05.05.2015 22:25:02

Liga Telemach: Močno sonce v Stožicah

Grega Wernig

Porazi Uniona Olimpije na domačem prizorišču sicer že nekaj časa sploh ne sodijo več v kategorijo senzacij, pa vendarle.

Zmaje le še korak loči od izpada v četrtfinalu domače lige. To pa bi bila senzacija.

Obračun Ljubljančanov in sosedov iz Domžal je bil prvi v tej sezoni. Ko so se namreč prvi vključili v domače tekmovanje, so se drugi po bolj ali manj ponesrečeni sezoni pravzaprav potegovali za obstanek.

Z boljšimi igrami kot v prvem delu sezone jim je to pod vodstvom trenerja Gašperja Okorna brez težav uspelo, za nameček so si priigrali še četrtfinalni dvoboj s favoriziranim ABA–ligašem. Od tu dalje se zgodba postavi na glavo, tako bomo v četrtek v domžalskem Komunalnem centru gledali enega od vrhuncev letošnje končnice, ki naj bi se po vseh napovedih zaključila z zdaj že večnim ljubljansko-novomeškim obračunom. Pa se bo res?

Začetek tekme ni kazal na takšen razplet, varovanci Memija Bečirovića so namreč povedli z 9:0, nato pa gostom prepustili vse niti igre. Po izenačeni prvi četrtini so sonca iz Domžal z delnim izidom 10:0 prevzela pobudo, domačim košarkarjem pa je v nadaljevanju uspelo le še izenačenje ob koncu tretje četrtine in kratkotrajno vodstvo nekaj minut pozneje. Klemen Prepelić je sicer 11 sekund pred koncem s trojko izid izenačil in ko so vsi pričakovali podaljšek je nekdanji zmaj Jan Močnik položil žogo v domači koš.

Helios je tako na pragu prvega nastopa v polfinalu lige Telemach po šestih letih.

"Videlo se je, da je ekipa pod velikim psihološkim pritiskom. Tekmo smo sicer začeli dobro, nato padli v črno luknjo in lovili zaostanek. Rezultat nam je uspelo izenačiti, Helios Suns pa je zasluženo zmagal, saj je vodil praktično celo tekmo,"  je po porazu povedal domači strateg Memi Bečirović.

"Čestitke igralcem, moramo biti zadovoljni s prikazanim. Prvi polčas smo odigrali briljantno na obeh straneh. Sedaj je stvar povsem jasna. V četrtek nas čaka druga tekma, v četrtfinalnem nizu pa se igra na dve dobljeni tekmi. Vsaka evforija bi bila smešna. Potrebno sta dve zmagi, zgolj ena pa ti lahko služi le za lep spomin. Moramo se spočiti, pripraviti na nov obračun ter v lastni dvorani položiti karte na mizo. Sedaj so sanje dovoljene tudi nam. Naredili bomo vse, da iz četrtfinalnega niza odidemo kot zmagovalci. Še vedno pa je kristalno jasno - Union Olimpija ostaja favorit tega niza," je po tekmi trezno razmišljal Gašper Okorn.

Državni prvaki zadnjih petih sezon so pred svojimi gledalci upravičili vlogo favorita in proti osmouvrščeni ekipi rednega dela zabeležili prvo zmago.

Podobno kot na mnogih tekmah v tej sezoni je Krka do zmage prišla, zahvaljujoč izkušnjam in kakovostnejšemu igralskemu kadru. Mirko Mulalić (16 točk, 4 trojke), Nebojša Joksimović (15 točk, 11 skokov), Aleksis Wangmene (12) in Miralem Halilović (11) so uspešno nadomestili odsotnost Jasmina Hukića ter slabo predstavo Malcolma Armsteada (15 minut, met 0:4).

Nikola Miljković

Pri gostih sta se z dobro igro izkazala Dejan Čigoja (15 točk) in Vjekoslav Petrović (13), Portorožani pa so Krko nazadnje ogrozili dobro minuto pred koncem, ko je bilo 72:67.

"Najprej bi se rad zahvalil gospodu Plantanu, enemu največjih imen novomeške košarke, brez katerega Krka ne bi bila to, kar je sedaj, za iskrene nasvete. Kar se tekme tiče, je šlo za tipičen dvoboj med favoritom in moštvom, ki nima kaj izgubiti. Imajo kakovost, ki jo je treba spoštovati. Ko to počnemo, naredimo razliko. Ko pa začnemo "filozofirati", se nasprotnik približa, poveča se pritisk in to neposredno vpliva na odločitve igralcev. Pričakujem enako tekmo tudi v četrtek," je dejal trener Krke Aleksandar Džikić.

"Za nami je pričakovano izredno zahtevno srečanje, na katerem smo s prikazanim zelo zadovoljni. V drugem polčasu smo imeli na igro Krke dobre odgovore, a nam žal ni uspelo zdržati do konca tekme," je srečanje videl trener PortorožaKonstantin Subotić.

Rogaška je pred svojimi navijači zasedbo Grosbasketa ugnala s 24 točkami razlike. Slatinčani si lahko prvič v zgodovini pot v polfinale zagotovijo že v četrtek, ko bodo gostovali v Grosupljem.

Oslabljeni varovanci Tea Hojča so bili lahek zalogaj za moštvo Damjana Novakovića, ki je vodilo praktično vseh štirideset minut in suvereno dobilo vse štiri četrtine.

Pri Rogaški je vseh dvanajst igralcev, ki so vstopili v igro, dokaj enakomerno polnilo tekmečev koš. Največ točk sta dosegla Dražen Bubnić (16) in Žiga Dimec (15), pri Grosbasketu, ki je nastopil z devetimi košarkarji, pa je dvomestno število točk dosegel le Boban Tomić (19).

"Po zaslugi morda celo najboljše obrambe v tej sezoni smo se prebili do lahke in visoke zmage. A na koncu je vse kar šteje le izid v zmagah z 1:0. Čez dva dni nas v Grosupljem čaka povsem druga zgodba. Vseeno si želimo še ene zmage," na trdnih tleh ostaja trener Rogaške Damjan Novaković.

"Poznala se nam je odsotnost moči in višine pod košem, kar je Rogaška zelo dobro izkoristila in nas tam napadala. Poleg tega smo odigrali premalo kolektivno, z individualno igro pa je proti taki ekipi, kot je Rogaška, težko igrati. S preslabo energijo smo delali vse v nasprotju z dogovori pred tekmo. Na nas je, da se v četrtek doma predstavimo v neprimerno boljši luči. Verjamem, da se moja ekipa sposobna pobrati," je optimističen trener Grosbasketa Teo Hojč.

Že v torek so košarkarji Zlatoroga v Laškem izgubili s Tajfunom z 69:74 (13:26, 29:37, 49:60). Slednji je tako povedel z 1:0 v zmagah, v polfinale pa napredujejo moštva, ki bodo prva vkrnjižila dve zmagi.

Ekipi sta pred lokalnim derbijem napovedovali, da bo šlo za izenačen obračun. To se je samo deloma uresničilo, večino tekme so imeli vajeti igre v svojih rokah Šentjurčani, ki so velik korak k zmagi naredili v drugi četrtini, v drugem polčasu pa znali pravočasno odgovoriti na poskuse Laščanov. Te tako čaka težka naloga pred drugim dvobojem, ki bo v četrtek v Šentjurju.

Tajfun je bil tisti, ki je prevladoval v prvi in tudi večino druge četrtine, vodil je tudi že za 17 točk, a dobri dve minuti pred koncem prvega polčasa so boljša igra v obrambi in nekaj uspešnih metrov Laščane pripeljali zgolj na -8 (26:34) po trojki Saša Zagorca. S takšno razliko sta ekipi šli v tudi drugi polčas.

Šentjurčani so v ta del igre šli odločno in hitro spet pobegnili na 16 točk razlike (47:31) po trojki Milana Sebiča. Toda domači so znova dobro igrali v drugi polovici tretje četrtine in prišli na 46:52. Gosti pa so vnovič pravočasno odgovorili in v zadnjih deset minut nesli 11 točk zaloge.

Ta pa se je spet hitro zmanjšala na šest po zaslugi Zagorca približno osem minut pred koncem, sedem minut in pol pred zadnjo sireno pa so Laščani zaostajali le še za pet točk po prostem metu Aleksandra Ponjavića.

Le malce zatem je Bojan Jovanović s prostima metoma znižal na 57:60 in nakazal tesno končnico. V tej pa so imeli gosti ves čas pet, šest točk prednosti. Ko je Đorđe Lelić zadel prosta meta 1:02 minute pred koncem (72:64), je bil zmagovalec odločen.

Union Olimpija - Helios Suns 67:69 (16:17, 27:38, 52:54)
* Dvorana Stožice, gledalcev 1000, sodniki: Krejić (Kranj), Špendl (Maribor), Vuga (Izola).
* Union Olimpija: Rupnik 10 (1:2), Murić 7 (1:2), Nikolov 2, Mahkovic 2, Omić 12, Prepelič 11 (3:4), Jagodnik 3, Marinović 16 (4:5), Kanacević 4 (2:4).
* Helios Suns: Upshaw 4, Močnik 8 (4:4), Korošec 2 (2:2), Morina 10 (3:4), Ščekić 16 (2:2), Casey 12 (4:5), Vončina 2 (2:2), Majok 4 (2:2), Pelko 11 (2:2).
* Prosti meti: Union Olimpija 12:19, Helios Suns 21:23.
* Met za tri točke: Union Olimpija 9:32 (Marinović 4, Rupnik 3, Prepelič 2), Helios Suns 2:21 (Pelko, Morina).
* Osebne napake: Union Olimpija 24, Helios Suns 24.
* Pet osebnih: Morina (37.).

Krka - Portorož 76:68 (14:15, 42:32, 58:51)
* Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 500, sodniki: Nedović (Kranj), Mlakar (Škofja Loka), Benko (Ljubljana).
* Krka: Krivec 2, Rojc 10 (4:5), Wangmene 12, Mulalić 16, Joksimović 15 (5:7), Booker 8, Lapornik 2, Halilović 11 (3:4).
* Portorož: Barbarič 4 (2:2), Močnik 4 (2:4), Petrovič 13, Modrić, Čigoja, Buda, Hodžić, Končarevič, Besedič, Katonar, Markič.
* Prosti meti: Krka 12:16, Portorož 7:14.
* Met za tri točke: Krka 6:20 (Mulalić 4, Joksimović), Portorož 9:19 (Besedič 3, Čigoja 3, Hodžić 2, Petrović).
* Osebne napake: Krka 20, Portorož 20.
* Pet osebnih: Petrović (40.).

Rogaška - Grosbasket 76:52 (15:11, 32:21, 56:36)
* Dvorana Rogaška Slatina, gledalcev 600, sodniki: Majkič (Hrastnik), Rener (Koper), Španič (Postojna).
* Rogaška: Ferme 3, Pelc 2 (0:2), Jotić 2 (2:2), Koštomaj 6 (1:2), Boban 10 (2:2), Dimec 15 (5:5), Čebular 11 (1:3), Primorac 4, Bubnić 16 (2:2), Matić 7.
* Grosbasket: Jerman 1 (1:2), Antonijević 8 (2:2), Tomič 19 (7:7), Trampuš 4 (1:2), Julević 8 (1:1), Baločka 6 (4:4), Mali 2 (0:2), Fon 4.
* Prosti meti: Rogaška 13:18, Grosbasket 16:20.
* Met za tri točke: Rogaška 5:19 (Boban 2, Ferme, Koštomaj, Matić), Grosbasket 2:17 (Trampuš, Julević).
* Osebne napake: Rogaška 24, Grosbasket 23.
* Pet osebnih: Fon (34.).

Zlatorog Laško - Tajfun 69:74 (13:26, 29:37, 49:60)
* Dvorana Tri lilije, gledalcev 650, sodniki: Boltauzer, Vučković (oba Maribor) in Zupančič (Ljubljana).
* Zlatorog: Barič 2, Tratnik 3, Jovanović 12 (6:6), Lapornik 15 (6:7), Marasović 2, Ponjavić 7 (3:4), Zagorac 20 (0:1), Vašl 8.
* Tajfun: M. Sebič 5, Lelić 19 (9:9), S. Sebič 2 (2:2), Zimić 19 (3:6), Bratož 2, Clark III 15 (1:2), Drobnjak 12 (3:4).
* Prosti meti: Zlatorog 15:18, Tajfun 18:23.
* Met za tri točke: Zlatorog 10:25 (Zagorac 4, Jovanović 2, Vašl 2, Lapornik, Tratnik), Tajfun 8:27 (Clark III 4, Lelić 2, Drobnjak, M. Sebič).
* Osebne napake: Zlatorog 23, Tajfun 19.
* Pet osebnih: Vašl (40.).