Velike spremembe v zmajevem gnezdu! Novo ime ...

0 25.11.2015 20:03:29

Slovenke kvalifikacije za EP začele z zmago v Litvi

KZS/Aljaž Močnik
Slovenska ženska reprezentanca je po izjemnem preobratu kvalifikacije za EuroBasket, ki ga bo leta 2017 gostila Češka, uspešno začela.

Srečanje proti Litvi, osmouvrščeni reprezentanci zadnjega evropskega prvenstva, ki je za las zgrešila polfinale, so Slovenke začele precej zadržano. Kljub temu so večino prvega polčasa držale pobudo.

Nekoliko so začele popuščati tik pred polčasom, kar so košarkarice z Baltika izkoristile in po šestih zaporednih točkah na odmor odšle s prednostjo 32:27. Domačinke so zadržane Slovenke kaznovale tudi na začetku drugih 20 minut. Na začetku 24. minute je Kamile Nacickaite s trojko prednost svoje izbrane vrste povišala že na 15 točk (42:27).

Visok zaostanek je dokončno prebudil izbranke selektorja Damirja Grgića, ki so nato prikazale popolnoma drugačen obraz. Z agresivno obrambo in hitrejšim napadom je Slovenija na krilih tria Maja Erkić, Nika Barič in Teja Oblak rezultat v naslednjih petih minutah izenačila na 42:42, izenačeno pa je bilo tudi pred zadnjo četrtino.

Slovenke so v zadnjem delu znova prevzele pobudo, odločilen pa je bil pobeg v 37. in 38. minuti, ko je slovenski voz znova povlekla kapetanka Erkićeva. Nekaj manj kot tri minute pred koncem je Eva Lisec po skoku v napadu zadela za 64:57, v nadaljevanju pa so s soigralkami dvoboj rutinirano pripeljale h koncu.

"Čestitke puncam in štabu. Držale smo se vseh navodil. Vmes se je videl padec v igri, ki pa smo ga hitro prebrodile. Bile smo potrpežljive, vedele, da vse izhaja iz obrambe. Ko se nam je odprl še met, je bilo vse v redu. Zmaga in dober začetek," je po tekmi povedala Erkićeva.

Kvalifikacije se bodo za Slovenke nadaljevale prihodnje leto. Najprej bodo 20. februarja v Celju gostile Latvijke, novembra pa bosta sledili še obe povratni tekmi z reprezentancama z Baltika.

Litva - Slovenija 64:73

(46:46, 32:27, 11:9)
Kedainiai - Arena Kedainiai. 1600 gledalcev. Sodniki: Panther (Nemčija), Andersson (Finska), Calik (Poljska).
LITVA: Solopova 4, Nacickaite 10 (2:2), Okockyte 8 (1:2), Petronyte 8 (2:2), Kuktiene 7 (1:2), Šulčiute 16 (3:4), Gutkauskaite 11.
SLOVENIJA: Oblak 16 (2:2), Zdolšek 2, Erkić 19 (1:2), Barič 11 (4:6), Piršič 9 (3:4), Lisec 12 (2:4), Trebec 4.
Prosti meti: Litva 9:14, Slovenija 12:18.
Met za tri točke: Litva 5:18 (Nacickaite 2, Okockyte, Šulčiute, Gutkauskaite), Slovenija 1:4 (Barič).
Osebne napake: Litva 19, Slovenija 20.
Pet osebnih napak: Lisec (40.).