Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
22. 07. 2015 · 12:45
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Ne, niste barvno slepi

vszi

V Braziliji se je začelo mladinsko svetovno prvenstvo, žal brez slovenskih fantov, a vseeno s ščepcem slovenskega pridiha.

Slovenski mladinci so obstali v januarskih kvalifikacijah v Romuniji, kar je bil precejšen udarec za generacijo, ki je še na lanskem EP osvojila peto mesto, vsako izpuščeno veliko tekmovanje pa se predvsem v luči pridobivanja izkušenj ter kilometrine še kako pozna oziroma ga je težko nadomestiti. Povedano drugače, priložnost zamujena ne vrne se nobena.

V Uberlandiji se je zbralo 24 reprezentanc z vseh koncev zemeljske oble, največ, kar ducat oziroma natanko polovica, pa jih seveda prihaja s stare celine, je pa ob tem zanimivo, da so iz nekdanje Jugoslavije tu le Srbi, ki jih vodi Dejan Perić. Glede na pretekla tekmovanja generacije 1994 so favoriti Nemci, Danci in Švedi, zanimivo bo videti, kaj lahko doseže Katar z Valerom Rivero na klopi, ki je že v prvem krogu na levi nogi ujel Špance, precej pozornosti pa bo v luči OI v Riu deležna tudi domača izbrana vrsta. Člani so bili v Katarju s svojo atipično obrambo trn v peti vsem, med drugim tudi Slovencem in še v večji meri Hrvatom, poleg domačega terena pa bosta v naslednjih dveh tednih udarna aduta gostiteljev prav članska reprezentanta Joao Silva in Jose Toledo. Japonci so jih sicer na uvodni tekmi pošteno namučili (31:30), a če bodo karioke na koncu pristale na zmagovalnem odru, ne bo nikakršno presenečenje.

Vsaj omeniti velja, da se je IHF odločila na prvenstvu testirati nekaj novosti, ki bodo morda v prihodnje tudi dejansko postale del pravil, poleg tistih, ki se nanašajo na pasivni napad in simuliranje, je luč dneva ugledal tudi modri karton.

Po njem lahko sodnika posežeta v zadnjih tridesetih sekundah tekme, v grobem pa naj bi bil neke vrste nadgradnja rdečega, saj poleg vsega, kar s seboj nosi rdeči karton (diskvalifikacijo), prinaša še prijavo in je potem usoda igralca v rokah disciplinske komisije. Ob le rdečem kartonu pač v tovrstnih primerih ni bilo jasno, ne gledalcem ne igralcem, ali prijava bo ali ne, zato se ideja ne zdi napačna. Kako to poteka v praksi, so lahko gledalci videli že na dramatični tekmi med Francijo in Alžirijo, čast pokazati prvega pa je pripadla slovenskima sodnikoma Davidu Soku in Bojanu Lahu.