Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
03.06.2015 10:02:29
Deli članek:

Pod drobnogledom FBI-ja tudi veliki šef

Reuters

Ameriški zvezni preiskovalni urad FBI je sprožil preiskavo domnevnega suma o vpletenosti predsednika Mednarodne nogometne zveze v odstopu Seppa Blatterja v največjo korupcijsko afero, ki je do temeljev zatresla in pretresla nogometni svet, poročajo ameriški mediji.


Čeprav je švicarsko tožilstvo včeraj ponovilo, da Blatterja ni med osumljenci v novi preiskavi, pa so ameriški mediji takoj po Blatterjevem odstopu poročali, da so preiskovalci FBI v preiskavo zajeli tudi domnevno vpletenost prvega moža krovne nogometne organizacije v nečedne posle.

O tem, da so preiskavo razširili tudi na Blatterja so, sklicujoč se na neimenovane vire, poročali New York Times, ABC News in tiskovna agencija Reuters, čeprav omenjeni viri niso želeli potrditi, ali je Blatter dejansko med osumljenci velikega korupcijskega škandala. O preiskavi Blatterja uradno molči tudi FBI.

"Pričakujemo, da si bodo tisti, ki smo jih osumili, skušali rešiti kožo in zdaj samo čakamo, kdo bo v tej dirki najprej spregovoril," je neimenovani vir za ABC News razkril taktiko preiskovalcev FBI, ki od osumljencev običajno pričakujejo, da se zlomijo ter ovadijo tiste, ki so jim bili v kriminalni združbi po položaju nadrejeni.

Blatter se je doslej več kot uspešno izmikal preiskavam in ugibanja, da je bil zelo dobro seznanjen s korupcijskimi ravnanji svojih podrejenih v nogometni organizaciji, vedno zelo kategorično zanikal. Blatter je tako ostro zanikal tudi svojo domnevno vlogo ter sodelovanje z visokimi uslužbenci svetovne nogometne organizacije, ki jih sumijo korupcijskih poslov pri podeljevanju prvenstev leta 2018 Rusiji in 2022 Katarju.

Devetinsedemdesetletni Švicar je pod pritiskom afere po 17 letih na položaju in na začetku petega štiriletnega mandata odstopil šele po tem, ko je FBI začela preiskovati tudi transakcijo deset milijonov ameriških dolarjev iz Južnoafriške republike prek Fife do Karibov v zameno za podelitev SP 2010 Južni Afriki, za katero naj bi vedel tudi generalni sekretar FIFA Jerome Valcke, sicer najtesnejši Blatterjev sodelavec, ki velja za Švicarjevo desno roko.

Ameriški pravosodni organi v New Yorku so minuli teden še pred kongresom Fife, na katerem je bil Blatter vnovič izvoljen, vložili obtožnice proti devetim članom Fife in petim nogometnim izvršnim funkcionarjem, ki so se ukvarjali s športnim marketingom. Ameriško tožilstvo jih sumi finančnih malverzacij, hudodelskega združevanja, pranja denarja, sprejeli pa naj bi tudi podkupnine v vrednosti kar 150 milijonov dolarjev.

Med aretiranimi so bili nekdanji podpredsednik Fife Jack Warner, zdajšnja podpredsednika Jeffrey Webb in Eugenio Figueredo ter predsednik južnoameriške nogometne zveze (Conmebol) Nicolas Leoz. Webb je tudi predsednik nogometne zveze Severne in Srednje Amerike ter Karibov (Concacaf).

Blatter bo kljub nepreklicnemu odstopu s funkcije le po štirih dneh novega mandata ostal na položaju kot vršilec dolžnosti, vse do sklica izrednega volilnega kongresa, na katerem bodo izvolili njegovega naslednika. V skladu s pravili mora biti volilni kongres razpisan vsaj štiri mesece pred volitvami. Po napovedih bo izredni volilni kongres Fife izpeljan med letošnjim decembrom in prihodnjim marcem.

Takoj po Švicarjevem odstopu so po nogometnih kuloarjih že zaokrožili imena morebitnih naslednikov, svetovni mediji na prvo mesto med najbolj ustreznimi nasledniki postavljajo prvega moža Evropske nogometne organizacije Michela Platinija, nekdanjega francoskega nogometnega asa, ki je včeraj pozdravil težko in pogumno Blatterjevo odločitev. Blatterjevega naslednika sicer čaka zelo zahteven in naporen mandat, saj bo moral zagristi v korenito reformo organizacije, ki je dopuščala tako razširjeno korupcijo, ter povrniti zaupanje navijačev in nogometašev.

AMERIŠKO TOŽILSTVO: FIFA JE SKORUMPIRANA DO NAJVIŠJIH OBLASTI
Ni še jasno, kakšen status ima Blatter v preiskavi, saj iz FBI niso uradno potrdili, ali je Švicar med osumljenci za nečedne posle, sprejemanja podkupnin, hudodelskega združevanja, finančnih malverzacij, pranja denarja, za katere so ameriški preiskovalni organi že vložili obtožnice proti 14 visokim nogometnim funkcionarjem. 

Še pred Blatterjevo odločitvijo je z ameriško zvezno državno tožilko Lynchevo intervju opravil nemški FAZ. Na neposredno vprašanje tožilka ni želela odgovoriti, ali je Blatter med osumljenimi in ali bodo tudi proti njemu vložili obtožnico. 

"V tem trenutku o tem vprašanju ne morem povedati nič konkretnega. Seveda pa je treba vedeti, da je Fifa skorumpirana do najvišjih ravni. Obtožili smo 14 ljudi, med njimi visoke uslužbence, najvišje predstavnike zvez in člane Fifinega izvršilnega odbora. Tisto, kar smo ugotovili med preiskavo, je še zlasti zaskrbljujoče. Vsakič, ko je Fifa po notranji preiskavi sama odstranila skorumpirane uslužbence, so njihovo mesto zasedli ljudje, ki so nadaljevali s spornim delovanjem. Svoj položaj so videli kot priložnost za sprejemanje podkupnin. Podkupovanje je vedno potekalo po istem vzorcu," je bila jasna Lyncheva.