lp
lp
30.08.2014 23:39:02

Poraz evropskih prvakov

Prvi dan svetovnega prvenstva je v eni zanimivejših tekem Brazilija na kolena spravila evropske prvake Francoze.

V skupini D, v kateri je tudi Slovenija, je Angola z 80:69 premagala Južno Korejo. Afričani so po prvi polovici dvoboja visoko vodili, potem pa v tretjem delu igre tekmecu dovolili, da se je povsem približal. Na koncu se je vendarle razpletlo po pričakovanju. Popoldnasko srečanje je pripadlo Slovencem, ki so lažje od pričakovanj opravili z Avstralijo. Več TUKAJ.
Potem ko so Mehičani celo dobili prvo četrtino, so v nadaljevanju zadnje tekme v tej skupini Litovci prevzeli pobudo in pričakovano dobili prvo tekmo.

V skupini A Srbija pričakovano ni imela nikakršnih težav z Egiptom, ki je ena slabših, če ne celo najslabša reprezentanca na prvenstvu. Povsem drugače je bilo v dvoboju med Francijo in Brazilijo. Medtem ko je evropskim prvakom pripadla druga in tretja četrtina, so južnoameričani bolje začeli in tudi končali srečanje. V sploh zadnji tekmi prvega kroga je domača Španija upravičila vlogo izrazitega favorita in proti Iranu slovenskega selektorja Memija Bečirovića dobila vse štiri četrtine - za skupnih 30 točk razlike.

V skupini B se je Hrvaška dolgo mučila s Filipinci in jih premagala šele po podaljšku z 81:78. Azijska reprezentanca, ki ima v svojih vrstah igralca iz lige NBA, Američana Andreyja Blatcha (Brooklyn Nets), je imela v rednem delu celo napad za zmago, vendar je Jeff Chan zgrešil met za tri točke. V dodatnih petih minutah so favorizirani Hrvati vendarle - predvsem z dobrim izvajanjem prostih metov Bojana Bogdanovića - dosegli pričakovano zmago. Na drugi tekmi so Argentinci brez večjih težav odpravili Portoriko. Tudi Grki so proti Senegalu hitro postavili stvari na svoje mesto in do konca tekme le še vzdrževali prednost.

V skupini C je Ukrajina z 72:62 ugnala Dominikansko republiko. Na drugi tekmi so Turki dolgo lovili Novo Zelandijo, v tesni končnici pa bili spretnejši in srečnejši (76:73). Ameriški košarkarji na tekmi s Finci niso pokazali milosti in na koncu slavili z 59 točkami prednosti, kar pa je še vedno za 33 točk manj od rekorda svetovnih prvenstev (Sovjetska zvezda je leta 1974 v Portoriku premagala Centralno afriško republiko s 140:48). Sasu Salin, ki je ostal na ničli, in soigralci so v drugi četrtini dosegli le dve točki.