Hitro čas beži, kdo bi si mislil, da je minilo že več kot dvajset let odkar je v ligi NBA prišel princ, ki je pozneje postal kralj.
Bil je prvi izbor nabora 2003, v najmočnejši ligi pa je debitiral konec oktobra istega leta. Če so številni "sošolci" s tistega nabora kot denimo Dwyane Wade, Carmelo Anthony, Chris Bosh in Sani Bečirović že nekaj časa v penziji, drugi izbor Darko Miličić pa se je že pred ducat leti raje posvetil četništvu in sadjarstvu, on vztraja. Dvaindvajset sezon in štejemo dalje.
Da, najboljša leta so že mimo, oče čas pač ne prizanaša nikomur, niti največjim ne, toda podobno kot Cristiana Ronalda, ki bo štirideseto svečko upihnil v začetku februarja, ga ljubezen in strast do igre še nista minila. Kot tudi ne lakota po tekmovanju, po zmagah. A če je CR7 na jesen kariere z biancom čekom v žepu odšel v penzionersko ligo, pa LBJ23 vztraja v najmočnejši ligi tam zunaj. In se po vseh teh letih še vedno enakovredno kosa tudi s po še enkrat mlajšimi tekmeci.
Kralj (še) ne da prestola. 23,5 točke, 7,9 skoka in 9 podaj na tekmo. Njegovo povprečje v letošnji sezoni v trenutku, ko je zakorakal v peto desetletje. »Na nek način je čudo narave. Bil sem v bližini veliko odličnih igralcev in on je eden najbolj delavnih igralcev, kar sem jih videl. Ne vzame si prostega dne. Zdi se, da si ne vzame prostega popoldneva. Vedno dela na nekem delu telesa,« je o njem dejal komisar lige Adam Silver.
Fant iz Akrona v Ohiu, ki je danes institucija
Že nekaj časa noben seznam najboljših košarkarjev vseh časov ne more miniti brez omembe njegovega imena. Imeli ga radi ali ne, in tudi takšnih ne manjka, številke ne lažejo. Večkrat je nastopil v velikem finalu kot pa 27 ekip v ligi. Le Lakersi (32), Celticsi (23) in Warriorsi (12) so v finalu nastopili večkrat kot danes 40-letnik. Fant iz Akrona v Ohiu, ki je danes institucija. Ter inspiracija na in izven igrišča.
Če se osredotočimo zgolj na igrišče, praktično ni posamične nagrade, ki je skozi leta ne bi osvojil. Nekatere po večkrat. Štirikrat je bil MVP lige (2009, 2010, 2012, 2013), štirikrat je bil MVP velikega finala (2012, 2013, 2016, 2020) in trikrat je bil MVP All-Star tekme (2006, 2008, 2018). Na tekmi vseh zvezd je zaigral rekordnih dvajsetkrat, v prvo postavo lige pa je bil izbran rekordnih trinajstkrat. Je prvi v ligi NBA, ki je tekom kariere samo s plačo zaslužil več kot milijardo dolarjev. Mimogrede, del te vsote je vložil tudi v nakup delnic FC Liverpoola.
Pri tem je postavil nekatere rekorde, ki bodo še dolgo ostali nedotakljivi. Tista po številu točk in številu minut prebitih na parketu denimo. Naravnost neverjetno zveni tudi podatek, da je na 1221 tekmah zapored dosegel dvomestno število točk. Velika serija, ki se je začela januarja 2007 in ki slabih 18 let kasneje še vedno traja. Je tudi edini košarkar v zgodovini, ki je proti vsem 30 ekipam v ligi na vsaj eni izmed tekem dosegel 40 ali več točk. V letošnji sezoni mu je uspelo še nekaj, kar pred njim ni nikomur. V ligi NBA je zaigral skupaj s sinom.
In, kar je najpomembnejše, tu so potem še štirje prstani ter tri olimpijske zlate kolajne. Nekateri bodo dejali, da je zaradi vsega naštetega danes prvi do njegovega visočanstva Michaela Jordana, »zaostanek« za Jordanom pa je iz leta v leto, iz sezone v sezono manjši. Morda bo to že kmalu bolj stvar okusa in/ali sogovornika, njegov obraz v vsakem primeru že danes krasi košarkarski Mount Rushmore.
In ni še končal. Ogenj še ni ugasnil. Ne namerava iti mirno v tiho noč, gori in divja ob koncu dneva, besni proti ugašanju luči, če si sposodimo verze velškega poeta Dylana Thomasa. Usoda je hotela, da bo prvo tekmo kot 40-letnik odigral prav proti Clevelandu, v dresu katerega se je vse skupaj začelo.
V vsakem primeru vse najboljše in še na mnogo let, LeBron James.