Slovenija – Egipt 25:26 (14:16)
* Arena Zagreb, gledalcev 5250, sodnika: Jorum in Kleven (oba Norveška).
* Slovenija: Lesjak (1 obramba), Ferlin (9 obramb), Blagotinšek, Janc 8, Dolenec, Kljun, Jovičić 3, Kodrin, Zarabec 2, Horžen, Ovniček, Makuc, Kavčič 3, Mačkovšek 1, Novak 1, Vlah 7 (3). Selektor: Uroš Zorman.
* Egipt: Hendavi, Aly (6 obramb), Omar 5, Hani, Abdou 1, Khairi, Tarek, Elmasri, Elderaa 6, Jusri, Ramadan, Abdelvahed, Nafea 3, Adel 5, Zein 3 (2), Sanad 3. Selektor: Juan Carlos Pastor.
* Sedemmetrovke: Slovenija 4 (3), Egipt 2 (2).
* Izključitve: Slovenija 6, Egipt 8 minut.
Za ta denar je to to. No, tisti bolj strogi navijači Slovenije se s floskulo najbrž ne bodo povsem strinjali, kajti za 60, 70, 90 evrov, ali kolikor so pač odšte(va)li za vstopnice, so od čete Uroša Zormana najbrž pričakovali več. Si vsaj želeli več. A po še eni skromni predstavi, kljub napeti končnici kar primerljivi s tisto proti Islandiji, so Slovenci ostali brez možnosti za četrtfinale svetovnega prvenstva. Borba je bila, želja tudi, igre (v napadu) ne. In nedeljska tekma s Hrvaško bo po današnjem porazu s 25:26 zanje le še priložnost za dostojno slovo.
Karkoli je naredil, Slovenije iz Pariza ni našel. Od prve do 57. minute, ko je šla končno na glavo, na vse ali nič in so tudi Afričani malo pobezljali. Uroš Zorman je že v uvodne četrt ure igre premešal celotno zunanjo vrsto in vse tri krožne napadalce, igre, kakršna je slovensko reprezentanco krasila na zadnjih olimpijskih igrah, pa kar ni in ni bilo. Mohamed Aly Slovencem niti ni povzročal toliko težav kot pred dnevi Islandec Viktor Hallgrimsson, problem je bil, ker jim niti ni uspelo veliko pogledati proti golu. Napake v slovenskih napadih so se vrstile druga za drugo, idej(e) ni bilo, imel jih ni ne Miha Zarabec ne nesrečni Rok Ovniček, ki je moral po dobre četrt ure s poškodovanim kolenom zapustiti dvorano. In se na bolniški pridružiti Nejcu Cehtetu, ki je po sredini tekmi z Argentino pristal na intenzivni negi zagrebškega kliničnega centra, kjer bo prenočil tudi danes. Ovnička v bolnico niso sprejeli, zato bo moral na magnetno resonanco jutri, a obstaja resen sum, da si je znova strgal križne vezi. V istem kolenu kot pred dobrim letom dni ...
Sploh med 10. in 18. minuto se je pred očmi vrtela tekma z Islandijo, tokrat so Zormanovi izbranci po vodstvu s 5:4 padli v črni niz z delnim izidom 0:5. Kako so si oddahnili vsi slovenski navijači, razpršeni po zgornjem in spodnjem ringu Arene, ko je Slovenija do 23. minute odgovorila z delnim izidom 5:1 in je Staš Jovičić zadel za 10:10. Tiste Slovenije iz Pariza sicer še vedno ni bilo na igrišču, bili so to le prebliski …
Medklic: da ne bo kdo pomislil, da je Egipt kakršenkoli rokometni eksot. Ni, to kažejo tako dosežki na velikih tekmovanjih – lanske olimpijske igre je končal na petem mestu, predhodne v Tokiu celo na četrtem, na prejšnjih treh svetovnih prvenstvih je osvojil dve sedmi in osmo mesto. Kot medsebojne tekme s Slovenijo, ki se je na mundialu v Egiptu leta 2021 morala sprijazniti z neodločenim izidom, na igrah v Riu je faraone strla za zadetek, če ostanemo v sodobni zgodovini. Verjetno v tej zgodbi ni odveč povedati, da so Egipčani v četrtfinalu iger v Lillu Špancem morali priznati premoč šele po podaljšku, Francozom so v Parizu pred tem odščipnili točko, Norvežane so premagali, na prejšnjem mundialu so v bojih za mesta med petim in osmim po podaljšku izgubili proti Nemčiji, katere skalp so tako kot švedskega vzeli na igrah v Tokiu, in Madžarski. Tista nepozabna četrtfinalna tekma na SP izpred štirih let proti Danski, ki so jo kasnejši prvaki na svojo stran prelomili šele po dveh podaljških in sedemmetrovkah, pa bo šla v zgodovino kot ena bolj napetih v zadnjih letih. Pa da ne dolgovezimo več – želeli smo le prikazati, s kako močno svetovno reprezentanco se je za preživetje na svetovnem prvenstvu na Hrvaškem borila Slovenija.
Čeprav Juan Carlos Pastor zaradi poškodbe ni mogel računati na enega svojih ključnih mož, asa Montpellierja Ahmeda Heshama, bi lahko rekli, da so Afričani to demonstrirali na igrišču. Resda z manjšim zadržkom. Vseeno smo dobili bolj občutek, da to ni bila tista prava Slovenija, to smo menda že zapisali. Tokrat na nobeni strani igrišča. Pa vendar so Zormanovi izbranci nekako na silo ostajali živi, do zadnje sekunde, ko so na malce kontroverzen način ostali brez točke. Kot pravi kapetan jih je predvsem Blaž Janc, strelec skupaj osmih golov, držal v igri. Rezultat 14:16 je bil med glavnim odmorom še ugoden. Zelo, pravzaprav. Ob desetih izgubljenih žogah (do konca tekme kar dvajsetih!) in le dveh obrambah vratarjev bolje, roko na srce, ne bi moglo biti. Tista povsem ponesrečena Blagotinškova podaja v protinapad oziroma tja med fotografe je kar dobro ponazorila, kako so si Slovenci podajali žogo. Kot vroč krompir.
Na začetku drugega polčasa jih je pri življenju držal prebujeni Klemen Ferlin (9 obramb), ki je med drugim z ubranjenim zicerjem preprečil pobeg Egipčanov na +4. Nekaj minut kasneje, sedemnajst pred zadnjo sireno, je imel Makuc s črte sedmih metrov na svoji desnici približanje na -1. Raje je skoraj zlomil vratnico. Aleks Vlah je bil v enakem položaju uspešnejši, tako da je četrt ure pred koncem pri izidu 19:20 upanje tlelo.
Ko je Ahmed Nafea deset minut pred koncem zadel za 19:23, še komajda, da (še) ni ugasnilo, sta z goloma za približanje na -2 (21:23 in 22:24) poskrbela Janc in Staš Jovičić. A pravi juriš je sledil šele v zadnjih treh minutah ko so Aleks Vlah, Blaž Janc in Domen Novak Slovenijo po vnovičnem zaostanku za štiri ekspresno približali na 25:26. Do točke, ki bi jih vsaj teoretično lahko obdržala v igri za četrtfinale, pa v zadnje pol minute po Zormanovi minuti odmora niso prišli. Zakaj sta sodnika razveljavila izenačujoči zadetek Mihe Zarabca, sprva ni bilo jasno nikomur. Tako slovenski kot tuji novinarji s(m)o se v medijskem centru in mešani coni spraševali, kaj za vraga sta piskala Norvežana. Primož Prošt nam je pojasnil, da nedovoljeno peto podajo ob pasivni igri - torej v obdobju, ko sta imela sodnika dvignjeni roki - in da je bilo v tem pogledu vse čisto. Drugo vprašanje pa je, zakaj sta tako hitro dvignila roko.
Ampak sprašujemo se lahko do nedelje, ko bodo Slovenci ob 20.30 stopili na igrišče za svojo zadnjo tekmo tega turnirja proti Hrvaški, spremenilo se ne bo nič. Slovenije v izločilnih bojih Eura na Hrvaškem, Danskem in Norveškem ne bo.