lp
lp
04.09.2014 23:32:40

Znani udeleženci in pari osmine finala

Znanih je vseh 16 reprezentanc, ki bodo igrale v osmini finala svetovnega prvenstva v Španiji. Med njimi tudi Slovenija.

V skupini A so Brazilci Egipt povsem nadigrali in šele na koncu, ko so Brazilci vidno spustili ritem, so Afričani ublažili polom. Na koncu je bil najboljši brazilski strelec Alejandro Barbosa z 22 točkami, pri Egiptu je Ibrahim Elgammal končal pri 16. V nadaljevanje se je težje, kot je pričakovala, uvrstila tudi evropska prvakinja Francija. V današnji zadnji predtekmovalni tekmi so se Francozi mučili z Iranci slovenskega selektorja Memija Bečirovića. Francozi so imeli precej enakomerno razporejene igralce s točkami, največ jih je dosegel Thomas Heurtel, pri Iranu pa sta izstopala Nikkhah Bahrami s 23 in Hamed Haddadi z 22 točkami. V večerni tekmi je Španija potrdila vlogo favorita in prepričljivo premagal Srbijo; prednost je bila sredi tekme že skoraj 30 točk, se vmes nekoliko stopila, a nazadnje je bilo vseeno 89:73. Pau Gasol je dal za domače 20 točk, Nenad Bjelica pa za Srbijo 19. SP že po predtekmovanju končujeta Iran in Egipt.

PARI OSMINE FINALA

ZDA - Mehika (sobota, ob 16. uri)
Francija - Hrvaška (sobota, ob 18. uri)
Dominikanska rep. - Slovenija (sobota, ob 20. uri)
Španija - Senegal (sobota, ob 22. uri)
N. Zelandija - Litva (nedelja, ob 16. uri)
Srbija - Grčija (nedelja, ob 18. uri)
Turčija - Avstralija (nedelja, ob 20. uri)
Brazilija - Argentina (nedelja, ob 22. uri)
Hrvaška v skupini B ni imela težav s Portorikom, slavila je s 103:82 in se uvrstila v nadaljevanje. Po začetnem vodstvu s 13:0 je Hrvaška le še zanesljivo pripeljala tekmo do konca, Bojan Bogdanović pa je dvoboj končal pri 23 točkah. Jose Juan Barea jih je poražence dosegel 20. Filipinci se poslavljajo od SP s prvo zmago. Dosegli so jo proti Senegalu po podaljšku. Andray Blatche in Jim Alapag sta si razdelila status najboljšega strelca pri zmagovalcih s po 18 točkami, pri Senegalu jih je Mohamed Faye dal 20. V zadnji tekmi je Grčija premagala Argentino z 79:71. Nick Calathes je bil z 18 točkami najboljši strelec Grčije, točko manj je za Argentino dosegel Luis Scola. Poleg Filipinov je konec SP še za Portoriko.

V skupini C so Američani z bolj ležernim začetkom Ukrajincem omogočili, da so bili v prvem polčasu povsem enakovredni, pozneje pa so favoriti pritisnili na plin in zanesljivo zmagali. Pri ZDA je bil prvi strelec James Harden s 17 točkami, Slava Kravcov jih je za Ukrajino zbral 15. Finska je po po tesnem porazu proti Novi Zelandiji izpadla, v napeti končnici je najprej Sasu Salin Fince približal le na točko zaostanka, toda zadnji napad so imeli Novozelandci, Mika Vukona pa je zadel odločilni prosti met. Pri zmagovalcih je Isaac Fotu dosegel 18 točk, pri Fincih pa je bil najboljši Gerald Lee s 17 točkami. V večerni tekmi je bila Dominikanska republika enakovreden tekmec Turčiji le v prvi četrtini, potem pa so Turki do polčasa prišli do + 18. Čeprav so na koncu popustili, zmaga ni bila vprašljiva (77:64), za Turke je največ točk, 15, zbral Oguz Savas, pri tekmecih pa Francisco Garcia 18.

V slovenski skupini D je dan začela Avstralija, ki si je do polčasa priigrala že 13 točk prednosti, potem pa afriškim prvakom Angolcem dovolila, da so naredili preobrat in zmagali. V angolski reprezentanci je blestel Yanick Moreira z 38 točkami in 15 skoki, v avstralski pa je bil najbolj učinkovit Chris Goulding z 22 točkami. V drugi tekmi te skupine je Mehika za uvrstitev na četrto mesto premagala Južno Korejo. Hector Hernandez pa je zmago začinil z dvojnim dvojčkom (16 točk, 11 skokov). Pri Koreji pa je Taejoong Moon prav tako zbral 16 točk. Kot zadnji sta na parket stopili Slovenija in Litva, slovenski košakarji pa so predvsem po zaslugi porazne zadnje četrtine izgubili s 67:64. Več TUKAJ. S SP se poslavljata Južna Koreja in Angola.

6. Južna Koreja 0-5

Z zvezdico (*) so označene reprezentance, ki so si zagotovile nastop v osmini finala.