olimpijske kolajne, olimpijski slalom pa sklenila na prav tako petem mestu. Obdobje po zadnjih OI je bilo v znamenju znanih težav s poškodbami in težavne vrnitve v karavano, ko starih občutkov nikakor ni mogla najti.
Slokarjeva je na zadnji tekmi sezone 2024/25 v Sun Valleyju s tretjim mestom poskrbela za edine slovenske ženske stopničke na tekmah svetovnega pokala.
Tudi po številu točk je bila preteklo sezono najboljša med Slovenkami. Ajdovko navdušuje slalom, v katerem je 12. slalomistka sezone, manj veleslalom, čeprav je že kazala tudi veleslalomsko formo. In prav v veleslalomu želi biti znova del elite, v slalomu pa narediti korak naprej proti želenemu vrhu.
"Ne bi se rada osredotočala samo na eno disciplino. To je preveč dolgočasno, je pa res, da se zadnji dve leti v veleslalomu 'tolčem' v zid. Delala bom naprej, poskusili bomo najti rešitev, da bi veleslalom povzdignila na primerno raven," je povedala.
Cilji ekipe so jasni, kar je potrdil tudi Costazza: "Olimpijske igre prihodnje leto in nato svetovno prvenstvo, dvoletni cilji so jasni. Pozornost mora biti usmerjena tudi v svetovni pokal. Ta ti da točke in startno številko ter fizično, mentalno in tehnično pripravljenost, da si pripravljen za glavne cilje."
"Kolajna je pomembna, glavni cilj. Pomembna je tako za športnika kot tiste, ki delajo s športnikom," je izpostavil Costazza.
"O rezultatskih ciljih nerada govorim, je pa jasno, da je cilj olimpijska kolajna," pa je poudarila Andreja.
PP - pogumna padalka
"Moram nehati ponavljati, da mi veleslalom ne gre," razmišlja Andreja. "Naredili smo štiri dni skupaj. Način dela novega trenerja mi je zelo zanimiv, tehnično malo drugače gleda na stvari, kakor sem jih bila navajena. Me tudi malo drugače uči, tako da mislim, da bo kar en velik izziv se navaditi na vse to. Prvi vtis, kako vse skupaj poteka, mi je pa zelo všeč."
Odlična slalomistka, ki je v specialnem slalomu že zmagala v konkurenci svetovnega pokala, želi odpraviti dvome, s katerimi se sooča, ko je na startu tekem. Še največ vprašanj je povezanih z veleslalomom, v katerem je med treningom oktobra 2022 staknila poškodbo levega kolena, ki je zavrla njen preboj med najboljše na svetu.
"Zdi se mi, da smo vsi malo potrti zaradi tega veleslaloma. Zavedamo se, da ga lahko spravim na eno lepo raven, a ga kar ne, in tudi novi trener Stefano je to opazil. Zato mislim, da se bomo malo več osredotočili na veleslalom. Sicer slalom je moja prva disciplina še vedno. Ampak dajmo reči, da je ta največji problem ali pa ta naj-točka, na katero se je treba najbolj osredotočiti, da nehamo ponavljati, da mi veleslalom ne gre. Ker se mi zdi, da imam že v glavi, da mi ne gre in je toliko težje potem narediti en korak naprej," je glavni izziv pripravljalnega obdobja predstavila Slokarjeva.
Ob Ani Bucik Jogan in Neji Dvornik standardna članica slovenske ženske ekipe za tehnični disciplini za svetovni pokal je takoj opazila, da je nov trener prinesel drugačno dinamiko dela. "Mogoče mi bo zaradi tega lažje narediti stvari, o katerih moram začeti drugače razmišljati. Po pravici povedano nisem bila nikoli nič kaj navdušena nad Italijani, zdaj imam pa skorajda italijansko ekipo in govorim skorajda italijansko, očitno mi Italijani ustrezajo, ker se počutim dosti domače med njimi," se je pošalila Andreja.
Ajdovko zdaj čaka tako imenovani suhi oziroma kondicijski trening, potem pa se bodo za en teden odpravili na Stelvio, kjer bodo sicer prihodnjega februarja potekali olimpijski smučarski boji alpskih smučarjev. Ženske bodo v Cortini d'Ampezzo. "Po Stelviu sledi znova kondicijski sklop doma, potem gremo v Belgijo v dvorano in potem bo počasi že čas za odhod na snežne priprave v Ushuaii v Argentini. Sezona se zelo hitro bliža in ti dnevi kar letijo," je dejala.
Vidi se med udeleženkami uvodnega veleslaloma sezone svetovnega pokala oktobra v Söldnu. "Ne bom šla na start le v primeru, če ne bom pripravljena, ampak nisem niti pomislila, da ne bi bila pripravljena, iskreno rečeno. Grem na start in letos se bomo smejali, ker je dovolj tistih solz v cilju," je odločna Slokarjeva. "Treba je priti s čisto glavo, narediti svoje, izboljšati tehniko in predvsem pristop, in mislim, da bi moralo iti, saj enkrat sem že veleslalom dala na en lep nivo in ne vidim razloga, zakaj ga ne bi še enkrat," je še dejala Slokarjeva, ki si želi v času, ko ne bo zaposlena s smučanjem in pripravami na sezono, pridobiti tudi povsem ne-smučarsko znanje. Njena želja je, da bi imela licenco za skoke s padalom.