ps
12.09.2014 22:47:36

Jenkije bodo izzvali Srbi

Fiba

Tekmec ZDA v boju za zlato kolajno na svetovnem prvenstvu bo ekipa Srbije, ki je v drugem polfinalu z 90:85 premagala Francijo.

Lahko Srbija po letu 2002 spet pride v finale ali pa bo Francija sploh prvič doslej dobila kolajno na SP in se za povrh borila za zlato? Vprašanje, ki so si ga zastavljali ljubitelji košarke pred dvobojem tekmecev, ki sta tako navdušila v četrtfinalu.

Že začetek tekme je pokazal, da so ritem prejšnje tekme tudi na to prenesli le Srbi, medtem ko so bili Francozi neprepoznavni v primerjavi z dvobojem s Španci. Res pa je tudi, da igraš tako, kot ti dovoli tekmec ...

Spet je Miloš Teodosić briljantno vodil srbsko igro in ob tem še uspešno zadeval, že v prvi četrtini je dosegel osem točk. Ob tem so Srbi zelo dobro igrali v obrambi in to kljub temu, da so prvi prekršek storili šele na začetku zadnje minute. Srbija je vodila že z 20:10, Francija pa je uspela do konca prvih desetih minut znižati zaostanek.

A le za kratko, saj je bila druga četrtina Srbov še boljša kot uvodna. Že po dobrih dveh minutah je Miloš Raduljica zabil za 30:15, najvišja prednost v prvem polčasu pa je bila plus 18 na izteku 17. minute (43:25). Spet so uspeli galski petelini vsaj malo znižati razliko do odhoda v slačilnice, a stanje na parketu jim ob koreniti spremembi ni dajalo upanja za preobrat.

Pričakovali smo nalet Francije oziroma obrambo, s kakršno so uničili Špance, pa se slika ni kaj prida spremenila. Nikakor niso uspeli ustaviti Teodosića, ki je v prvih 20 minutah dosegel že 18 točk. Tudi če v tretji četrtini ni več tako zadeval, je še vedno izjemno kreiral napade Srbije, ki niti v enem trenutku ni prišla v težave proti francoski obrambi. Pred začetkom zadnjega dela igre je bila tako razlika še točko višja kot ob polčasu.

Trojka Evana Fournierja in zabijanje Nicolasa Batuma v uvodu sta nakazala francoski poskus na vse ali nič. Boljša obramba je sicer zahtevala osebne napake in hitro izpolnjen bonus, a vseeno so bili Srbi zdaj zmedeni in Fournier je s še eno trojko pet minut in pol do konca Francijo pripeljal le na štiri točke zaostanka (61:65).

A na sceno je takrat stopil Bogdan Bogdanović in s sedmimi zaporednimi točkami poskrbel, da Francija ni prišla še bližje, vsaj ne do zadnje minute. Thomas Heurtel je takrat zadel prosti met 18 sekund do konca za 84:82, na drugi strani pa je bil Nikola Kalinić uspešen obakrat. In ko so Francozi zgrešili svoj napad, Nemanja Bjelica pa spet  zadel oba prosta meta, je bilo upanja galskih petelinov konec.

ZDA - Srbija (nedelja, ob 21. uri)

Francija - Srbija 85:90  (15:21, 32:46, 46:61)

Dvorana Palača športov, gledalcev 13.000, sodniki: Christodolou (Grčija), Chiti (Argentina), Maranho (Brazilijia).
FRANCIJA: Heurtel 12 (5:6), Batum 35 (5:6), Diot 2, Lauvergne 4, Kahudi, Jackson 3, Fournier 10 (2:2), Pietrus, Gobert 4, Diaw 13, Tille, Gelabale 2.
SRBIJA: Teodosić 24 (1:2), Simonović 2 (2:2), Jović, Bogdanović 13 (3:4), Bjelica 10 (4:4), Marković 11 (0:1), Kalinić 8 (2:4), Birčević, Krstić 11 (3:4), Raduljica 11 (3:4), Katić, Štimac.
Prosti meti: Francija 12:14, Srbija 18:25.
Met za dve točki: Francija 14:30, Srbija 24:41.
Met za tri točke: Francija 15:33 (Heurtel, Batum 8, Jackson, Fournier 2, Diaw 3), Srbija 8:15 (Teodosić 5, Bogdanović 2, Marković).
Skoki: Francija 32 (9 + 23), Srbija 28 (3 + 25).
Osebne napake: Francija 20, Srbija 18.
Pet osebnih napak: Marković.