Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

0 26.07.2021 08:31:03

UAU, to je SLOVENIJAAAA! Kakšen začetek na igrah in kakšna LEKCIJA svetovnim podprvakom!

Košarkarji Slovenije so v 1. krogu olimpijskih iger v Tokiu (skupina C) premagali Argentino s 118:100 (32:24, 62:42, 88:66).

* Dvorana Saitama, brez gledalcev, sodniki: Anderson (ZDA), Rosso (Francija), Yu (Tajvan).
* Slovenija: Rupnik 4 (1:2), Nikolić 3, Prepelič 22 (6:7), Murić 3, Tobey 11 (1:1), Blažič 3, Dimec 5 (1:4), Dragić 7 (2:5), Čančar 12 (1:1), Dončić 48 (6:7).
* Argentina: Scola 23 (5:7), Campazzo 21 (4:5), Laprovittola 8 (4:4), Brussino 5, Bolmaro 2, Delia 7 (3:3), Deck 17, Vildoza 11 (5:6), Vaulet 4, Garino 2.
* Prosti meti: Slovenija 18:27, Argentina 21:25.
* Met za dve točki: Slovenija 26:41, Argentina 32:52.
* Met za tri točke: Slovenija 16:43 (Dončić 6, Prepelič 4, Rupnik, Nikolić, Murić, Blažič, Dragić, Čančar), Argentina 5:31 (Campazzo 3, Deck, Brussino).
* Skoki: Slovenija 59 (41 + 18), Argentina 32 (25 + 7).
* Osebne napake: Slovenija 29, Argentina 27.
* Pet osebnih: Tobey (36.), Murić (39.).

Luka Dončić in soigralci so v premiernem nastopu na olimpijskih igrah prikazali epsko predstavo. Slovenski virtuoz je v prvem polčasu dosegel polovico vseh točk Slovenije, torej 31, srečanje pa je končal pri 48 točkah. Tako je le za sedem točk zgrešil rekord olimpijskih iger, ki ga je leta 1988 proti Španiji postavil brazilski ostrostrelec Oscar Schmidt.

Je pa Dončić s tem postal rekorder po številu doseženih točk na eni tekmi v dresu reprezentance Slovenije. Iz igre je metal 18:29, za dve točki 12:15, za tri 6:14, s črte prostih metov pa 6:7. Ob tem je zbral 11 skokov (8 + 3), pet podaj (ob 6 izgubljenih žogah), tri blokade, nad njim pa so tekmeci naredili osem osebnih napak.

Klemen Prepelič je dodal 22 točk, 12 jih je dosegel Vlatko Čančar, Mike Tobey pa se je izkazal z 11 točkami in 14 skoki.

Ob visoki prednosti si je lahko selektor Aleksander Sekulić privoščil, da je v igro poslal vseh dvanajst igralcev. Med strelce se nista vpisala le Gregor Hrovat in Jakob Čebašek, vsaj eno trojko pa je zadelo osem košarkarjev.

Tekmo je Dončić odprl s tremi zaporednimi trojkami, tako da je semafor v Dvorani Saitama po dveh minutah kazal rezultat 12:5.

Argentina, ki je na začetku druge četrtine zaostajala s 24:35, se je sredi drugih desetih minut približala na 39:34. Tu pa se je hkrati njena zgodba tudi končala. Slovenija je naredila delni izid 14:2, prišla do 53:36 in polčas zaključila z dvajsetimi točkami razlike, predvsem pa kar 62 doseženimi točkami.

Toliko točk v prvem polčasu je neobičajno celo za ligo NBA, kjer polčas traja 24 minut, kaj šele za tako odmevno in pomembno tekmovanje, kot so olimpijske igre, in to proti ekipi, kot je Argentina. Gre namreč za svetovne podprvake iz 2019, olimpijske zmagovalce 2004 in srebrno reprezentanco z zadnjega prvenstva Amerik.

V drugem polčasu Slovenija ni bila več tako napadalno razpoložena - Dončić je v tretji četrtini dosegel le štiri točke, kljub temu pa je razlika še narasla. V 26. minuti se je povzpela na 79:52, v 27. pa na 30 točk (82:52), kar je bilo največja prednost na tekmi.

Slovenija nastopa v skupini C. Naslednja tekma jo čaka v četrtek ob 6.40 proti Japonski, zadnja v predtekmovanju pa 1. avgusta ob 10.20 s Španijo.

V četrtfinale se bosta uvrstili dve najboljši ekipi iz treh predtekmovalnih skupin ter dve tretjeuvrščeni. Četrtfinali so na sporedu 3. avgusta.