Vse od prvih testiranj na nizozemskih zelenicah v sezoni 2012/13 in kasnejše postopne uvedbe na vseh najvišjih ravneh svetovnega nogometa, tehnologija VAR sproža polemike. Zagovorniki verjamejo, da je število (velikih) sodniških napak drastično padlo, nasprotniki trdijo, da se je kontroverznost odločitev le še povečala. In da je - kar je morda še pomembnejše - nogomet z VAR-om izgubil posebno, ključno draž.
V luči kritik na račun uveljavljene tehnologije so se odgovorni na krovni nogometni organizaciji Fifi odločili za preizkus novega sistema, imenovanega FVS (Football Video Support).
Fifa sistem z odobritvijo Mednarodnega odbora nogometnih zvez (IFAB) že testira, v resnici gre za poenostavljeno različico VAR-a.
Če je VAR odločitve prepuščal izključno v rokah sodnikov in je delilcem pravice na igrišču v spornih situacijah na pomoč priskočila ekipa v sobi za VAR, je v novem sistemu moč tudi v rokah trenerjev.
Challenge trenerja
Z novo metodo bi imel vsak trener na posamični tekmi na voljo dve priložnosti, da 'izzovejo' odločitev sodnikov. Dva 'challenga', kot temu pravijo Angleži.
Ko bo trener vložil challenge, bo sodnik primoran ponovno obravnavati sporno situacijo s pregledom posnetkov. Če ostane pri prvotni odločitvi, je en challenge za trenerja izgubljen, v primeru, da sodnik spozna svojo napako in odločitev spremeni, challenge seveda ostane. Podobni sistemi so v veljavi že v številnih drugih športih (košarka, ameriški nogomet, tenis, odbojka ...)
Možnosti, da se sodniki za ponovni ogled situacij odločijo sami, ni - mesto sodnika video asistenta torej ni več potrebno.
Cenejši in dostopnejši od VAR-a
Razlog za iskanje nove rešitve se skriva tudi v dostopnosti. Sistem FVS je neprimerno ugodnejši in manj kompleksen od VAR-a, potrebuje le štiri ali pet kamer, kar pomeni, da bi bil dostopen tudi nižjim ravnem nogometnih tekmovanj.
"Najti moramo rešitev, do katere bodo imeli dostop vsi. Mnogi si ne VAR-a preprosto ne morejo privoščiti, FVS bi bil dostopnejši. Smo na začetku testiranj, opravljamo temeljito analizo, ugotovitve pa bo Fifa predstavila IFAB-u," je za ESPN povedal prvi mož sodniške stroke na Fifi, legendarni Pierluigi Collina.
Fifa cilja, da bi se lahko nov sistem na mednarodni ravni začel uporabljati že v letu 2025.