29.05.2016 19:48:29

Sonce je sijalo

Košarkarji Helios Suns so pripravili novo veliko presenečenje. Potem ko so v polfinalu lige Nova KBM izločili favorizirano Krko, so v prvi tekmi finala ugnali Zlatorog s 64:62 in v seriji na tri zmage povedli z 1:0.

Do uspeha so Domžalčani prišli v dvorani Tri lilije, ki je do zdaj v slovenskem prvenstvu veljala za skoraj neosvojljivo trdnjavo. Zlatorog je namreč v njej izgubil le eno tekmo v celi sezoni in še to ob koncu prvega dela, ko rezultat ni bil več v prvem planu. Zgodilo se je 27. februarja proti Rogaški, se pravi, da Laščani več kot tri mesece ali devet tekem niso izgubili na domačem parketu.

Zlatorog - Helios Suns 62:64

(15:15, 33:30, 52:49)
Laško - Dvorana Tri lilije, gledalcev 1600, sodniki: Boltauzer, Petek (oba Maribor), Krejić (Kranj).
* Zlatorog: Jurak 6, Barič 2, Jeftić 6, Booker 12 (1:2), Krušič 2, Vašl 16 (5:5), Vujasinović 5 (1:2), Đekić 7 (1:2), Čebašek 6 (2:2).
* Helios Suns: Ju. Močnik 4, Čakarun 21 (5:7), Ja. Močnik 13 (2:2), Atanacković 5 (1:2), Lelić 12 (4:6), Robertson 8, Vončina 1 (1:2).
* Prosti meti: Zlatorog 10:13, Helios Suns 13:19.
* Met za tri točke: Zlatorog 6:25 (Jeftić 2, Đekić 2, Booker, Vašl), Helios Suns 5:19 (Lelić 2, Robertson 2, Ja. Močnik).
* Osebne napake: Zlatorog 21, Helios Suns 22.
* Pet osebnih: Atanacković (33.), Vašl (40.).

A Domžalčani, ki so po daljšem času nastopili v skoraj kompletni postavi, saj se jim je pridružil kapetan Željko Zagorac, so se jim tokrat hrabro postavili po robu in v dramatični končnici prišli do zaslužene zmage. Helios Suns je namreč vodil večji del drugega polčasa, ni pa znal zaključiti tekme nekaj minut pred koncem, ko je imel kar nekaj napadov zapored za vodstvo z desetimi točkami naskoka. Gostom se je ustavilo pri 63:56 štiri minute in pol pred koncem.

Žoga ni šla skozi obroč, varovanci domačega stratega Aleša Pipana pa so strelski mrk gostov izkoristili in se 1:45 pred koncem približali na 62:63. V napeti končnici so odločali živci in malenkosti. Edini koš Helios Suns do konca je 25 sekund pred iztekom tekme zadel Luka Vončina, Zlatorog, ki je sicer igral brez svojega prvega strelca in skakalca Jamarja Abramsa, pa je v zadnjem napadu kar štirikrat poskusil izenačiti. Chris Booker (12 točk, 15 skokov) je bil dvakrat nenatančen, Goran Jurak prav tako ni zadel cilja, tik ob koncu pa je zgrešil še Dejan Jeftić.

Helios je tako ob pomoči svojih glasnih navijačev naredil velik korak k drugemu naslovu prvaka Slovenije (2007), Zlatorog, ki so ga spodbujali združeni navijači iz okolice Celje, pa bo moral zmagati tri od naslednjih štirih tekem, če bo želel prvič v zgodovini dvigniti pokal za državnega prvaka.

Prvi strelec tekme je bil Marja Čakarun, ki je za Helios dosegel 21 točk in 9 skokov (indeks 24). Trinajst točk je dodal Jan Močnik (6 podaj), 12 jih je zbral Djordje Lelić, osem in 12 skokov pa Hugh Robertson. Pri Zlatorogu je največ točk vknjižil Miha Vašl (16).

Druga tekma bo čez manj kot 48 ur; v torek ob 18. uri se bosta ekipi pomerili v dvorani Komunalnega centra v Domžalah. Tretja, ko je že lahko znan nov prvak, pa je na sporedu v petek znova v Laškem.