Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
11. 01. 2025 · 09:37
Deli članek:

Bivša slovenska skakalka o Niki Prevc: 'Dala jim je vedeti, da je za razred boljša, glede na brate pa ...' Plus

Profimedia

Zdaj tridesetletna nekdanja skakalka, ki je decembra 2014 v Lillehammerju zabeležila prvo slovensko zmago v ženskih skokih na najvišji ravni, je svojo kariero sklenila ob koncu sezone 2021/22. Zdaj je v skokih še vedno aktivna kot pomočnica vodje kontrole dresov in opreme na tekmah svetovnega pokala. V tej vlogi je bila tudi nazadnje v Beljaku.

Kje ste v tej sezoni že delovali kot pomočnica vodje kontrole dresov in opreme in kaj vas v njej še čaka?

Bila sem že na uvodu v Lillehammerju, nato na Kitajskem in nazadnje v Beljaku. Zdaj se odpravljam na japonsko turnejo, nato v Willingen in tako vse do konca sezone. To delo je zame malce drugačen izziv, čeprav mi ne predstavlja enakega veselja kot prej, ko sem na tekme hodila še kot skakalka.

S čim si sicer pretežno služite denar?

V domačem Jezeru pri Ljubljani imamo družinsko podjetje, ki ima v lasti mehanične delavnice in lokale. To je moja primarna služba. Gre nam kar dobro od rok.

Mediaspeed

Letos je bilo pri dresih spet nekaj sprememb. Katere so to in kako se odražajo?

Največja sprememba je v tem, da se dresi čipirajo in na tekmi nato skenirajo. Skakalci in skakalke imajo tudi omejitev pri uporabi dresov. Vsako leto je pri opremi nekaj novega in dodatnega, o čemer morajo ekipe razmišljati.

So tudi za vas, ki to opremo kontrolirate, zdaj zadeve bolj zapletene?

Dela, ki ga moramo opraviti, je zdaj res več kot prej, posebej, ko nastopi nova perioda ter skakalke pridejo z novimi dresi. Takrat se z njimi ukvarjamo kar ves dan. Vsaka ekipa ima svoj termin, ko trener ali kdo od ekipe prinese te drese, ki se nato temeljito pregledajo. Pod drobnogledom so predvsem dolžina rok in nog, kakor tudi kako je narejen kroj in kakšna je prepustnost dresa. Na koncu pridejo na vrsto še čipi.

So skakalke po teh spremembah zdaj kaj bolj 'pridne' ali se število napak pri opremi glede na prejšnjo sezono, ko ste že bili v tej vlogi, niti ni spremenilo?

Pri dekletih glede tega niti ni kakšnih velikih odstopanj. Vedno se najde katera, ki je zelo blizu limita ali kdaj tudi čez njega. Na začetku sezone je bilo v Lillehammerju kar nekaj diskvalifikacij in takrat so v reprezentancah očitno uvideli, da ni dobro prestopiti limita. Zdi se mi, da je celoten ženski svetovni pokal glede dresov zdaj kar v redu.

alesfevzer.com

Nazadnje v Beljaku sta bili diskvalificirani dve kitajski skakalki. Se vam morda zdi, da nekateri še vedno skušajo najti tudi kakšno luknjo v pravilih?

Kar zadeva Kitajce, bi rekla, da jim primanjkuje predvsem znanja pri opremi. S tem se premalo ukvarjajo in tako pač pride do teh napak. Bolj izkušene nacije pa včasih res skušajo najti neke stvari, ki bi lahko šle skozi. Če ne gredo, to pač plačajo z diskvalifikacijo katere od skakalk.

V zadnjem obdobju je o dresih in opremi veliko govora tudi v povezavi s prevlado Avstrijcev v moških skokih. Menite, da so morda tudi glede tega iznašli kaj novega, po čemer prekašajo konkurenco?

Kakšno opremo imajo Avstrijci, zelo težko komentiram, saj tega dejansko ne vem. Vsaj prek televizije je videti, da imajo res zelo dobro tehniko in da so se zelo hitro privadili na nova pravila. Res so dominantni, težko pa rečem, ali na to vpliva tudi kakšna prednost pri opremi. Na koncu mora skakalec še vedno dobro in pravilno skočiti, da mu oprema lahko pomaga. To je lahko dodaten plus, ki naredi kakšno razliko, a če skačeš slabo, ti ne bo pomagala nobena oprema.

Profimedia

V slovenski reprezentanci zadnji dve zimi blesti Nika Prevc. Leta 2022, ko ste vi končali kariero, je šele začenjala z nastopi v svetovnem pokalu. Ste takrat že slutili, da bi se lahko razvila v tako dobro skakalko, kot se je?

Glede na njene brate in njihovo miselnost ni bilo nobenega dvoma, da Nika ne bi dosegala vrhunskih rezultatov. To je pokazala že v mlajših kategorijah. Hitro se vidi, da ima v sebi nekaj več. Je zelo pridna, dosledna in razmišlja na ravni vrhunskega tekmovalca. Njena mladost ji včasih malce ponagaja, ko preveč izsiljuje rezultate. Na treningih je celo bolj suverena kot na tekmah; da bo enako uspešna tudi tam, ji bodo prinesle izkušnje. Ne glede na to je lani že osvojila globus. Od sebe pričakuje zelo veliko in si vselej želi zmagati, kar je glede na tekmovalnost, ki jo ima v sebi, nekaj povsem normalnega.

Na nedeljski tekmi v Beljaku so Niki pred finalnim skokom znižali nalet, kar je celo avstrijski trener Nemk Heinz Kuttin označil kot s športnega vidika ne najboljšo potezo. Je žirija glede tega po vašem mnenju storila napako?

Nika je takrat že v kvalifikacijah s 102 metra dolgim skokom postavila rekord skakalnice. S tem je tudi žiriji dala vedeti, da je za razred boljša od vseh ostalih skakalk, ter da morajo zaradi tega bolj paziti pri naletu. Iz tega vidika so verjetno razmišljali pri skrajšanju zaletišča. Strinjam se, da bi bilo lepše videti, če bi tudi Nika skočila z istega zaletišča. Res pa je, da vse hočejo skakati čim dlje in posledično potem dobijo nižji nalet.

Profimedia

Je Nika za vas tudi v tej sezoni prva favoritinja za še en globus, tudi v primerjavi s trenutno vodilno Nemko Katharino Schmid?

Katharina ima res veliko izkušenj in je zelo umirjena skakalka, ki vsaj na dosedanjih tekmah ne izsiljuje rezultata. Nika včasih počne prav to, čeprav glede na treninge ve, da je najboljša. Zato se ji tudi dogajajo napake. Na koncu bodo med njima odločale malenkosti, saj se nobena od njiju ne predaja in obe grizeta tudi takrat, ko naredita napako. Do konca je še kar nekaj tekem, tako da bi se težko postavila na katerokoli stran. Vsekakor lahko upamo na zanimiv boj do konca sezone.

Kako gledate na Emo Klinec in mlajši del reprezentance ter ali verjamete, da se bo po težavah, ki jih ima, pobrala tudi Nika Vodan?