V zgolj zadnjih 24 urah smo med drugim izvedeli, da je zaradi dejanja Mavericksov jokala žena najbogatejšega med ameriškimi lastniki klubov, prvega moža najvrednejšega športnega kluba na svetu (Dallas Cowboysov) Jerryja Jonesa, in da se je o 'neumnoriti' (v prostem prevodu iz dumbass) menjavi predsednik ZDA Donalda Trump pogovarjal s predsednico italijanske vlade Giorgio Meloni. Več o slednjem na tej povezavi. Za kako neverjetno vročo in pomembno temo gre, pa priča tudi osrednja raziskava New York Timesa oziroma njegovega športnega podlistka The Athletic.
Ta po vsaki zaključeni tekmovalni celoti v kateri od ameriških profesionalnih lig tradicionalno organizira obsežne anonimne ankete, v katerih brez navajanja imen in priimkov bodisi košarkarje, bodisi trenerje, bodisi funkcionarje v ligi povpraša za mnenje o kateri od perečih tem. Da, uganili ste, tokrat o mnenju pod črto Dončićeve menjave in vsega, kar je sledilo. Pri čemer so ob zagotovljeni anonimnosti, a tudi zagotovljeni istovetnosti (jasno, New York Times je pač New York Times) o tem povprašali 150 košarkarjev iz vseh 30 NBA klubov.
Nekako po logiki 5 košarkarjev na klub, pri čemer naj bi bili zajeti vsi, ki v ligi približno kaj pomenijo. In rezultati? Po zagotovilu ameriških medijev na čelu z avtorjem raziskave, ga v vsej tej množici ni bilo takega, ki bi Nicu Harrisonu in njegovim somišljenikom pri Mavericksih dal prav. Še najbližje tej strani (a vendar daleč od nje) je bil peščica, ki je odgovorila kaj v slogu, da je še prezgodaj, da bi podali dokončno mnenje. Že naslednja stopnja odgovorov pa je bila, da lahko razumejo logiko Dallasa, a da tega sami ne bi storili in da je šlo za napako.
Vse ostalo - in pri tem gre za izrazito večino - pa je čudenje, kritiziranje, udrihanje. Igralci so opisovali, s kakšnim šokom so sprejeli novico (nekdo je celo dejal, da bo tako kot za 11. september vedno vedel, kje je bil in kaj je delal) in kako neverjetno se jim vse skupaj zdi še danes. Pri čemer je The Athletic kot najbolj izstopajoče mnenje v naslovu izpostavil, da je šlo za bogokletno dejanje, medtem ko je Dallas Morning News kot osrednji dallaški časnik izpostavil oznako psihotično.
Mnogi ameriški mediji so pri tem izpostavili kar nekaj izjav na to temo številnih izprašanih košarkarjev - precej nesmiselno bi bilo na tem mestu izdvojiti eno, dve ali tri. Morda še najbolje, da si na tej povezavi pogledate, kako je vse skupaj v najbolj obsežno zbirko zbral Sports Illustrated. Če obvladate angleški jezik, boste hitro prišli na svoj račun. Ostali pa si lahko pomagate z desnim klikom in lepoto googlovega prevajalnika ter uživate (in se verjetno vsaj po malem tudi naslajate) na tak način.