Namen projekta je, da otroci brezplačno izkusijo smučarske športe, eno od najbolj celovitih športnih aktivnosti, ki v zimskih mesecih omogoča športno udejstvovanje na prostem ter krepi zavedanje o pomenu narave in okolja. Akcijo podpira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, k sodelovanju pa se je do zdaj prijavilo že 158 osnovnih šol in 3638 učencev iz različnih slovenskih krajev. Cilj organizatorjev je, da se od januarja do marca, ko bo projekt potekal, na večini slovenskih smučišč, pod strokovnim vodstvom, kar 10.000 otrokom približa alpsko smučanje in tek na smučeh. Ambasadorja projekta sta Jure Košir in Petra Majdič.
Učence so na Mariborskem Pohorju pozdravili in nagovorili športni vzorniki in številni predstavniki organizatorjev, ki so spregovorili o pomenu varnega in zabavnega smučanja ter spodbujanju gibanja za zdrav razvoj otrok.
Jure Košir, ambasador projekta Šolar na smuči: "Najprej bi omenil Uroša Zupana, ki je idejni oče tega projekta, ki poteka že več kot devet let. Vesel sem, da smo v zadnjih letih uspeli vključiti tudi nordijsko smučanje. Kakšno veselje je videti otroke, ki so na smučeh pravkar opravili svoje prve zavoje. Včasih je bilo to res drugače, saj je bilo več snega. Kot je že prej povedal Uroš, snežne priložnosti smo iskali na bližnjem hribu. Zdaj se moramo prilagoditi razmeram, ki jih imamo, in vključiti čim več otrok."
Franci Petek, zavod za šport RS: "Sneg, smučanje in zimske aktivnosti so mi zelo pri srcu. Na zavodu za šport RS si prizadevamo, da v zimskem času, ko ni veliko možnosti za gibalne aktivnosti na prostem, podpiramo projekt Šolar na smuči. Velika zahvala gre Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, ki namenja finančna sredstva za ta projekt."
Marko Rataj, vodja smučišč na Mariborskem Pohorju: "Akcija Šolar na smuči na našem smučišču poteka že osmo leto. Že od samega začetka se zavedamo, kako pomembno je otroke na varen in otrokom prijazen način spraviti na smuči. Trenutki, ko otroci stopijo z gondole in si prvič nadenejo smuči, so neprecenljivi."
Alpsko smučanje in tek na smučeh nista le športa, ampak pomemben del slovenske kulturne dediščine in zdravega življenjskega sloga. V času, ko otroke pogosto prevzamejo digitalne naprave, je sodelovanje v projektu 'Šolar na smuči' edinstvena priložnost, da mladim približamo čar zimskih športov ter jim omogočimo nepozabno izkušnjo v naravi – na svežem zraku. Otroci se v okviru akcije, pod strokovnim vodstvom naučijo osnov smučanja in pravil varnega obnašanja na smučiščih. Pri tem sodelujejo tudi policisti, ki otroke poučujejo o odgovornem ravnanju na snegu.
Aleš Hanžekovič, vodja Sektorja uniformirane policije na PU Maribor: "Policisti se vsako leto z veseljem pridružujemo akciji Šolar na smuči, saj spodbuja zdrav življenjski slog med mladimi ter jih usmerja k spoštovanju pravil varnega smučanja. Prav spoštovanje teh pravil vseh udeležencev, ne glede na to, ali smučajo ali deskajo, prinaša varnost vsem. Žal vsako leto znova beležimo nesreče pri teh aktivnostih. Da bi bile snežne športne aktivnosti varne za vse, je nujno upoštevati pravila varnega obnašanja na smučiščih in tekaških progah. Zato ljudi pozivamo, da prilagodijo hitrost in način smučanja svojim izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram."