Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
26. 04. 2025 · 11:00
Deli članek:

"Andrea Massi ni primerna izbira za smučarskega trenerja!" meni vodja slovenskega smučanja

alesfevzer.com

Počasi se sestavljajo ekipe za novo sezono 2025/26 v alpskem smučanju. Ampak res počasi. Pri moških je že skoraj vse zaključeno, pri ženskah pa je še precej lukenj.

Z moškimi je vse precej lažje, saj so trenerske ekipe za novo sezono praktično zapečatene. Pogodbe sicer še niso podpisane (trenerji imajo pogodbe za preteklo sezono do konca aprila 2025), a vendar je mozaik sestavljen. Moška ekipa za hitre discipline bo ostala enaka – Aleš Brezavšček kot glavni trener, pomočnika Natko Zrnčić Dim in po novem še Jaka Korenčan ter fizioterapevt in serviserji. Brezavščkova ekipa, ki je tako zablestela v sezoni 2024/25, bo tako okrepljena s štirimi rokami, kar si glede na rezultate zagotovo zasluži. V sezoni 2024/25 so delali na higienskem minimumu in dosegli odlične rezultate – predvsem Miha Hrobat, precej je napredoval tudi Nejc Naraločnik, Martin Čater pa je imel preblisk, ki bi ga rad v novi sezoni čim večkrat ponavljal. Tudi najboljši slovenski veleslalomist Žan Kranjec ekipe ne bo spreminjal in bo nadaljeval z Miho Verdnikom in ostalimi.

alesfevzer.com



Zapleteno
Med pogovorom in razglabljanji o slovenskem smučarskem vozlišču je Andrea Massi najprej klical predsednika Janeza Bijola, potem pa še šefa stroke Dušana Blažiča (zanimivo, da imata oba sina v slovenski reprezentanci – eden v nogometni in drugi v košarkarski). Je prav, da Massi, svetovalec v ekipi Andreje Slokar, kliče predsednika panoge? Je skušal nekdanji vodja ekipe Team to aMaze vplivati na odločitve pri izbiri trenerjev pri ženskah? Je prav, da so posamezni trenerji tekmovalk klicali vodjo panoge in poskušali izsiljevati ali vsaj pritiskati? Hm!? Vse mora biti jasno v naprej in tega se je treba tudi držati. Odgovorni so hoteli, da bi se končno sestavila ženska ekipa v tehničnih disciplinah, ki bi delovala skupaj, pod eno streho. Iskali so tudi trenerje iz tujine, ker so hoteli ekipo Leone (Andreja Slokar) na vsak način priključiti ostalima dvema, a bolj verjetno je, da do tega ne bo prišlo in bosta Neja Dvornik in Ana Bucik Jogan delovali skupaj, Slokarjeva pa še vedno po svoje. Ker lahko. Nastala pa bo težava, če bo Slokarjeva vztrajala pri samostojni ekipi, saj ne izpolnjuje kriterijev za samostojni ekipo in je zveza ne bo financirana v taki meri, da bi lahko pokrila vse stroške.

Inst


Kljub vsemu imajo odgovorni kandidata za glavnega trenerja, a pogovori še niso tako daleč, da bi lahko ime delili z javnostjo. Zanimivo, da ima vodja panoge Matjaž Šarabon precej slabo mnenje o Massiju kot smučarskem trenerju, saj ga vidi izključno kot kondicijskega trenerja: "Andreo Massija vidim kot kondicijskega trenerja v katerikoli ekipi. Mislim pa, da ne bi bil primerna izbira za smučarskega trenerja," je dejal Šarabon. 

Z Ilko Štuhec je zveza dogovorjena, da prispeva pavšalni znesek, Mariborčanka pa poskrbi za svojo ekipo. Ilka naj bi se strinjala s tem, da če so stroški višji od tega, kar prispeva zveza, jih potem pokrije ona sama. Vsaj tako pravi vodja panoge.

3,9
milijona evrov naj bi bil proračun za panogo alpsko smučanje v olimpijski sezoni 2025/26.


Telovadnica
Največja težava alpskega smučanja v Sloveniji je še vedno primeren prostor za trening, kar v veliki meri onemogoča razvoj predvsem mladih oziroma precej povečuje stroške trenažnega procesa. Tudi zato je predsednik poudaril, da je za njih zelo pomembno, da so podpisali deset pogodb s smučarskimi centri, kjer lahko za primerno nadomestilo trenirajo reprezentančne ekipe. Zanimivo, da gredo slovenskim reprezentančnim ekipam zelo na roko bližnja avstrijska smučišča, na slovenskih pa še vedno zelo težko dobijo pravi poligon za treninge, saj so rekreativni smučarji vedno na prvem mestu. Brez zadovoljive rešitve (trije poligoni v Kranjski Gori in še nekaj regionalnih prog), ki jo iščejo tudi s pomočjo države, pa je alpsko smučanje na poti počasnega umiranja (svoje 'telovadnice' imajo tako smučarski skoki, smučarski teki, biatlon in tudi deskanje – Kranj, Planica, Pokljuka, Rogla).

22.

maja bo seja odbora panoge za alpsko smučanje, osem dni kasneje pa še seja zbora (skupščina) panoge, na katerem naj bi bili potrjene sestave vseh reprezentanc.

Zavezanost ciljem

Poleg ekipe svetovnega in evropskega pokala, so ustanovili tudi C ekipe v treh ravneh – C ekipo prvega ranga bo zveza v celoti pokrila (v njej je po pet smučarjev in smučark), ekipo drugega ranga bo pokrila 50-odstotno, ekipi tretjega ranga pa bo zveza pokrila stroške treh trenerjev po regijah. S tem so na zvezi dejansko začeli uresničevati načrt prestrukturiranja piramide slovenskega smučanja in dajati poudarek otroškemu in mladinskemu smučanju. Predsednik panoge poskuša zvezi približati tudi klube, a je tam tako kot v še veliko drugih športih, vse prepuščeno stihiji in premožnim staršem, ki se potem vtikajo v vse, tudi v strokovno delo. Na zvezi so tako prišli do zaključka, da z delom v klubih ne morejo spraviti tekmovalcev do evropskega pokala.

Profimedia


Šarabon je sezono 2024/25 ocenil kot uspešno, čeprav ... O tem bi se seveda lahko pogovarjali tedne in tedne, vprašanje pa je tudi s kakšnega stališča gledaš na rezultate. Šarabon je zadolžen tudi ali predvsem za finančno delovanje panoge in sezono bodo končali s pozitivno ničlo ter hkrati odplačali 200 tisoč evrov dolga. Za novo sezono naj bi bil proračun malce višji, a še vedno manjka nekaj denarja za zagotavljanje minimalnih standardov za delovanje ekip. Manjkajoča sredstva naj bi dobili od sponzorjev in krovne zveze. Kljub vsemu v Sloveniji na zvezi niso sposobni držati stika z največjimi (Švica, Avstrija, Italija) predvsem po vlaganjih v ta šport. Zaradi tega bodo morali po sezoni 2025/26, ko se bo končal štiriletni olimpijski ciklus, razmisliti o tem, da bi šli v Sloveniji na drugačen koncept delovanja vrhunskega smučanja (hrvaški model?).

alesfevzer.com

"V sezoni 2025/26 nobenemu od tekmovalcev ali tekmovalk, ki so izpolnili kriterije za uvrstitev v reprezentanco, ne bo potrebna participacija," je zatrdil Šarabon.
Novi šef strokovnega sveta, ki se je vrnil na zvezo, je sestavil ekipo, ki naj bi kmalu dobila večjo, izvršilno moč in s tem tudi več odgovornosti. Strokovni svet bo imel stalne člane – Matjaž Vrhovnik, Andrej Šporn, Andrej Lukezič, Matjaž Šarabon in Sandi Murovec, in začasne, ki pa bodo prihajali iz različnih področij – medicina, Fakulteta za šport... In strokovni svet naj bi bil predvsem pomoč trenerjem, tekmovalcem in klubom.