Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
19. 12. 2022 · 11:50
Deli članek:

Zakaj so Messija odeli v arabska oblačila in razburili svet? Zdaj je vse jasno!

Profimedia

Športno javnost po vsem svetu je na podelitvi kolajn in pokala zmagovalcem svetovnega prvenstva v nogometu Argentincem vznemirilo prosojno tradicionalno arabsko ogrinjalo. V tega so organizatorji prvenstva na slovesni podelitvi oblekli kapetana argentinske reprezentance Lionela Messija.

Nemška tiskovna agencija dpa, ki povzema poročanje britanske agencije PA, navaja besede komentatorjev prvenstva v Katarju Garyja Linekerja in Pabla Zabalete, ki sta bila precej zbegana ob pogleda na Lionela Messija, ki je v prosojni črni halji dvignil težko zlato lovoriko svetovnega prvaka.

Argentinski kapetan Messi je dvakrat zadel v dramatičnem remiju s Francijo (3:3), preden je njegova ekipa zmagala po enajstmetrovkah ter je pri 35 letih končno osvojil tudi naslov svetovnega prvaka, ki je še manjkal v njegovi zbirki.

Predstavnik organizatorjev turnirja je Messija na podelitvi trofeje oblekel v bišt, tradicionalno arabsko ogrinjalo. Messi je katarskemu emirju dovolil, da mu je nadel prosojno črno haljo okoli ramen, preden je predsednik Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Gianni Infantino argentinskemu zvezdniku izročil pokal in se je lahko začelo proslavljanje.

Voditelj britanske radiotelevizije BBC Lineker je menil, da je odločitev, da Messija oblečejo v ogrinjalo, pokvarila tisto, kar bi moralo biti "čarobni trenutek".

Nekdanji angleški napadalec je dejal: "To je čaroben trenutek. Škoda, da so Messija, ki je bil oblečen v argentinski reprezentančni dres, prekrili z ogrinjalom."

Nekdanji argentinski branilec Zabaleta je za BBC One ugibal o razlogih: "Le zakaj? Ni razloga za to."

Predavatelj islamskih študij na Univerzi v Exeterju Mustafa Baig je za tiskovno agencijo PA pojasnil, da je bišt formalno oblačilo, ki ga nosijo le kraljeve osebe, dostojanstveniki, ženini na poročni dan in diplomanti na podelitvi diplom.

"Torej lahko le nekaj izbranih ljudi dejansko obleče bišt," je dejal. Po mnenju poznavalca arabske kulture so Messiju v bistvu s tem, da "so mu to ogrinjalo nadeli čez ramena, izkazali izjemno čast".

"To ogrinjalo je razumeti kot znamenje časti. Gre za izraz kulture dobrodošlice in sprejemanja."

Baig je dejal, da ogrinjalo nosijo tudi predstavniki Katarja kot del narodne noše, vendar le ob pomembnih priložnostih. "In to je bila vrhunska priložnost. Mislim, verjetno ni večje priložnosti, zato so mu jo dali v znak časti," je dejal.

Baig dejanje gostiteljev prvenstva razume kot "Messijev objem lokalne kulture". Gre za "precej 'kul-stvar'", ki so se je domislili Katarci, in "pametno razmišljanje", je prepričan strokovnjak.