Ekipa
© 2026 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ma
ma
28. 04. 2026 · 13:45
Deli članek:

Tadej Pogačar izbral šport pred denarjem. Zato je pravi šampion

Profimedia

Tadej Pogačar bo prvič nastopil na Dirki po Romandiji.

Le dva dni po dirki in še eni veličastni predstavi na Liege–Bastogne–Liege bomo Tadeja Pogačarja znova videli na delu. Prvič bo nastopil na Dirki po Romandiji. Nastop svetovnega prvaka je dobrodošlo darilo za organizatorje, ki se soočajo s finančnimi težavami in so ostali brez štirih ekip svetovne serije.

Skoraj vsak organizator si želi najboljšega koelsarja 21. stoletja na startni listi, a to uspe le redkim. Še bolj kot v prejšnjih letih si Pogi zelo selektivno izbira svoj tekmovalni program. V letošnji sezoni je nastopil na vsega petih enodnevnih dirkah: Strade Bianche, Milan–San Remo, Flandrija, Pariz–Roubaix in nedeljski Liege–Bastogne–Liege. Zdaj sledi še prva etapna dirka v letu 2026, ki je na nek način začetek operacije Tour 2026.


Obrniti igrico

Nobena skrivnost ni, da želi Pogačar kompletirati kolesarstvo oziroma obrniti igrico. Povedano drugače, želi slaviti na vseh pomembnejših dirkah tam zunaj. Po spomenikih bo pozornost zdaj obrnil proti etapnim dirkam.

Od sedmih najprestižnejših enotedenskih dirk je že dobil Tirreno-Adriatico, Pariz-Nica, Katalonija in Kriterij Dofineja, do popolne kolekcije pa mu manjkajo Baskija, Romandija in Švica. Ta teden bo poskušal odkljukati Romandijo, sredi junija pa bržkone še Švico, ki bo generalka pred TdF.

Direktor Dirke poRomandiji Richard Chassot razkriva, da za njegov prihod niso potrebovali ponuditi posebnih privilegijev. Kot je dejal v pogovoru za portal Wielerflits, je do Pogačarjeve udeležbe prišlo povsem naravno, brez finančnih spodbud. "Nikakor. Nikoli niso ničesar zahtevali, poleg tega tega niti ne bi mogli ponuditi. Pred leti smo sicer dobili zahtevo za plačilo startnine Lancu Armstrongu, a smo jo zavrnili. Pri Pogačarju je bilo drugače: povedali so, da želi zmagati in da so pripravljeni pomagati tudi pri promociji dirke."

V zameno želijo organizatorji ponuditi vrhunsko dirko. "Vsako leto zagotovimo zelo dobre hotele, minimalne transferje in trase, ki trajajo največ štiri ure in pol. Etape so intenzivne, a omogočajo tudi regeneracijo. To je naša vizitka – in upam, da se prav zato kolesarji radi vračajo."

V Švici veliko Slovencev

Pogačarjev prihod je za organizacijo še posebej pomemben, saj se soočajo s finančnimi izzivi. Večkratni zmagovalec dirke Tour de France in svetovni prvak prinaša večjo prepoznavnost. "Če zmaga, bomo zagotovo deležni več pozornosti, morda pa bodo tudi sponzorji hitreje poklicali. Takšni kolesarji vzbujajo širše zanimanje – še bolj kot prejšnje generacije, tudi na družbenih omrežjih in v medijih."

"Zanimivo je tudi, da v Švici živi veliko Slovencev," dodaja Chassot. "Veliko ljudi si ga želi videti v živo. Ker nismo Tour de France, je dostop nekoliko lažji, čeprav seveda skrbimo za varnost kolesarjev. Za tiste, ki želijo Pogačarja videti od blizu – na klancu ali v kronometru – je Romandija idealna."