Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ue
ue
10. 08. 2015 · 08:54
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Popravek na članek "Je nekdo hotel mastno zaslužiti?"

Grega Wernig

Po objavi članka "Je nekdo hotel mastno zaslužiti?" v celoti objavljamo še odgovor predsednika Organizacijskega odbora EP U18 Boruta Kopa.

Pošiljamo vam zahtevek za objavo popravka na članek »Je nekdo hotel mastno zaslužiti?«, ki ga je avtor Jurij Završnik 9. avgusta objavil na spletni strani Ekipa 24.

Avtor v omenjenem članku navaja številne neresnične podatke, ki neupravičeno mečejo slabo luč na organizacijo tega velikega športnega dogodka.

Skladno s pravili Fibe (Youth Event Manual) je vsaka država udeleženka evropskega prvenstva mlajših starostnih kategorij za uradno delegacijo, ki šteje 18, in ne 20 oseb, dolžna plačati bivanje (polni penzion s pijačo za igralce in štab ob obrokih, kar pomeni ustekleničena voda in sok za igralke ter kava ali čaj za strokovni štab) v višini 40 evrov na dan. Reprezentance, ki imajo v delegaciji več kot 18 članov, pa morajo zgolj za dodatne osebe v enoposteljni sobi plačati 85 evrov na dan (polni penzion), o čemer so bile vse sodelujoče federacije ter Fiba obveščene že v prvem biltenu, nekaj mesecev pred začetkom prvenstva, kar je običajna praksa na vseh košarkarskih prvenstvih. Na prvenstvu v Celju je dodatnih oseb v vseh reprezentancah skupaj 14, kar je v povprečju manj kot ena dodatna oseba na delegacijo. Samo za primerjavo navajamo cene dodatnih oseb na letošnjih in lanskih evropskih prvenstvih mlajših starostnih kategorij, kjer so sodelovale (sodelujejo) slovenske reprezentance.

Prvenstvo, prizorišče, cena dodatne osebe/dan
moški U-20 (2015), Italija, 130 EUR
moški U-20 (2014), Grčija, 140 EUR
moški U-18 (2015), Avstrija, 105 EUR
moški U-16 (2015), Bolgarija, 65 EUR
ženske U-18 (2014), Portugalska, 85 EUR
ženske U-16 (2014), Estonija, 85 EUR
ženske U-18 (2015), Slovenija, 85 EUR

Organizator mora na svoje stroške v celoti kriti tudi stroške uradnih oseb (sodniki, komisarji, kontrolorji sojenja in osebje Fibe). Prevedeno v številke, to pomeni, da bo organizator z razliko v ceni pri dodatnih osebah povrnil okoli 7000 evrov, kar je izjemno majhen odstotek celotnega proračuna prvenstva.

Glede na ceno, ki so jo za bivanje dolžne plačati reprezentance (40 evrov za polni penzion ter vsemi dodatki), je torej povsem jasno, da je v Sloveniji, sploh pa za hotele, v katerih bivajo reprezentance na tem evropskem prvenstvu, izjemno težko dobiti nastanitev po cenah, ki jih je določila Fiba.

Avtor zavaja javnost tudi s podatkom, da bi v celjskih hotelih Celeia in Evropa dobili nastanitev po bistveno nižjih cenah. Organizatorji prvenstva smo se že konec avgusta 2014 sestali z njunimi predstavniki. Z njihove strani smo 26. avgusta 2014 prejeli pisni odgovor, da morajo sodelovanje pri predlaganem povpraševanju za namestitev za evropsko prvenstvo zavrniti, dne 29. decembra 2014 pa smo iz hotela Celeia dobili ponudbo za bivanje v času EP po ceni 55 evrov (polni penzion brez pijače ob obrokih) z doplačilom parkirišča (6 evrov na dan) in s pogojem, da je v tem hotelu nastanjenih minimalno 40 oseb. Ta ponudba bistveno presega ceno, ki jo morajo plačati države udeleženke, kar, prevedeno v številke, pomeni, da bi za vsakega udeleženca organizator dnevno moral doplačati 15 evrov, kar pomeni, da bi bili organizatorji samo glede bivanja v minusu za več kot 56.000 evrov.

Pri organizaciji tako velikega dogodka je treba opozoriti na izjemno visoke stroške na številnih segmentih (namestitev uradnih oseb in osebja Fibe, vsi lokalni prevozi, prevozni stroški uradnih oseb ter njihove takse, priprava dvoran, varnostna služba, zdravstvena služba, čistilni servis, promocijski materiali in druge tiskovine, voda za treninge in tekme ter številni dodatni stroški).

Organizacijski odbor je v pripravo in izpeljavo tega, za slovensko žensko košarko velikega dogodka, vložil veliko naporov in izjemno veseli bomo, če bomo prvenstvo uspeli izpeljati z ničlo oziroma brez rdečih številk.

Borut Kop, predsednik OO EP za dekleta U-18