Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

0 17.11.2019 19:13:09

Oslabljene Slovenke odločno korakajo proti uvrstitvi na EP

ALESFEVZER.COM
Slovenske košarkarice so v drugem krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2021 (skupina A) premagale Bolgarijo z 72:64 (12:22, 31:34, 51:44).

Slovenke so tako z odliko opravile uvodno tretjino naloge na poti do tretje zaporedne uvrstitve na evropsko prvenstvo. Čeprav močno oslabljene, saj sta manjkali članici začetne peterke, poškodovani Eva Lisec in Shante Evans, so dvakrat zmagale.

V četrtek so v Celju premagale na papirju najmočnejšo ekipo v skupini, Grčijo, danes pa so bile na gostovanju v Sofiji boljše od Bolgarije z 72:64.

Kvalifikacije za eurobasket, ki bo v Španiji in Franciji, se bodo nadaljevale novembra 2020, ko bodo varovanke selektorja Damirja Grgića gostovale na Islandiji in v Grčiji.

Na evropsko prvenstvo se bodo uvrstile zmagovalke devetih kvalifikacijskih skupin ter pet najbolje drugouvrščenih reprezentanc.

Dvoboj ekip, ki sta v prvem krogu zmagali - Bolgarke so na Islandiji slavile s 84:69, je bil bolj izenačen, kot je bilo pričakovati. Za to so poskrbele Slovenke, ki so se tekme lotile premalo zbrano in agresivno, kar so domačinke izkoristile in na začetku druge četrtine prišle do prednosti 13 točk (25:12).

Slovenija je potrebovala kar nekaj časa, da je izpostavila ravnotežje (32:31), do prednosti, ki ji je omogočila mirno končnico, pa je po zaslugi individualne kakovosti prišla šele v zadnji četrtini (55:44). Slovenske košarkarice so tretjo četrtino dobile z 20:10, drugi polčas pa z 41:30.

Vseh deset igralk, na katere je lahko računal selektor Grgić - Aleksandra Krošelj zaradi težav s stopalom ni bila sposobna za igro, ob prihodu v Bolgarijo pa je zbolela Tina Cvijanovič - je stopilo na parket, med strelke pa se jih je vpisalo sedem.

Znova je izstopala Teja Oblak, ki je bila z 19 točkami prva strelka tekme. Na koš je iz igre vrgla kar 23-krat (7:17 za dve točki, 1:6 trojke), ob tem pa je imela osem skokov, pet ukradenih žog, štiri skoke, tri podaje in sedem izgubljenih žog.

Nika Barič je dosegla 13 točk (met iz igre 5:14, 6 podaj), dvanajst ob stoodstotnem metu jih je zbrala Tina Trebec (8 skokov), po deset pa sta jih prispevali Annamaria Prezelj (7 skokov) in Tina Jakovina (9 skokov).

Slovenska reprezentanca bo Sofijo zapustila v ponedeljek dopoldne. Nika Barič, Teja Oblak, Annamaria Prezelj, Tina Trebec in Eva Rupnik se bodo neposredno odpravile v svoje klubske sredine, preostanek reprezentance pa bo prek Frankfurta in Gradca prišel domov v večernih urah.

Bolgarija - Slovenija 64:72 (22:12, 34:31, 44:51)
* Dvorana Universiada, gledalcev 400, sodniki: Karabilecen (Turčija), Bittner (Nemčija), Deman (Francija).
* Bolgarija: Stojčeva 1 (1:1), Kočeva 10, H. Ivanova 15 (6:6), I. Kostova 8 (2:4), Dimitrova 12, Georgijeva 17 (5:9), Konstantinova 1 (1:2).
* Slovenija: Oblak 19 (2:2), Prezelj 10 (6:6), Seničar 2, Barič 13 (2:4), Jakovina 10, Friškovec 6, Trebec 12 (4:4).
* Prosti meti: Bolgarija 15:22, Slovenija 14:16.
* Met za tri točke: Bolgarija 7:22 (Kočeva 2, Dimitrova 2, I. Kostova 2, H. Ivanova), Slovenija 6:18 (Jakovina 2, Friškovec 2, Oblak, Barič).
* Osebne napake: Bolgarija 21, Slovenija 25.
* Pet osebnih: Trebec (37.), Prezelj (39.).