Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

Barbara Kavčič
0 18.12.2023 08:57:29

Mladi risi bodo čez leto dni igrala v diviziji višje: Zlat zaključek zlatega tedna

HZS/DOMEN JANČIČ
Prva slovenska reprezentanca, ki je odprla letošnjo reprezentančno sezono, je to storila na najboljši možni način. Risi do 20 let so izkoristili prednost domačega igrišča na Bledu in v velikem finalu, na zadnji tekmi svetovnega prvenstva divizije 1B, po srditem in evforičnem boju premagali še zadnjo prepreko za preboj v višji razred, odlično Ukrajino.

Slovenija - Ukrajina 5:3 (1:0, 2:3, 2:0)
Bled – Športna dvorana. 600 gledalcev. Glavna sodnika: Doiron (Kanada) in Wuorenheimo (Finska). Linijska sodnika: Heinen (ZDA) in Stanzel (Slovaška).
Strelci: 1:0 Sitar (Sever, Hebar, 13.), 2:0 Crnkić (Žeželj, Beričič, 21.), 2:1 Šamardin (Kriklia, Sidorenko, 23.), 2:2 Sidorenko (35.), 2:3 Simčuk (Pazi, Dahnovski, 39.), 3:3 Sever (Sitar, Langus, 40.), 4:3 Sitar (Langus, 42.), 5:3 Špari Leben (Črepinšek, Mak. Perčič, 45.).
Kazenske minute: Slovenija 12 + 10 (Kumanović), Ukrajina 13 + 20 (Ceciura), +10 (Sidorenko), +10 (Jacišin).

SLOVENIJA U-20: Kavčič (60:00), Dukarič; Hebar, Mak. Perčič, Langus, Sitar, Sever; Podrekar, Šlibar, Žeželj, Beričič, Crnkić; Bohinc, Turšič Sečkar, Mahmutović, Lesničar, Kumanović; Frešer, Črepinšek, Špari Leben, Mat. Perčič, Petrovič. Selektor: Mitja Šivic.

"Ukrajinci so že pravi 'dedci', včasih sem se ta teden vprašal, ali nekateri sploh spadajo v to starostno kategorijo,"
nam je pred zadnjim, odločilnim srečanjem na Bledu dejal selektor Mitja Šivic. "So ekstremno delovni, hitri, agresivni v duelih, nepopustljivi kot nekakšne kamikaze. Čaka nas precej drugačna tekma kot so bile vse prejšnje," je še dodal šef slovenske klopi.

In je res bila. Nedvomno najboljša tekma celotnega turnirja, boj dveh najboljših reprezentanc, veliki finale, ki smo na že pred turnirjem pričakovali.

slovenija reprezentanca u20 23

Ukrajinci so takoj v startu pokazali, da se Šivic niti malo ni motil. Agresivna Ukrajina je boljše startala v tekmo, bila več pri ploščku, dajala tempo igri, vratar Slovenije Lan Kavčič se je dobro ogrel, a bil izredno zanesljiv. Ko je po uvodnih minutah pritisk gostov, ki igrali tudi v power playu, a so se mladi risi izredno dobro te prednosti tekmeca, pojenjal, je tudi naša izbrana vrsta postajala boljša, hitrejša, predvsem pa pogumnejša. Rezultat tega je bilo vodstvo mladih risov v 13. minuti, ko je Filip Sitar kronal samostojni prodor čez več kot polovico ledene ploskve. Škoda, da Slovenija v prvi tretjini ni nato izkoristila kar minuto in 26 sekund igre z dvema igralcema več, tudi Ukrajinci so pokazali, da znajo še kako dobro opravljati obrambne naloge.

Prenizko za zaključke
Start v drugi del nato ne bi mogel biti boljši za rise, ki so le po 37 sekundah igre po akciji z bulija vodstvo povišali, fantastično je podal Miha Beričič, Mai Crnkić pa je dvorano na Bledu spravil na noge. A vodstvo je bilo prenizko, da bi že delali zaključke, in še pred koncem druge tretjine se je vse obrnilo na glavo in nato še nazaj. Le slabi dve minuti kasneje so namreč Ukrajinci prvič premagali Kavčiča, ki ploščka po strelu z modre črte ni videl. Slovenski vratar se je nato izkazal po "soli" enega Ukrajincev, pa tudi na sredi tekme, ko je Ukrajina kar minuto in 36 sekund igrala z dvema igralcema več na ledu. Bojeviti Slovenci so odlično branili svoj gol, potrpeli tudi, ko jih je zadel kakšen plošček, in se prek te ovire prebili.

Nato so sledile ukrajinske minute. Dobrih pet do konca tretjine je iz težkega položaja iz polprotinapada izenačil Mikita Sidorenko, le 96 sekund pred drugo sireno so Ukrajinci šokirali vse in povedli v gneči pred golom. A to ni bil zadnji gol v tretjini, Mark Sever je zgolj 46 sekund pred koncem tretjine iz strani, skoraj poravnan z golovo črto, natančno zadel za novo izenačenje in napovedal izredno zadnjo tretjino zadnjega obračuna svetovnega prvenstva na Bledu.

Še dva in celo pretep
In tako je tudi bilo. Izreden boj za vsak plošček, vsak centimeter ledu in ograde, na kateri so se mladi hokejisti skorajda »klali«. Nato pa gol, ki je poskrbel za novo slovensko upanje na selitev v višjo divizijo, ko so Ukrajinci naredili napako in plošček poslali neposredno palico Naceta Langusa, ki ga je podaljšal do Sitarja, ki je v 42. spet poskrbel za vodstvo risov. Strasti se niso niti malo pomirile, ko so Slovenci še enkrat udarili, slabi dve minuti kasneje je Žan Špari Leben, eden najmlajših članov naše reprezentance, dosegel svoj prvi zadetek na SP in to potem, ko je sijajno preigral ukrajinskega branilca.

Vse do zadnjih sekund smo spremljali noro tekmo, katere niti so vseskozi v rokah imeli Slovenci in ne glede na vse provokacije, celo pretep smo videli v zadnjih sekundah, je naša »dvajsetica« zmagoslavno zaključila turnir in se nato ob zlatu pohvalila še z najboljšim vratarjem turnirja, Lanom Kavčičev in najboljšim branilcem, Tianom Hebarjem.

Vsi izidi na SP: Estonija – Italija 1:5 (0:2, 1:2, 0:1), Poljska – Ukrajina 1:5 (0:1, 0:1, 1:3),
Hrvaška – Slovenija 0:7 (0:1, 0:4, 0:2), Ukrajina – Estonija 5:1 (0:1, 1:0, 4:0),
Italija – Hrvaška 11:2 (3:0, 6:2, 2:0), Slovenija – Poljska 3:0 (1:0, 2:0, 0:0),
Hrvaška – Poljska 5:4 (0:0, 1:2, 3:2; 0:0) – po kazenskih strelih,
Slovenija – Estonija 5:2 (2:0, 2:1, 1:1), Ukrajina – Italija 5:4 (1:1, 1:3, 2:0; 1:0) – podaljšek,
Estonija – Hrvaška 8:3 (4:0, 2:3, 2:0), Italija – Poljska 3:4 (1:2, 2:0, 0:2),
Slovenija – Ukrajina 5:3 (1:0, 2:3, 2:0)

6. Hrvaška   5  0  4  1  0  12:35  2
Legenda: število tekem, število zmag (tri točke), število porazov (nič točk), število zmag po podaljšku
ali kazenskih strelih (dve točki), število porazov po podaljšku ali kazenskih strelih (ena točka),