Že leta prvemu adutu slovenske ekipe kolajne na svetovnih prvenstvih polzijo iz rok že vse od prvenstva 2015 v Kontiolahtiju, ko je zmagal na tekmi s skupinskim startom. Zdaj ob vprašanju, s čim bi bil zadovoljen na tem SP, odgovarja, da najbolj zagotovo s kolajno: "Ne glede na to, da je od zadnje kolajne minilo že nekaj časa, mislim da je ta dosegljiva. Če ne bi mislil, da je dosegljiva kolajna, se s tem športom ne bi več ukvarjal profesionalni ravni."
Ker je slovenska moška štafeta v tej sezoni že zabeležila četrto in peto mesto, ima Jakov visoke ambicije tudi v tej disciplini. "Seveda si želim, da bi bili dobri tudi na vseh ekipnih preizkušnjah. Verjamem v svoje sotekmovalce, da lahko naredimo dober rezultat. Vsak mora svojo nalogo opraviti po najboljših močeh in potem je vse mogoče."
Jakova so zadnja leta pogosto pestile tudi težave z zdravjem, ki se jim je v dosedanjem delu sezone bolj ali manj uspešno izognil. "Pred sezono sem sicer prebolel angino, drugače pa je to ena redkih sezon, ko med njo vsaj doslej nisem imel težav," se tega kar veseli.
Doma precej bolj sproščen
Naš najboljši biatlonec je po tekmah v Anterselvi, kjer se je izkazal s petim in šestim mestom, treniral le na Pokljuki in izpustil zadnje skupne reprezentančne priprave v avstrijskem Obertilliachu. "Če sem doma, sem precej bolj sproščen, kot če moram biti nekje zaprt v sobi. To je tudi razlog, da sem raje ostal doma. Seveda je tu tudi družina. Vsak, ki jo ima, je raje z njo kot nekje naokrog. Po drugi strani raje vidim, da člani družine ne hodijo na tekme, saj tam ne moreš biti blizu njih, ampak si nekje drugje, kar je kar malce zoprno. Ko sem doma, moram opraviti svoje delo in se potem lahko posvetim družini. To mi je vsekakor ustreza bolj," je pojasnil svojo odločitev.
Jakovu je jasno, da ima precej več rezerv kot na strelišču, kjer je po zadnjih podatkih celo drugi najuspešnejši v karavani svetovnega pokala, v tekaški smučini. "V Anterselvi je bilo tudi tekaško že bolje, najbolj optimalno pa še vedno ne. Pred velikimi tekmami je nekakšna stalnica, da je potrebno dvigniti tekaško raven in opraviti intervalni trening. Zdaj je potrebno videti, kako se bo odzvalo telo. Vedno je lahko tako, da treningih narediš po načrtih, a se telo nato ne odzove, kot načrtuješ, da se bo," dodaja, da ti tu tudi izkušnje prav nič ne pomagajo.
Pri sebi ne vidi posebnosti
Razmerje moči v dosedanjem delu sezone ga ni presenetilo, sam pa bi si v seštevku želel še višje, kot je trenutno 13. mesto: "Norvežani so še vedno najboljši, čeprav so jih Francozi premagali večkrat kot v zadnjih zimah. Pred mano je v seštevku svetovnega pokala pet Norvežanov, štirje Francozi ter po en Nemec, Šved in Italijan. Vse je torej podobno kot v vseh dosedanjih sezonah. S trenutnim 13. mestom nisem zadovoljen, kot sem že pred sezono povedal, si želim mesta med deseterico."
V Lenzerheideju bo letos tekmoval drugič, na lanske nastope, kjer je najvišje posegel z 28. mestom v zasledovanju, pa nima najlepših spominov. "Lani nisem imel ravno najboljših nastopov, tako da letos merim precej višje. To prizorišče sicer nima kakšnih posebnosti," se z njim noče obremenjevati.
Zdaj 37-letni v Lescah živeči Mrkopljan namerava pri biatlonu vztrajati vsaj še naslednjo sezono, ki bo tudi olimpijska, za razliko od norveških bratov, najboljšega biatlonca zadnjih let Johannesa Thingnesa Bøja in njegovega starejšega brata Tarjeija Bøja, ki sta po koncu sezone napovedala slovo od tega športa. "Za Tarjeija sem že pred sezono vedel, da po njej zaključil, za Johannesa ne. To je odločitev vsakega posameznika. Pri sebi ne vidim nobenih posebnosti, zaključil pa bom takrat, ko se bom to sam odločil," je pokomentiral to njuno odločitev.
Lampičevo muči hrbet
Poleg Faka bodo slovenske barve na prvenstvu zastopali še Miha Dovžan, Lovro Planko, Toni Vidmar, Anamarija Lampič, Polona Klemenčič in Lena Repinc. Nastop Klare Vindišar je zaradi zdravstvenih težav vprašljiv, njena zamenjava je Živa Klemenčič. Doma bo v pripravljenosti čakal še Matic Repnik. Na včerajšnjem druženju z mediji ni bilo niti Lampičeve, ki je bila na terapiji hrbta, v katerem v zadnjem obdobju čuti nekaj bolečin. Trener Janez Marič upa, da bo lahko računal na vse najboljše. V mešanih parih bosta tudi tokrat nastopila Fak in Repinčeva, ki sta se v tej sezoni že izkazala z dvema šestima mestoma, glede sestave mešane štafete, ki bo v sredo začela prvenstvo, pa se bo odločil po zadnjih treningih.
Glede možnega boja za kolajno je glavni trener precej bolj previden: "Pričakovanja so visoka, glede na to, da smo na vsakem prizorišču dosegli vsaj eno vrhunsko uvrstitev. Trenirali smo dobro, imeli smo odlične pogoje v Obertiliachu, kjer je dobra zima. Vreme je bilo dobro, pogoji so bili dobri in tudi trening je bil dober. O stopničkah težko govorim. Upam, da bomo nadaljevali v tem ritmu in tudi v Švici naredili kakšen odličen izid ali dva, napovedovati kolajne pa bi bilo nehvaležno. Osebno ne bom razočaran, če teh ne bo, če bo le večina vsaj ponovila svoje najboljše nastope v tej zimi."