Pritisk na stratega zmajev zagotovo ni majhen. Tudi sam dobro ve, da vodilni možje v Stožicah od njega pričakujejo osvojitev lovorike, in to bi se lahko pokazalo v povečani nervozi, slednja pa bi pripeljala do prejetih tehničnih napak. Toda sam ima drugačno razlago.
9
tehničnih napak je Olimpija dobila v 26 krogih lige ABA, v dveh lige za prvaka že štiri.
12
tehničnih napak so sodniki prisodili na šestih tekmah uvodnih dveh krogov lige za prvaka.
"V soboto se sploh nisem kaj posebej odzval. Normalno sem komuniciral, a takoj dobil tehnično. Delegatu na tekmi s Krko sem povedal, da sem bil v vlogi iranskega selektorja na dveh azijskih prvenstvih in svetovnem prvenstvu, pa nisem dobil niti ene tehnične napake, tu pa v dveh krogih že dve. To pomeni, da je nekaj narobe z njimi," je prst uperil v sodnike.
Blagajno treba napolniti
Pravila sodnikom gotovo dajejo prav pri dosojanju tehničnih napak. Prigovarjanje ni dovoljeno, protesti se sankcionirajo, simuliranje prekrškov prav tako. A eno so mrtve črke na papirju, drugo pa dejanske situacije na igrišču. Vsako širjenje rok in vsaka izgovorjena beseda na tekmi ne bi smela biti takoj označena za prekršek za tehnično napako. Igralci in trenerji so ne nazadnje ljudje, in ne roboti, v žaru boja, posebej na tekmah z veliko napetosti, pa se včasih izreče tudi kakšna beseda ali naredi gesta preveč. Toda to še ne pomeni, da je treba roki takoj postaviti v položaj črke T, tudi sodniki morajo imeti pravo mero občutka za igro in se ne držati pravil kot pijanec plota. Sicer bodo deležni še več takšnih zbadljivk, kot jih je bilo mogoče slišati zadnjič v Stožicah, da je blagajno KZS pač treba napolniti. In tehnična napaka, ki jo prejme igralec zaradi simuliranja osebne napake, pomeni 50 evrov, zaradi nespoštljive komunikacije s sodnikom mora plačati 100 evrov, trenerji za slednjo prispevajo 200 evrov ...
Bečirovića posebej moti obnašanje delivcev pravice. "Sploh se nočejo pogovarjati. Mislim, da smo vsi skupaj del košarkarske predstave. Če za kakšno stvar vprašam, zakaj je tako, mi lahko lepo odgovori, ne pa, da me ignorira in teče mimo mene," je strateg Ljubljančanov najbolj izpostavil odsotnost občasne izmenjave besed med njim in sodniki.
"Naj rečejo na primer 'storil je prestop', pa bom rekel 'v redu', ne pa, da le grozijo. To ni v redu za slovensko košarko. Saj smo vendarle vsi skupaj akterji tekme in sam nikakor nisem problematičen, ne vpijem in nikogar ne žalim," se Bečiroviću po sobotni zmagi nad Krko ni zdelo najbolj prav, da je prejel tehnično napako.
In ni bil edini v taboru Olimpije. Dobila sta jo tudi njegova varovanca Klemen Prepelič in Marko Marinović. Skupaj torej tri tehnične napake na eni tekmi, z Bečirovićevo iz Grosupljega štiri na dveh. To je skoraj polovica vseh tistih, ki jih je Olimpija prejela v 26 krogih lige ABA, ko so ji sodniki devetkrat prisodili takšno kazen.
V slovenski ligi Nikolova nisem mogel postaviti na položaj nizkega centra, ker preprosto nad njim niso piskali prekrškov. In s tem izgubiš taktično različico, ker pustijo, da igralca držijo, porivajo, ter tega ne sankcionirajo.
"V ligi ABA je sojenje zelo dobro, prav tako sodniki. Tu pa je nekakšna mešanica in nekateri sodniki se malo lovijo," o tem pravi Bečirović in dodaja, da je najlažje igrati v evroligi: "Ker je košarka v njej najbolj čista. Bolj kot greš v nižje lige, bolj je igra groba. V slovenski ligi Nikolova nisem mogel postaviti na položaj nizkega centra, ker preprosto nad njim niso piskali prekrškov. In s tem izgubiš taktično različico, ker pustijo, da igralca držijo, porivajo, ter tega ne sankcionirajo. Potem ni čiste košarke. Na to bi se sodniki morali bolj osredotočiti, ne pa na tehnične napake ali na simuliranje osebnih napak," meni trener Olimpije.