Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
gv
gv
15. 09. 2025 · 09:27
Deli članek:

Protestnikom v obraz, kar so naredili najboljši na Vuelti, je obkrožilo svet (video)

Najboljši kolesarji na Dirki po Španiji vendarle niso ostali brez ceremonije.

Dogajanje na letošnji Dirki po Španiji je bilo kaotično, na trenutke celo nevarno za kolesarje. Organizatorji so morali celo odpovedati zadnjo etapo v Madridu zaradi težav s protestniki. Zmagovalec je tako brez prečkanja ciljne črte v španski prestolnici postal Danec Jonas Vingegaard.

Večje število propalestinskih protestnikov je v nedeljo povsem zablokiralo dostop do ciljne črte, ki bi jo morali kolesarji prepeljati večkrat. Protestniki so zasedli tudi ceste okoli trga Cibeles.

Organizatorji so bili primorani odpovedati zadnjo etapo in tudi vse ceremonije po dirki na trgu Cibeles, zaradi česar so bili prikrajšani predvsem kolesarji, ki so tri tedne dirkali od Torina do Madrida.

Skupni zmagovalec je postal Vingegaard (Visma-Lease a Bike), ki je imel na koncu 1:16 minute naskoka pred Portugalcem Joaom Almeido (UAE Team Emirates-XRG). Tretje mesto je pripadlo Britancu Tomu Pidcocku (Q36,5), ki je za svojo prvo uvrstitev med najboljše tri na tritedenskih dirkah zaostal 3:11 minute.

Najboljši mladi kolesar je postal Američan Matthew Riccitello (Israel-Premier Tech), šele tretji Američan z belo majico na tritedenskih dirkah po Andrewu Hampstenu (Tour, 1988) in Tejayu van Garderenu (Tour, 2012).

Najboljši hribolazec je postal Avstralec Jay Vine (UAE Team Emirates-XRG), ki je tesno premagal Vingegaarda. Danec je bil drugi tudi v razvrstitvi za zeleno majico oziroma najboljšega po točkah. Premagal ga je le rojak Mads Pedersen (Lidl-Trek), ki je bil najboljši v tej razvrstitvi tudi letošnji na dirki po Italiji.

Najboljša ekipa so postali emirati, pri katerih je tri tedne v vlogi pomočnika deloval Domen Novak.

Ceremonija za najboljše malce drugače

Ker so morali organizatorji odpovedati ceremonijo za najboljše, so se morali kolesarji znajti kar sami. Ekipe so se med seboj dogovorile, da slovesnost vendarle bo, pred hotelom, v katerem so bili nastanjeni kolesarji, pa so iz škatel sestavili zmagovalni oder, na avtomobil pa naslonili transparent z vsemi sponzorji.

Prisotni so bili vsi zgoraj našteti zmagovalci, manjkal ni niti šampanjec, ki v takšnih trenutkih enostavno ne  sme manjkati. Sledila je prha, prizori pa so hitro obkrožili svet.

"Zabaven oder za zmagovalce, eden najbolj posebnih, kar sem jih doživel v svoji karieri. Moram priznati, da sem razočaran, ker ne slavimo v središču Madrida, ampak tudi to nekaj šteje. Je drugače, ampak še zmeraj odlično," je za špansko televizijo po zabavi pred hotelom povedal skupni zmagovalec Vingegaard.