Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Dejan Mitrović
Dejan Mitrović
16.06.2015 15:27:17
Deli članek:

V smukaški preži proti Franciji

Reuters

Veljali so – in veljajo še zmeraj – za smučarski narod, za ljudstvo, ki naj bi mu bilo veliko bolj kot brcanje žoge – z vsem spoštovanjem do Polsterja, Happela, Prohaske in še nekaterih nogometnih legend – na kožo pisano spuščanje po belih strminah.

Avstrijce že skozi vso njihovo zgodovino Evropa obravnava podobno, kot so bili Slovenci obravnavani v nekdanji skupni državi. Kot odlične, fantastične smučarje in kot zanič nogometaše. Saj veste, tudi v Sloveniji velja tisto, da naši severni sosedje znajo predvsem teči, avstrijski nogometni klubi pa kot po pravilu "uvažajo" tujce, predvsem z Balkana, da pridobijo kakovost. Povedano drugače, Balkanci znajo igrati nogomet, Avstrijci zanje opravljajo umazan posel. No, morda je v preteklosti zares bilo tako, toda danes so takšne trditve daleč od resnice.

Resničnost je v tem trenutku povsem drugačna. Avstrijski nogomet je v skokovitem vzponu, njegov napredek pa je viden skozi vse spore za mnoge najlepšega športa na svetu. Če pogledamo samo igralsko zasedbo, v njej najdemo na primer nogometaša, ki je nepogrešljiv član začetne enajsterice enega najboljših športnih kolektivov na svetu, bavarskega velikana Bayerna, pa nogometaše, ki igrajo pomembne vloge v bundesligaških klubih (Schalkeju, Stuttgartu, Mainzu, Werderju).

Če si pobližje ogledamo avstrijsko prvo ligo, lahko hitro ugotovimo, da je iz sezone v sezono kakovostnejša. Salzburg je v Evropi že spoštovanja vreden nasprotnik, prav na njegov račun pa so Avstrijci dobili še eno mesto v ligi prvakov; avstrijski prvak Salzburg ima v naslednji sezoni zagotovljeno mesto med klubsko nogometno elito, podprvak, klub Roberta Berića dunajski Rapid, pa bo zaigral v kvalifikacijah za ligo prvakov.

A največji, najbolj skokovit vzpon je doživela avstrijska izbrana vrsta, ki ji po šestih kvalifikacijskih tekmah v vse prej kot lahki skupini G kaže odlično. V konkurenci Švedske, Rusije, Črne gore, Liechtensteina in Moldavije so namreč naši severni sosedje gladko na prvem mestu, na šestih tekmah so zmagali kar petkrat in samo enkrat remizirali. Edini remi je prišel na začetku kvalifikacij, na domači tekmi s Švedsko, potem pa so Avstrijci nanizali pet zaporednih zmag.

Nazadnje je v torek še drugič z 1:0 padla Rusija, v Moskvi so naši severni sosedje slavili po odličnem zadetku s škarjicami Marca Janka. Ob dveh zmagah nad Rusijo so Avstrijci slavili še proti Črnogorcem, Moldavcem in Liechtensteinu, kar je, kot rečeno, dovolj za prvo mesto v skupini G, pred najbližjo zasledovalko Švedsko ima Avstrija že velike štiri točke prednosti, pred tretjeuvrščeno Rusijo pa že ogromnih osem točk.

Glede na to, da Davida Alabo in njegove soigralce na zadnjih dveh tekmah čakata še dva domača obračuna z obema avtsajderjema v skupini, Moldavijo in Liechtensteinom, lahko brez prevelikega tveganja zapišemo, da so se naši sosedje že uvrstili na evropsko prvenstvo v Franciji. In čeprav se bo slišalo morda malce čudno, bi se lahko Slovenci od njih marsikaj naučili.

Verjetno bi lahko kakšen nasvet pobral tudi Srečko Katanec. Ker Avstrijci od naše reprezentance niso kakovostnejši, a so v podobno težki skupini zlahka prišli do idealnega izhodišča pred zaključkom kvalifikacij. Morda tudi zato, ker njihov selektor Marcel Koller najbolj kreativnih avstrijskih mož – Marka Arnautovića in Zlatka Junuzovića – ne menjava v 60. minuti, češ da za več nista sposobna.