Na desetem rednem občnem zboru, ki je bil tudi volilni, je zmagal skoraj z absolutno večino. Na skupščini so sprejeli tudi spremembe statuta, ki dajejo novemu predsedniku absolutno oblast. Toda, ali so bile volitve sploh zakonite?
Včeraj malce pred poldnevom se je okoli ljubljanskega hotela Lev začela zbirati vse večja skupina ljudi. Da bi bilo še bolj dramatično, smo lahko videli policijsko vozilo v pripravljenosti, pa tudi "stotinjo" varnostnikov, ki je skrbno, z budnim očesom, nadzorovala vsak premik pred vhodom.
Bog ve, kaj so si mislili gostje hotela, ko so opazili, da se pred vrati zbira sto in več ljudi, ki si želijo noter, pa se morajo pred tem postaviti v vrsto pred varnostnikoma. Sprašujoči pogledi ljudi, ki so govorili v tujem jeziku, so izdajali, da ne vedo, ali gre za sestanek vrha G20 ali pa sestanek kakšne militantne milice iz Bližnjega vzhoda.
No, sicer je vse potekalo v najlepšem redu, čeprav je tudi res, da tako strogo varovane skupščine kakšnega športnega kluba v Sloveniji še nismo doživeli. Po preverjanju pred vhodom v hotel smo se morali legitimirati še pred vstopom v dvorano, potem smo morali odložiti vrhnja oblačila in neposredno pred vrati v dvorano smo morali še skozi detektor kovin. V primeru piska bi verjetno sledil tudi osebni pregled.
Po začetnih formalnostih, ko je bilo izvoljeno predsedstvo 10. rednega občnega zbora (ali skupščine), je bil na voljo podatek, da ima ŠD NK Olimpija Ljubljana 166 članov, ki so plačali članarino do dneva pred skupščino. V dvorani hotela Lev je bilo po preštevanju jasno, da je 143 članov z glasovalno pravico, prisotnih pa je bilo nekaj več ljudi, saj so v zadnjih vrstah sedeli tudi nekateri navijači skupine Green Dragons in seveda predstavniki sedme sile in drugi gostje.
JANKOVIĆ NA OBISKU
Skupščino Olimpije je z obiskom počastil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, saj je mestna občina kar velik "sponzor" nogometnega kluba. Najprej je Janković seveda z duhovito opombo malce okrcal prisotne, rekoč: "Če bi nas bilo toliko na tekmah Olimpije, bi bilo zanimivo!" S tem je seveda mislil na polno skupščinsko dvorano in bolj ali manj prazne Stožice ob tekmah Olimpije.
Potem je spregovoril še na govorniškem odru. "Upam, da dosežemo soglasje, da bo Olimpija končno prvak te države. Prvi pogoj je, da stopimo skupaj. Vsi. Tako tisti, ki dajejo denar za klub, kot tisti, ki delajo v klubu, in navijači. Brez navijačev nogometa ne bo. Mestna občina Ljubljana bo Olimpiji še vedno stala ob strani. Tako z zagotavljanjem pogojev, treningov kot tudi z denarjem. Napovedujem, da bomo zgradili novo igrišče na Stožicah, ki bo odprto drugo leto. Pogovarjamo se, da uredimo igrišče v "jami", kjer bomo imeli šotor za naše najmlajše. Prej ali slej bo dokončan tudi Plečnikov stadion, ki bo namenjen tudi Olimpiji," je povedal Janković in nagovoril še navijaško skupino Green Dragons.
"Spominjam vas, da smo skupaj sedeli pred petimi leti, ko smo skupaj risali, kje bo vaša tribuna. Takrat sem se z vami dogovoril, da ne postavimo ograje, saj naj bi navijali športno. Skupščine in tekme ne smejo imeti varovanj. Vsi smo odrasli in vsak lahko pove svoje mnenje, saj je to demokratična pravica. Vprašati pa se moramo dvoje – ali je lahko klub brez navijačev in ali je lahko klub brez denarja. Kdor zagotavlja denar, je lahko predsednik oziroma vodi klub. Mesto mu bo stalo ob strani. Z Rastoderjem se veliko pogovarjam in dejstvo je, da on zagotavlja denar," je še dejal Janković, ki upa, da se bodo Dragonsi vrnili na tribuno že na prvi spomladanski tekmi v Stožicah, v isti sapi pa je čestital Mariboru za dobre igre v ligi prvakov.
Janković se je potem poslovil in skupščina je lahko začela delo. Vse točke do vključno 5. so bile sprejete enoglasno, tudi poslovnik. Razprava se je začela šele ob predlagani spremembi statuta društva, ki bo po novem omogočal, da ima predsednik društva v rokah absolutno oblast.
Ne samo da si bo sam izbral petčlanski izvršni odbor, ampak bo sam določal tudi nadzorni odbor, kar je sicer skregano z zdravo logiko – predsednik bo določil ljudi, ki bodo nadzirali njegovo delo. Če se morda še strinjamo s tem, da si predsednik izbere najtesnejše sodelavce v izvršnem odboru, saj mora tu imeti ljudi, ki jim zaupa, pa je to, da bo imel svoje ljudi tudi v nadzornem odboru, skregano z vsemi načeli demokratične družbe.
Na to so opozarjali tudi trije govorci, ki so nasprotovali spremembi statuta društva – Matej Jug, Peter Perčič in Tomislav Murić. Podali so nekaj predlogov in celo opozarjali na to, da je novi statut v navzkrižju z zakonom o društvih, vendar je predsedujoči skupščine zadeve pojasnil, čeprav ne preveč prepričljivo. V vodo je padel tudi predlog, da bi bilo glasovanje tajno. In tako je bil novi statut sprejet s 140 glasovi za in tremi glasovi proti.
Sledila so finančna poročila in poročilo nadzornega odbora, ki nobenega niso prav pretirano zanimala, čeprav je dolg društva do podjetja Rastoder, d. o. o., narasel na več kot tri milijone evrov.
VOLITVE
Potem so razrešili dosedanje vodstvo kluba in lahko so se začele volitve za predsednika in disciplinsko komisijo. Glasovalo je 142 članov društva (eden, ki je bil na začetku prisoten, je verjetno pobegnil) in Rastoder je dobil veliko večino – 139 glasov za, eden je bil proti, dva delegata pa sta se vzdržala.
"V čast mi je, da bom še naprej predsedoval tako uglednemu klubu, kot je Olimpija. Menim, da smo v vseh teh letih, odkar sem se aktivno vključil v delovanje kluba, naredili vse, da Olimpija nemoteno deluje. V prihodnje si želimo uspehe tako na domačih kot mednarodnih zelenicah," je po izvolitvi povedal Rastoder.
Govorniški oder je nato zasedel še športni direktor Mile Aćimović in z motivacijskim govorom podžgal vse prisotne, malce okaral igralce glede zmagovalne miselnosti in jim napovedal vroče priprave na vročo pomlad, ki se bo za Olimpijo začela z velikim derbijem z Mariborom v Stožicah.
Pa srečno!