Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(kp)
(kp)
11. 07. 2025 · 08:45
12:37
Deli članek:

Odločna obsodba zlorabe moči v športnem okolju

alesfevzer.com
Urška Žolnir in Marjan Fabjan.

V Olimpijskem komiteju Slovenije-Združenju športnih zvez odločno obsojajo vsakršno obliko nasilja, zlorabe moči ali nesprejemljivega vedenja v športnem okolju.

Prav tako imajo ničelno toleranco do kakršnihkoli anomalij, korupcije, dopinga, prilagajanja rezultatov ali drugih zlorab. Vrednote športa, ki jih zagovarjamo in ki izhajajo tudi iz vrednot Mednarodnega olimpijskega komiteja in programskih smernic nedavno izvoljene predsednice Kirsty Coventry, temeljijo na spoštovanju, zaupanju, integriteti in odgovornosti. Športniki bodo vedno v središču vsega, kar počnemo. So naš navdih in naši ambasadorji. Zato zelo pozorno spremljamo razkritja nekdanjih športnic, da so bile med svojo športno kariero fizično, psihično ali spolno zlorabljene.

V dobro nadaljnjega razvoja slovenskega športa verjamejo, da bodo pristojni organi pri preiskovanju očitanih dejanj svoje delo opravili temeljito, neodvisno in učinkovito.

Integriteta športa je kultura spoštovanja, poštenosti, trdega dela in predanosti, ki gradi zaupanje. Prav z namenom krepitve področja integritete v športu so na skupščini leta 2024 v pravila OKS-ZŠZ umestili Komisijo za integriteto v športu, na letošnji skupščini so bili izvoljeni člani komisije. Komisija za integriteto v športu predstavlja nadgradnjo in širitev področja, ki ga je doslej pokrivala Komisija za etična vprašanja športa. Komisije v okviru svojih pristojnosti obravnavajo aktualne problematike in sprejemajo ustrezne rešitve.

Športno okolje mora biti varno in spodbudno za vse udeležence. V tem okviru v Olimpijskem komiteju Slovenije-Združenju športnih zvez izvajajo različne preventivne in podporne aktivnosti na področju ozaveščanja in izobraževanja o varnem športnem okolju ter pri tem sodelujejo s športnimi zvezami in društvi. Varuh športnikovih pravic je v svetu športa ena izmed najnovejših oblik pomoči in varovanja športnikov. Za prijavo nepravilnosti je športnikom na voljo tudi Žvižgavka, ki je spletna platforma, preko katere lahko kdorkoli anonimno prijavi kakršnokoli nepravilnost v športu.

Le z doslednim spoštovanjem pravil, osveščanjem ter sodelovanjem športnikov, trenerjev in celotne športne skupnosti lahko ohranimo šport kot varen prostor ustvarjanja priložnosti, vključevanja in gradnje boljšega sveta prek športa – zlasti za mlade.